Logo
Logo

Domki ogrodowe dla dzieci | Plastikowe czy drewniane?

Własny, pięknie zaaranżowany oraz estetyczny i zadbany ogród jest jednym z tych powodów, dla których wielu ludzi decyduje się na budowę własnego domu. Taka przestrzeń daje dorosłym możliwość relaksu, a dzieciom aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zabawa jest niezwykle atrakcyjna oraz nigdy się nie nudzi, gdy pośród zieleni jest postawiony domek dla dzieci. Jak jednak wybrać domek dla dzieci i czym się przy tym kierować?

Jakie są zalety domków ogrodowych dla dzieci?

Wolnostojące domki ogrodowe dla dzieci to produkty, które potrafią doskonale wpisać się w przestrzeń każdego ogrodu. Obecnie ich wybór na rynku jest przeogromny. Każdy rodzic, który chce sprawić niesamowitą radość swemu maluchowi ma do wyboru plastikowe oraz drewniane domki. Można je także umieścić na przydomowym tarasie oraz na hotelowych czy przedszkolnych placach zabaw!

Oferowane domki są wykonane z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu gwarantują  bezpieczeństwo oraz trwałość użytkowania przez długie lata. Wszystkie domki są projektowane z myślą o najmłodszych członkach rodzin, zarówno dla chłopców jak i dziewczynek.

Wiele domków i innych ogrodowych konstrukcji przeznaczonych dla dzieci, jest zaprojektowana samodzielnego montażu i wykończenia, dzięki czemu dzieci mogą się wiele nauczyć budując wspólnie z rodzicami "własny zamek".


Poszczególne domki ogrodowe dla dzieci są dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Oferowane produkty potrafią zatem spełnić najskrytsze marzenie niejednego malucha bez zbytniego nadwyrężania domowego budżetu. Zakup wymarzonego domku sprawia, że nasz ukochany maluch posiada własne miejsce w ogrodzie, w którym może w miłej atmosferze spędzać czas z rodzeństwem lub rówieśnikami.

Plastikowy czy drewniany – jaki domek ogrodowy dla dzieci wybrać?

Przed zakupem każdy rodzic powinien zastanowić się nad tym, z jakiego tworzywa wybrać domek dla swego malucha. Zarówno jedne jak i drugie cieszą się ogromną popularnością.

► Zalety plastikowego domku do ogrodu:

 • mieści się on bez problemu w każdym ogrodzie,
 • można go umieścić nie tylko w ogrodzie, lecz także w domu,
 • jest bezpieczny (nie posiada niebezpiecznych elementów),
 • nie odbarwia się pod wpływem słońca oraz nie chłonie wilgoci,
 • jego konstrukcja jest bardzo prosta w montażu,
 • jest tańszy od domku z drewna (cena waha się w granicach od 300 do 1000 zł),
 • zapewnia każdemu dziecko bezpieczeństwo użytkowania, gdyż plastik dobrze amortyzuje upadki,
 • nie trzeba go impregnować,
 • jest łatwy w utrzymaniu w czystości, a ewentualne zabrudzenia można zmyć wodą,
 • ze względu na bogatą kolorystykę jest wizualnie bardzo atrakcyjny,
 • po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca i można go z łatwością przechować przez zimę w piwnicy.

Domki ogrodowe dla dzieci z plastiku są zazwyczaj przeznaczony dla dzieci powyżej 12 miesięcy. Wadą plastikowych domków ogrodowych jest to, że ich wyposażenie jest często stałe, zatem nie ma możliwości modyfikacji poszczególnych elementów. Ponadto nagrzewają się na słońcu i są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Sprawdzonym wyborem są także drewniane domki. Obecnie na rynku są one dostępne w różnych rozmiarach.

► Zalety drewnianego domku dla dzieci:

 • bardzo stabilne oraz odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne,
 • nie posiadają elementów, które mogłyby być niebezpieczne dla maluchów,
 • łatwe w montażu,
 • można je impregnować, dzięki czemu potrafią służyć przez wiele lat,
 • wizualnie bardzo atrakcyjne nie tylko dla maluchów – nieco podobne do prawdziwych domów z drewna,
 • można je dowolnie modyfikować, przemalowywać oraz łatwo dodawać kolejne, własnoręcznie robione elementy,
 • uszkodzone elementy można bez problemu samodzielnie naprawić.

Obecnie na rynku domki do ogrodu są dostępne w różnorodnych rozmiarach. Zarówno te plastikowe, jak i drewniane stanowią bardzo atrakcyjne miejsce dla zabawy. Mogą w nich bawić się zarówno młodsze, jak i nieco starsze dzieci. Doskonałym wyborem są domki ze zjeżdżalnią, huśtawką, werandą czy drabinką, które to zawsze zapewniają niesamowitą rozrywkę. Wiele modeli drewnianych domków jest wyposażonych w okna, drzwi, schody oraz prawdziwe dachy. Inne z kolei są zbudowane na balach.

Ciekawą opcją są również drewniane domki na słupach. Z racji posiadanej wysokości sprawdzają się one raczej w przypadku dzieci w wieku szkolnym. Bardzo często są one wykonane z drewna sosnowego, a po zaimpregnowaniu służą niezawodnie przez długie lata. Po ciekawym zaaranżowaniu każdy domek drewniany na słupach może przekształcić się w rodzaj domku na drzewie. Z uwagi na wysokość, zabawa powinna się odbywać zawsze pod nadzorem rodzica.

Plastikowy domek dla dzieci, fot. materiały prasowe Praktiker
Fot. Praktiker

Jak duży powinien być domek dla dzieci?

Decydując się na zakup domku ogrodowego warto zawsze wziąć pod uwagę liczbę dzieci, które to będą z niego korzystać oraz ich wiek.

 • Dla maluchów w wieku od 1 do 3 lat polecane są domki o wymiarach 100 cm x 100 cm x 100 cm.
 • Z kolei dla starszych pociech polecane są modele o wymiarach minimalnych 150 cm x 150 cm x 150 cm lub 200 cm x 200 cm x 170 cm.
 • Jeżeli domek ma być użytkowany przez wiele lat, to wówczas warto zastosować w taki, który posiada większą powierzchnię.

Ostateczny wybór właściwego rozmiaru powinien być zawsze zależny od możliwości finansowych rodzica oraz wielkości wolnej przestrzeni. Jeżeli jest ona odpowiednio duża, to wówczas można pokusić się o stworzenie całego placu zabaw. A jeśli miejsca jest nieco mniej, to wtenczas znacznie lepiej sprawdzi niewielki domek dla dzieci ogrodowy plastikowy.

Jak udekorować domek ogrodowy dla dzieci?

Domek ogrodowy dla dzieci potrafi zapewnić niesamowitą rozrywkę tylko wtedy, gdy jest odpowiednio urządzony. Każdy rodzic powinien wybrać takie akcesoria, które pomogą stworzyć dziecięce królestwo z prawdziwego zdarzenia. Ogrodowe domki mogą też być swego rodzaju warsztatami, które to będą rozwijać kreatywność malucha.

Zatem czego nie powinno zabraknąć w kryjówce malucha?:

 • stolika z krzesełkami,
 • siedziska w postaci kanapy lub materaca,
 • wygodnych poduszek
 • różne inne meble (oczywiście w rozmiarze mini!),
 • i zestawów plastycznych do rysowania, wycinania i kolorowania czy zestawów małych majsterkowiczów.

Dzieci mają ogromną radość, gdy ich domek będzie urządzony "tematycznie" – warto stworzyć dla maluchów np. imitację warsztatu samochodowego czy cukierni.

Domek ogrodowy a bezpieczeństwo podczas zabawy

Domek dla dzieci ogrodowy to taki produkt, który potrafi przekonać każdego malucha do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Kolorowy wygląd poszczególnych konstrukcji przykuwa uwagę oraz zawsze zachęca do zabawy. Niemniej, aby domek był w pełni bezpieczny dla dziecka musi on posiadać odpowiednie oznakowanie. Istotnym wyznacznikiem jest certyfikat CE. Jeśli znajduje się on na domku, to wówczas każde dziecko może w nim bezpiecznie się bawić.

Każdy domek ogrodowy jest w pełni bezpieczny wówczas, gdy jest odpowiednio dobrany do wieku dziecka. Niezwykle ważne jest również jego odpowiednie umiejscowienie. Powinien on stać na równej oraz gładkiej powierzchni. Wzięcie pod uwagę powyższych kwestii, gwarantuje bezpieczną zabawę dziecka, niezależnie od tego czy wybrany domek jest z plastiku czy też z drewna.

Jak zrobić domek ogrodowy dla dzieci?

Każdy rodzic posiadający zdolności do majsterkowania powinien zatem zadbać o to, aby w przydomowym ogrodzie znajdował się drewniany domek. Do zbudowania go naprawdę nie potrzeba wiele – wystarczą narzędzia takie jak: poziomica, drabina, młotek oraz wkrętarka. Można też skorzystać z gotowych kompletów, które często obejmują także zjeżdżalnię.

Kolejność prac przy budowie domku to

 1. pokrycie przygotowanych wcześniej elementów drewnianych farbą lub impregnatem,
 2. montażu struktury platformy i instalacja podłogi,
 3. montaż elementów pionowych – ścian lub palów,
 4. a na końcu położenie zadaszenia.

Aby domek był atrakcyjny wizualnie oraz przyjazny środowisku warto go dobrze zaimpregnować oraz pomalować kolorowymi farbami ekologicznymi. Pozwoli to dostatecznie zabezpieczyć budowlę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Stabilnie ustawiony na terenie ogródka domek do doskonałe miejsce dla zabawy. Potrafi on uchronić każdego malucha przed deszczem czy wiatrem i pozwala mu na fantastyczną zabawę w jego małym królestwie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T. zdjęcie tytułowe: pikselstock/Depositphotos, Andy Crissell/Pixabay

Autor
Domki ogrodowe dla dzieci | Plastikowe czy drewniane?
Domki ogrodowe dla dzieci | Plastikowe czy drewniane?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Twoja strona ogrodu