Beton architektoniczny w ogrodzie | Co to jest i jak go stosować? Porady i inspirujące pomysły

schody i mur oporowy z szarego betonu architektonicznego w ogrodzie

W ostatnich latach beton architektoniczny stał się jednym z najbardziej pożądanych materiałów do tworzeni małej architektury w ogrodach. Dzięki swojej wszechstronności, trwałości i minimalistycznemu pięknu, pozwala na stworzenie unikalnych, nowoczesnych przestrzeni, które są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Zaletą betonu architektonicznego jest również to, że doskonale komponuje się z roślinnością. 

Dowiedz się, co to jest beton architektoniczny i do czego wykorzystać ten niezwykły i modny materiał w ogrodzie.

Posłuchaj
00:00
47
Spis treści
Jaka jest różnica między zwykłym betonem a architektonicznym? Zalety betonu architektonicznego Jakie jest zastosowanie betonu architektonicznego w ogrodzie?

Beton architektoniczny, zwany również dekoracyjnym, to materiał, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność wśród architektów, architektów wnętrz, projektantów zieleni oraz miłośników nowoczesnych rozwiązań. Jego unikalne właściwości i estetyka sprawiają, że znajduje coraz szersze zastosowanie – nie tylko jako materiał konstrukcyjny, ale również jako tworzywo do produkcji nawierzchni, mebli ogrodowych, elementów dekoracyjnych czy donic.

Co to właściwie jest beton architektoniczny?

To odmiana betonu, która ma charakterystyczne wżery, smugi i pory. Jest to materiał twardy, odporny na mróz i zarysowania. Jego powierzchnia jest gładka i nie pokrywa się jej już niczym innym.

Beton architektoniczny pod względem składu nie różni się od innych rodzajów betonu – produkowany jest z cementu, wody i kruszywa.

W skład betonu architektonicznego wchodzi jednak inny rodzaj cementu, cement hutniczy, a także dodatek materiałów, które nadają masie elastyczność. Nie dodaje się do niego gipsu, ani żadnych środków chemicznych, jedynie dodatki naturalne. 

schody, nawierzchnie, murki oporowe z szarego betonu architektonicznego w ogrodzie
Fot. Askar, Tomasz Zajda / AdobeStock
Beton architektoniczny to materiał, który doskonale komponuje się z różnego rodzaju roślinnością i świetnie podkreśla ich urodę, ale sam w sobie jest na tyle dekoracyjny, że często jest pierwszoplanowym bohaterem w ogrodach minimalistycznych

Dlaczego warto wybrać beton architektoniczny do ogrodu? 

Beton architektoniczny jest materiałem wyjątkowo trwałym i odpornym na różnorodne warunki atmosferyczne oraz zarysowania, co czyni go idealnym wyborem do zastosowania na zewnątrz. 

Możliwość formowania betonu w niemal dowolne kształty pozwala na wszechstronne zastosowanie tego materiału – tworzenie unikatowych elementów ogrodowych, od prostych donic, przez meble ogrodowe, aż po skomplikowane struktury, nawierzchnie o rozmaitych kształtach i rozmiarach.

Dzięki swojej minimalistycznej elegancji beton architektoniczny, doskonale komponuje się z otaczającą go zielenią i naturą, tworząc spójny, nowoczesny design. Doskonale sprawdza się w urządzaniu ogrodów w stylu nowoczesnym, loftowym czy minimalistycznym.

Beton architektoniczny to materiał, który nie wymaga specjalistycznej konserwacji, jest więc inwestycją nie tylko estetyczną, ale i ekonomiczną.

kwadratowe i cylindryczne donice z szarego betonu architektonicznego - do ogrodu, na taras, balkon i do domu
Fot. Studio Light & Shade, molokot,  Александр Беспалый / AdobeStock
Proste donice ogrodowe z betonu architektonicznego są świetnym miejscem do uprawy roślin w ogrodzie i na tarasie – zarówno bylin, ziół, gatunków iglastych i liściastych. Małe pojemniki można wykorzystać do wyeksponowania kaktusów i sukulentów.

Jak wykorzystać beton architektoniczny w ogrodzie?

Ze względu na trwałość i wytrzymałość, beton architektoniczny najczęściej bywa stosowany do budowania nawierzchni w ogrodzie – podjazdów do garażu, ścieżek i alejek ogrodowych, obrzeży, schodów, ogrodzeń i murków oporowych. Kwadratowe, prostokątne lub okrągłe elementy z betonu ciekawie komponują się zarówno z roślinnością. Mogą być również doskonałym tłem dla naturalnych kamieni czy żwiru.

Znajduje jednak również zastosowanie przy tworzeniu mebli ogrodowych i donic na rośliny. Z betonu architektonicznego tworzy się też elementy dekoracyjne, takie jak kule, kostki, słupki czy elementy służące do budowy zbiorników wodnych, fontann lub źródełek.

Odporność betonu architektonicznego na ścieranie i zmienne warunki pogodowe gwarantuje trwałość i estetyczny wygląd wykonanych z niego elementów na lata. Meble ogrodowe, takie jak ławki, stoły czy nawet grille wykonane z tego rodzaju dekoracyjnego betonu są nie tylko praktyczne, ale również stanowią ciekawy, nowoczesny akcent, który zaskoczy oryginalnością.

Zdjęcia tytułowe:  Tomasz Zajda, Mr. Music / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Maja Wiśniewska Maja Wiśniewska

Pasjonatka ogrodnictwa, która chętnie dzieli się swoim doświadczeniem, pisząc praktyczne porady.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści