Logo
Patron serwisu
Ochrona drewna na lata
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Beton architektoniczny w ogrodzie | Co to jest i jak go stosować? Porady i inspirujące pomysły

W ostatnich latach beton architektoniczny stał się jednym z najbardziej pożądanych materiałów do tworzeni małej architektury w ogrodach. Dzięki swojej wszechstronności, trwałości i minimalistycznemu pięknu, pozwala na stworzenie unikalnych, nowoczesnych przestrzeni, które są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Zaletą betonu architektonicznego jest również to, że doskonale komponuje się z roślinnością. 

Dowiedz się, co to jest beton architektoniczny i do czego wykorzystać ten niezwykły i modny materiał w ogrodzie.

Spis treści
Jaka jest różnica między zwykłym betonem a architektonicznym? Zalety betonu architektonicznego Jakie jest zastosowanie betonu architektonicznego w ogrodzie?

Beton architektoniczny, zwany również dekoracyjnym, to materiał, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność wśród architektów, architektów wnętrz, projektantów zieleni oraz miłośników nowoczesnych rozwiązań. Jego unikalne właściwości i estetyka sprawiają, że znajduje coraz szersze zastosowanie – nie tylko jako materiał konstrukcyjny, ale również jako tworzywo do produkcji nawierzchni, mebli ogrodowych, elementów dekoracyjnych czy donic.

Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność
Przeczytaj także
Czy pielęgnacja roślin doniczkowych może być łatwiejsza? Tak, z tymi narzędziami to przyjemność

Co to właściwie jest beton architektoniczny?

To odmiana betonu, która ma charakterystyczne wżery, smugi i pory. Jest to materiał twardy, odporny na mróz i zarysowania. Jego powierzchnia jest gładka i nie pokrywa się jej już niczym innym.

Beton architektoniczny pod względem składu nie różni się od innych rodzajów betonu – produkowany jest z cementu, wody i kruszywa.

W skład betonu architektonicznego wchodzi jednak inny rodzaj cementu, cement hutniczy, a także dodatek materiałów, które nadają masie elastyczność. Nie dodaje się do niego gipsu, ani żadnych środków chemicznych, jedynie dodatki naturalne. 

schody, nawierzchnie, murki oporowe z szarego betonu architektonicznego w ogrodzie
Fot. Askar, Tomasz Zajda / AdobeStock
Beton architektoniczny to materiał, który doskonale komponuje się z różnego rodzaju roślinnością i świetnie podkreśla ich urodę, ale sam w sobie jest na tyle dekoracyjny, że często jest pierwszoplanowym bohaterem w ogrodach minimalistycznych

Dlaczego warto wybrać beton architektoniczny do ogrodu? 

Beton architektoniczny jest materiałem wyjątkowo trwałym i odpornym na różnorodne warunki atmosferyczne oraz zarysowania, co czyni go idealnym wyborem do zastosowania na zewnątrz. 

Możliwość formowania betonu w niemal dowolne kształty pozwala na wszechstronne zastosowanie tego materiału – tworzenie unikatowych elementów ogrodowych, od prostych donic, przez meble ogrodowe, aż po skomplikowane struktury, nawierzchnie o rozmaitych kształtach i rozmiarach.

Dzięki swojej minimalistycznej elegancji beton architektoniczny, doskonale komponuje się z otaczającą go zielenią i naturą, tworząc spójny, nowoczesny design. Doskonale sprawdza się w urządzaniu ogrodów w stylu nowoczesnym, loftowym czy minimalistycznym.

Beton architektoniczny to materiał, który nie wymaga specjalistycznej konserwacji, jest więc inwestycją nie tylko estetyczną, ale i ekonomiczną.

Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Przeczytaj także
Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
kwadratowe i cylindryczne donice z szarego betonu architektonicznego - do ogrodu, na taras, balkon i do domu
Fot. Studio Light & Shade, molokot,  Александр Беспалый / AdobeStock
Proste donice ogrodowe z betonu architektonicznego są świetnym miejscem do uprawy roślin w ogrodzie i na tarasie – zarówno bylin, ziół, gatunków iglastych i liściastych. Małe pojemniki można wykorzystać do wyeksponowania kaktusów i sukulentów.

Jak wykorzystać beton architektoniczny w ogrodzie?

Ze względu na trwałość i wytrzymałość, beton architektoniczny najczęściej bywa stosowany do budowania nawierzchni w ogrodzie – podjazdów do garażu, ścieżek i alejek ogrodowych, obrzeży, schodów, ogrodzeń i murków oporowych. Kwadratowe, prostokątne lub okrągłe elementy z betonu ciekawie komponują się zarówno z roślinnością. Mogą być również doskonałym tłem dla naturalnych kamieni czy żwiru.

Znajduje jednak również zastosowanie przy tworzeniu mebli ogrodowych i donic na rośliny. Z betonu architektonicznego tworzy się też elementy dekoracyjne, takie jak kule, kostki, słupki czy elementy służące do budowy zbiorników wodnych, fontann lub źródełek.

Odporność betonu architektonicznego na ścieranie i zmienne warunki pogodowe gwarantuje trwałość i estetyczny wygląd wykonanych z niego elementów na lata. Meble ogrodowe, takie jak ławki, stoły czy nawet grille wykonane z tego rodzaju dekoracyjnego betonu są nie tylko praktyczne, ale również stanowią ciekawy, nowoczesny akcent, który zaskoczy oryginalnością.

Zdjęcia tytułowe:  Tomasz Zajda, Mr. Music / AdobeStock

Autor
Beton architektoniczny w ogrodzie | Co to jest i jak go stosować? Porady i inspirujące pomysły
Beton architektoniczny w ogrodzie | Co to jest i jak go stosować? Porady i inspirujące pomysły
Maja Wiśniewska

Zapalona ogrodniczka, mimo braku formalnego wykształcenia, wykazuje się ogromną pasją i bogatym doświadczeniem zdobytym przez lata praktyki w ogrodzie. Jest uzależniona od kupowania nowych roślin i eksperymentowania z ich uprawą. Ma także bzika na punkcie zwierząt domowych, które choć demolują jej ogród, uczą cierpliwości i kreatywności w projektowaniu przestrzeni przyjaznych zarówno florze, jak i faunie.

Tagi