Metalowe meble ogrodowe (ze stali, żeliwa)
Jeśli są zabezpieczone przed wilgocią, na przykład poprzez oksydowanie, chromowanie, malowanie proszkowe, powleczenie plastikiem, będą odporne na zniszczenia bez konieczności ręcznego malowania ich środkami antykorozyjnymi. Przetrwają dziesiątki lat. Często produkuje się je w połączeniu z drewnem, by w pewnych miejscach (na oparciu, siedzisku, podłokietnikach) uniknąć nagrzewania się metalu od słońca albo odwrotnie - nieprzyjemnego wrażenia chłodu w zimne dni. Tak jak meble z drewna, są ciężkie. Między innymi z tego powodu rośnie popularność mebli i akcesoriów ogrodowych wykonanych z aluminium.
Ceny metalowych mebli ogrodowych:
- stół metalowy z kamiennym blatem 1200-1500 zł;
- stolik metalowy 220 zł;
- krzesło metalowe z drewnianymi elementami 180-300 zł;
- ławka z metalu i drewna 240-1300 zł.
Aluminiowe meble ogrodowe
Aluminiowe meble ogrodowe mają chyba same zalety, oprócz ceny. Są bardzo trwałe i lekkie, mają współczesne wzornictwo. Producenci wyposażają je w systemy łatwego składania, co usprawnia przenoszenie i przechowywanie. Aluminium nie koroduje, czyli wytrzymuje niesprzyjające czynniki atmosferyczne.
Wybierając meble z aluminium należy jednak zwrócić uwagę na to, czy cały mebel wykonano z tego tworzywa, czy tylko jego ramę. Najczęściej wykonuje się tyko stelaż, który wypełnia drewnem lub innymi materiałami, np. batyliną czyli siatką poliestrową powlekaną PVC.
Ceny aluminiowych mebli ogrodowych:
- łóżko do opalania z aluminium i batyliny 500-1800 zł.
Konserwacja mebli ogrodowych z metalu
Meble ogrodowe z metalu wymagają tylko umycia ręcznie lub myjką ciśnieniową, jeśli są zabezpieczone przemysłowo specjalnymi powłokami. Należy jednak systematycznie kontrolować, czy powłoka antykorozyjna nie uległa zniszczeniu (szczególnie gdy meble przez cały rok stoją na powietrzu). Jeśli tak się stało, uszkodzone miejsca albo cały mebel powinno się jak najszybciej zabezpieczyć nową powłoką, po uprzednim usunięciu starej.
Powierzchnia przeznaczona do zabezpieczenia, w przypadku metalu i żeliwa, musi być idealnie czysta i odtłuszczona. Dopiero wtedy nadaje się do pomalowania farbą antykorozyjną ręcznie lub pistoletem natryskowym.
Tekst: Lilianna Jampolska, zdjęcie tytułowe: SM Line