Prymulki (Primula) w naturze zasiedlają wiele miejsc na półkuli północnej, zwłaszcza górskich. Rosną zarówno na podmokłych łąkach, jak i na 5000 m w Himalajach. W sprzedaży znajdziemy prymule o jaskrawych lub pastelowych kwiatach, jednolite lub dwukolorowe.
Najpopularniejsze prymulki do domu
Pierwiosnek bezłodygowy
Najbardziej znany jest pierwiosnek bezłodygowy – ma dwie łacińskie nazwy: Primula acaulis i Primula vulgaris. Świeże kolory ich kwiatów czynią go idealną rośliną ogrodową podczas ciemniejszych miesięcy.
Wśród pierwiosnków bezłodygowych znajdziemy m.in.:
- należące do grupy Primasan,
- pastelową odmianę 'Cottage'
- grupę Marli Series (kwiaty pełne).
Pierwiosnek kubkowaty
Kwiaty pierwiosnka kubkowatego (Primula obconica) mają kształt półkul wieńczących długą łodygę. Najpopularniejsze są czerwono-białe, niebiesko-białe, białe, różowe, ciemnopomarańczowe, czerwone, bordowe lub niebieskie. Obecnie hodowcy postawili na odmianę 'Touch Me' – nie zawiera priminy, powodującej swędzenie skóry.
Pierwiosnek ślimakowaty
Pierwiosnek ślimakowaty (Primula malacoides) posiada natomiast silnie pachnące kwiaty, które są zebrane w wielopiętrowe okółki. To gatunek rzadziej spotykany w sprzedaży.
Na co zwrócić uwagę, kupując prymulki do domu?
- Ważne, by nie miały szkodników ani oznak chorób. Jeśli kwiaty lub liście są uszkodzone, zniszczenia raczej powstały podczas transportu roślin.
- Powinny nie mieć przekwitniętych kwiatów i żółtych liści.
- Jeśli wilgoć długo zalegała między liśćmi lub na kwiatach, może pojawić się pleśń.
- Jeśli roślina więdnie, ma za mało wody. Pomoże podlanie.
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
ABC dbania o prymulki w domu
- Stanowisko
Postaw prymule w doniczkach w jasnym i chłodnym miejscu. - Podlewanie
Podlewaj regularnie wodę i nie dopuść do wyschnięcia bryły korzeniowej. Jeśli kwiaty i liście zwiędły, najwyższy czas na podlewanie. - Kwitnienie
Usuwaj przekwitnięte kwiaty, a będą wyrastały nowe. Po zakończeniu kwitnienia rośliny możesz przesadzić do gleby. Po kilku miesiącach ponownie zakwitną.
Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland