Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
17
Okazje

Jak uratować uchnięty wrzos?

Pytanie czytelnika: Co roku kupuję wrzosy do donic na tarasie i do ogrodu i co roku to samo... Rośliny szybko usychają! Podlewam je często, aby nie miały sucho, a mimo to zawsze żółkną i zamierają. Jaka może być tego przyczyna?

Wrzosy, choć są trudne w uprawie, i wymagają sporo zabiegów pielęgnacyjnych, cieszą się dużym zainteresowaniem. Z powodzeniem, można uprawiać je w doniczce, na tarasie oraz w ogrodzie, tworząc między innymi przepiękne wrzosowiska. Roślina ta, może stanowić piękną dekorację ogrodu przez lata, jeśli tylko, umiejętnie o nią zadbamy, wybierając między innymi odpowiednie stanowisko do uprawy, podłoże oraz wiemy, jakie zabiegi, oraz jak często je wykonywać, by roślina się rozrastała, nie gubiła kwiatów oraz drobnych listków.

Bardzo ważny jest, rodzaj i sposób podlewania rośliny, dlatego zachęcamy do zapoznania się z szczegółowymi wskazówkami, co robić, a czego unikać, by roślina długo rosła i nie uschła po kilku tygodniach uprawy.

Zaschnięty wrzos warto przyciąć, zostawiając 1/3 wysokości pędów. Roślinę trzeba umiarkowanie podlewać i obserwować, czy zacznie się regenerować. Jeśli pojawią się nowe pędy, roślinę warto wzmocnić nawozem, ustawić w słonecznym miejscu i troskliwie pielęgnować.

Dlaczego wrzos często usycha?

Wrzosy to rośliny wymagające, jednak ich walory dekoracyjne sprawiły, że wiele osób decyduje się na ich uprawę w doniczce i w gruncie. Niestety wrzosy często usychają, a dzieje się tak przeważnie z niewłaściwego podlewania.

W przypadku uprawy wrzosów w domu, należy zwrócić uwagę, na odpowiednią wilgotność. Wrzosy, powinny mieć stale, lekko wilgotne podłoże. Gdy będą miały nadmiar wody, może dojść do gnicia systemu korzeniowego, co doprowadzi do rozwoju chorób, a nawet obumarcia rośliny.

Uprawiając wrzosy w doniczkach, warto wymieszać ziemię z niewielką ilością piasku, która będzie stanowić świetny drenaż.

Woda, którą zamierzamy podlewać wrzosy, powinna odstać, i być pozbawiona wapnia, gdyż nadmiar, szkodzi rośliną. Jeśli używamy wody z kranu, to warto dodać do niej nawóz zakwaszający.

W przypadku wrzosów uprawianych w ogrodzie, nie jest wymagane regularne podlewanie, gdyż roślina, tworzy lepiej rozbudowany system korzeniowy, a znajdujące się składniki odżywcze w glebie, pozwalają jej na lepszy wzrost. Wrzosy, należy podlewać zatem, tylko w okresie suszy, jak najbliżej podłoża, by uniknąć chorób.

Woda, odpowiednia do podlewania roślin posadzonych w ogrodzie, to deszczówka. Zaleca się, zastosowanie ściółki, na przykład kory sosnowej, która doskonale utrzymuje kwaśny odczyn gleby, oraz zapobiega rozwojowi chwastów, pozbawiający wrzosy składniki odżywcze, niezbędne do rozwoju rośliny, oraz zakwitnięcia.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Marjon Besteman / Pixabay
G.T.

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT