Logo
Logo

Ochrona sadzonek przed przymrozkami – tunel foliowy czy szklarnia?

Ostatnio pogoda zrobiła się iście zimowa i wasze jesienne uprawy mogły nieco ucierpieć... Teraz już nic na to nie poradzicie, ale możecie przygotować się na kolejny sezon – wybrać tunel foliowy lub szklarnię, które ochronią wasze sadzonki przed wczesnymi przymrozkami.

Tunele i szklarnie w ogrodzie
Jak chronić sadzonki przed przymrozkami i kapryśną pogodą?

Nasz klimat robi się coraz bardziej nieprzewidywalny. Wiosny coraz częściej zaskakują upałami, żeby za chwilę ostudzić nas niespodziewanym przymrozkiem, a jesienie niespodziewanie zmieniają się w zimy, żeby za chwilę zaskoczyć nas prawdziwie letnią pogodą…

Przy takich zmianach pogody amatorska uprawa roślin to nie lada wyzwanie, dlatego warto uzupełnić nasz ogród o pomocnika – tunel foliowy lub szklarnię ogrodową, które zapewnią naszym sadzonkom warzyw i innych roślin nieco lepsze warunki do rozwoju.

Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!
Przeczytaj także
Odkryj nową jakość pielęgnacji ogrodu – wybierz narzędzia akumulatorowe Makita!

Tunel foliowy czy szklarnia?
Wybierz najlepsze rozwiązanie dla swoich potrzeb

Zarówno tunele foliowe, jak i szklarnie ogrodowe, dobrze posłużą nam do ochrony ogrodowych sadzonek. Wybór konkretnego rozwiązania jest więc zależny od naszych preferencji i budżetu, jakim dysponujemy. Najważniejsze jest jedno – żeby nasze uprawy więcej nie ucierpiały z powodu kaprysów naszego klimatu.

Zalety i wady tunelu foliowego

⭐ Tunel foliowy jest tani
Tunele foliowe to zdecydowanie tańsze i bardziej funkcjonalne rozwiązanie.

⭐ Łatwy do przestawienia w inne miejsce
Lokalizację tunelu możemy zmieniać co sezon, więc nie ryzykujemy wyjałowienia gleby. Tunele foliowe są również proste w montażu i nie będziemy mieć problemu z ich samodzielnym złożeniem czy rozłożeniem.

🚩 Nietrwałość tuneli
Jeśli chodzi o minusy tuneli ogrodowych, to trzeba do nich zaliczyć nietrwałość – po kilku sezonach będziemy musieli wymienić okrywającą go folię. Niektórym może się też nie podobać niezbyt reprezentacyjny wygląd tuneli.

tunel-foliowy-pcv

Zalety i wady szklarni ogrodowej

⭐ Szklarnia ogrodowa jest trwała i solidna
Raz kupiona szklarnia posłuży nam przez długi czas. Można ją idealnie wpasować w ogrodową aranżację, choć przy bardziej eleganckich modelach szklarni musimy się liczyć z wyższymi kosztami.

🚩 Trudna budowa szklarni
Do postawienia szklarni często będzie niezbędne zatrudnienie wykwalifikowanych monterów.

🚩 Pracowita pielęgnacja
Do minusów szklarni ogrodowej należą konieczność nawożenia i odkażania gleby praktycznie po każdym sezonie.

2016-10-10
Tekst i zdjęcia: Meblobranie.pl

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)