Logo
Logo

To najgorsze, co możesz zrobić tujom jesienią. Mogą od tego uschnąć

Czy wiesz, że jesień to czas, kiedy Twoje tuje są najbardziej narażone na błędy pielęgnacyjne, które mogą skutkować ich uschnięciem? Teraz, gdy dni stają się krótsze, a noce chłodniejsze, musisz podjąć odpowiednie kroki, aby zabezpieczyć swoje zielone skarby przed nadchodzącą zimą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przycinanie i nawożenie azotem w tym okresie to najgorsze, co można zrobić dla tui. Zamiast tego, skup się na odpowiedniej ochronie i zimowym przygotowaniu tych popularnych roślin. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak uniknąć najczęstszych błędów i zapewnić swoim tujom zdrowy wzrost. Nie pozwól, aby Twoje tuje uschły – działaj teraz i przygotuj je do zimy z głową!

Nie rób tego tujom jesienią!

Tuje są jednymi z najpopularniejszych roślin w naszych ogrodach. Ich gęste, zimozielone gałęzie stanowią doskonałą osłonę przed wiatrem i wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Jednakże, jesień to czas, kiedy tuje są wyjątkowo wrażliwe na błędy w pielęgnacji, które mogą prowadzić do ich osłabienia, a nawet śmierci. W tym artykule omówimy, dlaczego przycinanie i nawożenie azotem jesienią to działania, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku dla Twoich tui.

Sobota na Działce / YouTube


Przycinanie tui jesienią – dlaczego to zły pomysł?

Przycinanie jest standardową praktyką w pielęgnacji wielu roślin, ale kiedy mowa o tujach, czas ma kluczowe znaczenie. Jesienią rośliny przygotowują się do zimy, gromadząc zasoby i spowalniając wzrost. Przycinanie w tym czasie może zaburzyć naturalne procesy adaptacyjne tui do niskich temperatur, czyniąc je bardziej podatnymi na uszkodzenia mrozowe. Ponadto, otwarte rany po przycięciu mogą być bramą dla różnych chorób grzybowych i szkodników, które wykorzystują osłabione rośliny jako idealne miejsce do rozwoju. ▶ Dowiedz się więcej o przycinaniu tui w odpowiednim terminie

Jesienne nawożenie tui azotem – to niepotrzebne zagrożenie

Azot jest składnikiem, który wspomaga wzrost roślin, ale jego nadmiar, szczególnie jesienią, może prowadzić do wzrostu młodych, delikatnych pędów, które nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem mrozów. Takie pędy są łatwym celem dla zimowego chłodu, co może skutkować ich obumieraniem i osłabieniem całej rośliny. Dlatego zaleca się, aby ostatnie nawożenie tui przeprowadzić najpóźniej w sierpniu, aby rośliny miały czas na przygotowanie się do zimy. ▶ Dowiedz się więcej o prawidłowym nawożeniu tui

Przygotowanie tui do zimy – krok po kroku

  1. Przygotowanie tui do zimy powinno zacząć się od oceny stanu rośliny. Sprawdź, czy tuje nie mają uszkodzonych gałęzi lub oznak chorób.
  2. Następnie, zadbaj o odpowiednie ściółkowanie i obfite podlewanie.
  3. Możesz również rozważyć zastosowanie specjalnych osłon, które ochronią rośliny przed silnym wiatrem i mrozem.

Jakie błędy najczęściej popełniamy, dbając o tuje jesienią?

Najczęstsze błędy w pielęgnacji tui jesienią to przycinanie w niewłaściwym czasie, nadmierne nawożenie azotem, a także brak podlewania przed zimą.

Jesień to czas, kiedy możesz zadbać o to, by Twoje tuje były silne i zdrowe, gotowe na przyjęcie zimowych wyzwań. Nie czekaj, aż będzie za późno – działaj teraz i zapewnij swoim tujom najlepsze warunki do wzrostu. Dowiedz się, jak to zrobić!


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: maryviolet, qwartm, Ирина Старикова / Adobe Stock

Autor
To najgorsze, co możesz zrobić tujom jesienią. Mogą od tego uschnąć
To najgorsze, co możesz zrobić tujom jesienią. Mogą od tego uschnąć
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Porady ogrodnicze
Tuje + WSZYSTKIE TAGI
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl