Logo
Logo

Chcesz ściąć własne drzewo do kominka? Sprawdź, czy możesz to zrobić bez zezwolenia

Czy marzysz o cieple płynącym z własnego kominka, podczas gdy na zewnątrz szaleje zima? Czy zastanawiasz się, czy możesz ściąć drzewo ze swojego ogrodu, by cieszyć się naturalnym ciepłem bez wyrzutów sumienia? Ten artykuł to twoja drogowskaz w gąszczu przepisów dotyczących wycinki drzew. Dowiedz się, jak legalnie i bezpiecznie pozyskać drewno do kominka, nie naruszając przy tym przepisów. Nie pozwól, by niewiedza stała na drodze do twojego ekologicznego i przytulnego domu. Czytaj dalej i odkryj, jak być eko i zgodnym z prawem, przygotowując się do zimy!

Planujesz wycinkę drzew na własnej działce? Oto, co musisz wiedzieć, by nie złamać prawa

W okresie jesienno-zimowym właściciele posesji często przeprowadzają prace porządkowe, w tym wycinanie drzew do celów opałowych. Kluczowe jest jednak zrozumienie przepisów regulujących te działania.

Wycinka drzew na własnej posesji może być prosta i zgodna z prawem, o ile właściciel posesji zna i przestrzega obowiązujących przepisów. Kluczowe jest rozpoznanie, kiedy wymagane jest zezwolenie, jakie drzewa mogą być wycięte bez tego zezwolenia oraz jakie formalności należy spełnić w przypadku konieczności uzyskania zezwolenia. Zrozumienie lokalnych regulacji dotyczących gatunków drzew oraz ich obwodu, celu wycinki, a także kwestii opłat i zgłoszeń jest niezbędne do uniknięcia naruszeń prawa i potencjalnych kar. Właściwa wiedza pozwala właścicielom posesji na bezpieczne i odpowiedzialne zarządzanie ich zielonymi przestrzeniami.

Ambasada Budownictwa TV / Adobe Stock


Wycinka drzew na własnej działce – kiedy nie potrzeba zezwolenia?

Zanim przystąpisz do wycinki, sprawdź, czy twoje drzewo nie jest objęte specjalną ochroną. W Polsce, przepisy o ochronie przyrody regulują, które drzewa mogą być wycięte bez zezwolenia, a które wymagają specjalnych pozwoleń. Jest to szczególnie ważne w przypadku starych lub rzadkich gatunków drzew.

Zgodnie z polskim prawem, zasadniczo każde usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości wymaga zezwolenia. Jednak istnieją wyjątki. Zezwolenia nie jest wymagane, gdy:

 • Drzewa lub krzewy rosną na nieruchomościach osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą.
 • Obwód pnia drzewa na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza określonych wymiarów. Na przykład, dla topoli, wierzb, klonu jesionolistnego i klonu srebrzystego limit wynosi 80 cm, a dla kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego – 65 cm. Pozostałe gatunki drzew oraz krzewy mają limit 50 cm.
 • Drzewa i krzewy owocowe, chyba że znajdują się na terenie wpisanym do rejestru zabytków lub na terenach zieleni, mogą być wycinane bez zezwolenia.

Na własnej posesji można wyciąć drzewo bez zezwolenia, jeśli nie jest ono objęte ochroną, a jego obwód pnia nie przekracza określonych wymiarów.


Jakie drzewo można wyciąć?

Można wyciąć drzewa lub krzewy, które nie przekraczają wymienionych powyżej limitów obwodu pnia. Warto zauważyć, że w przypadku krzewów owocowych oraz tych na terenach ozdobnych, mogą obowiązywać dodatkowe ograniczenia. 

Pamiętaj również o odpowiedzialności ekologicznej. Wycinając drzewo, warto rozważyć zasadzenie nowego, by zachować równowagę przyrodniczą.

Opłata za usunięcie drzewa

Za wycinkę drzewa zwykle należy uiścić opłatę gminie. Jest ona zależna od obwodu pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm i ustalonej stawki opłaty. Jednak nie nalicza się opłat za usunięcie drzew, które:

 • Nie wymagają zezwolenia.
 • Zagrażają bezpieczeństwu ludzi, mienia, ruchu drogowego lub kolejowego.
 • Obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości.

Zgłoszenie usunięcia drzewa

W sytuacjach, gdy planowana wycinka przekracza ustawowe limity obwodu pnia, konieczne jest zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa do gminy. Gmina przeprowadza wtedy oględziny, sporządza protokół i w ciągu 14 dni sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań do wycinki, takich jak wpis nieruchomości do rejestru zabytków czy przeznaczenie terenu na zieleń w miejscowym planie zagospodarowania. Brak odpowiedzi po 14 dniach jest uznawany za brak przeciwwskazań do wycinki.

Czy są kary za wycięcie drzewa bez zezwolenia?

Tak, za wycięcie drzewa bez wymaganego zezwolenia mogą być nałożone kary. W Polsce kary te mogą obejmować zarówno mandaty karno-administracyjne, jak i wyższe grzywny, nałożone przez sąd. Wysokość kary zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj i wielkość wyciętego drzewa, lokalne przepisy, a także czy wycinka miała wpływ na środowisko lub krajobraz. W szczególnych przypadkach, takich jak wycinka drzew chronionych lub w strefach ochronnych, kary mogą być szczególnie surowe.

Jakie drzewa najlepiej nadają się do palenia w kominku?

Drzewa najlepiej nadające się do palenia w kominku to te, które posiadają wysoką wartość opałową i palą się równomiernie, produkując dużo ciepła. Do tej grupy należą:

 1. Dąb: Bardzo twardy i gęsty, dąb zapewnia długotrwałe i intensywne ciepło.
 2. Buk: Podobnie jak dąb, buk jest twardym drewnem, które długo się pali i daje dużo ciepła.
 3. Brzoza: Zapewnia szybkie ciepło i ma przyjemny zapach, ale pali się szybciej niż dąb czy buk.
 4. Grab: Uważany za jedno z najlepszych drzew do palenia, grab pali się długo i stabilnie.
 5. Jesion: Znany z wysokiej wartości opałowej, jesion jest dobrym wyborem do kominków.

Po wycięciu drzewa, drewno należy odpowiednio przygotować do użytku jako opał. Proces ten rozpoczyna się od ścinki, czyli podzielenia drewna na mniejsze kawałki, które są łatwiejsze w obsłudze i przechowywaniu. Kolejnym etapem jest sezonowanie – naturalny proces wysychania drewna, który może trwać od 1 do 2 lat. W tym czasie drewno traci wilgoć, co jest kluczowe dla efektywnego i czystego spalania. Dobrze wysuszone drewno ma około 20% wilgotności lub mniej, co zapewnia wyższą wartość opałową i mniejszą emisję dymu.

Przechowywanie drewna również jest ważne – powinno być ono ułożone w przewiewnym miejscu, chronione przed bezpośrednim działaniem deszczu i śniegu, ale jednocześnie wystawione na działanie słońca i wiatru. Właściwe przygotowanie drewna do opału to nie tylko kwestia efektywności energetycznej, ale również bezpieczeństwa, gdyż drewno o zbyt wysokiej wilgotności może prowadzić do powstawania sadzy i kreozotu w kominie, co zwiększa ryzyko pożaru.

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: apithana, Tomasz Warszewski / Adobe Stock

Autor
Chcesz ściąć własne drzewo do kominka? Sprawdź, czy możesz to zrobić bez zezwolenia
Chcesz ściąć własne drzewo do kominka? Sprawdź, czy możesz to zrobić bez zezwolenia
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl