Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
96
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Co robić z liśćmi jesienią?

Nie traktuj opadłych liści jak śmieci! To świetny surowiec do wykorzystania w ogrodzie. Zrób z nich cenny nawóz, uniwersalne podłoże, żyzną ściółkę lub darmowy materiał do ochrony przez mrozem.

Dlaczego nie palić liści?

Zalegające w ogrodzie liście, traktujemy zwykle jak zło konieczne. Niektórzy z przyzwyczajenia je palą. Nie jest to jednak dobry pomysł, gdyż może skończyć się grzywną. Pamiętajmy, że zasady spalania odpadów organicznych reguluje prawo. Według jego postanowień (Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, art. 31 ust. 7), dopuszcza się spalanie zgromadzonego materiału roślinnego na własnym terenie tylko wtedy, gdy gmina nie zapewnia zbiórki selektywnej. Ograniczenia mogą też wynikać z przepisów lokalnych, całkowicie zakazujących palenia liści lub dopuszczających ich spalanie tylko w określonym czasie (np. wyłącznie jesienią).

Trudno się dziwić regulacjom prawnym i zakazom, gdyż palenie liści pod wieloma względami jest niebezpieczne. Ognisko może wymknąć się spod kontroli i spowodować pożar. Wydobywający się z niego dym jest szkodliwy dla nas i środowiska, uprzykrza życie sąsiadom i może stanowić zagrożenie dla użytkowników okolicznych dróg.

Joseph Ken Pixabay raking-2756006_1920Fot. Joseph Ken/Pixabay

Liście dobrze wykorzystane

Zamiast więc palić liście jesienią, spróbujmy wykorzystać je do lepszych celów. Wprawdzie nie zawsze mogą pozostać wszędzie tam, gdzie się nagromadzą, gdyż zalegając na trawniku przyczyniają się do jego zniszczenia przez choroby grzybowe, a leżąc na chodnikach powodują powstanie na ich powierzchni plam i przebarwień, ale kiedy są zdrowe, mogą pozostać pod roślinami, z których opadły (krzewami, winoroślą), stanowiąc dla nich naturalną ściółkę. Do ściółkowania i do okrywania roślin nie używajmy liści dębu, orzecha włoskiego i olchy, gdyż długo się rozkładają i zawierają substancje (m.in. garbniki), negatywnie wpływające na rozwój roślin. Pamiętajmy jednak, że liście to bardzo lekki materiał, dlatego należy zabezpieczyć go przed wiatrem (np. gałązkami stroiszu).

SP2Zsolt Pixabay autumn-201133_1920Fot. SP2Zsolt/Pixabay

Po zgrabieniu z trawnika lub ścieżki, można też umieścić je na kompostowniku, gdzie po kilku miesiącach zmienią się w cenną próchnicę lub przygotować z nich ziemię liściową. Liście można też wykorzystać jako materiał do ochrony przez mrozem, gdyż doskonale nadają się do okrywania rabat z roślinami cebulowymi, zabezpieczania przed zimnem korzeni traw ozdobnych, wrażliwych na mrozy bylin, drzew i krzewów oraz ściółkowania wrzosowisk.

Liście mogą też stanowić doskonały podkład w zimnym inspekcie lub ochronę roślin zimujących w tunelach. Można je też rozłożyć na pustych rabatach w warzywniku lub ogrodzie ozdobnym, gdyż przez zimę zdążą się rozłożyć i wiosną, po przekopaniu, użyźnią glebę (np. liście lipy, topoli, grabu, jesionu, klonu, brzozy).

Opadłe liście stanowią doskonałe kryjówki dla pożytecznej fauny: owadów oraz drobnych ssaków, które zasypiają na zimę (np. jeży).
Liście jako źródło problemów

Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie liści w ogrodzie musimy zwrócić uwagę na to, czy nie są one porażone przez choroby lub szkodniki. W opadłych liściach może zimować ich całkiem sporo – biała plamistość truskawek, czarna plamistość róży, parch jabłoni oraz przędziorki, mszyce, szrotówek kasztanowcowiaczek; stanowią realne zagrożenie dla przyszłych upraw. Dlatego takie liście wyjątkowo możemy spalić (o ile tylko pozwalają na to przepisy!) lub zakopać w ziemi na głębokości 1 m.

Nadmiaru liści można też się pozbyć z ogrodu, jeśli gmina zapewnia odbiór tzw. odpadów zielonych, wywożąc je do gminnej kompostowni.

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: pure-life-pictures/Fotolia

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT