Logo
Logo

Dlaczego liście zmieniają kolor jesienią? Dlaczego zielone stają się żółte lub czerwone?

Kolorowe jesienne liście to efekt złożonych procesów zachodzących w roślinach, które przed zimowym odpoczynkiem starają się zmagazynować jak najwięcej substancji niezbędnych do wiosennego przebudzenia.

Dlaczego drzewa pozbywają się liści jesienią?

Kiedy zima zbliża się wielkimi krokami, liście na drzewach zaczynają więdnąć i opadać. Co jest tego przyczyną? Krótsze dni i mniejsza ilość światła słonecznego oraz spadek temperatury sprawiają, że utrzymanie dużej liczby liści, które wymagają nawodnienia i składników odżywczych, nie jest dla drzewa korzystne. Niedostatek światła sprawia, że liście nie mogą przeprowadzać fotosyntezy i wytwarzać pokarmu. Dążąc do oszczędzania energii w zimie, drzewa pozbywają się liści i wchodzą w fazę spoczynku, kiedy ich potrzeba wody i składników odżywczych maleje.

Chlorofil: dlaczego zielony znika?

Jesień to czas, kiedy przyroda urzeka nas swoją barwną paletą. Drzewa i krzewy zmieniają swoje zielone stroje na czerwone, pomarańczowe i żółte. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego tak się dzieje? Oto naukowe tajemnice stojące za tym zjawiskiem.

Liście zmieniają kolory, ponieważ zawarty w nich zielony barwnik – chlorofil, ulega rozkładowi na proste związki, które są transportowane w głąb rośliny. W ten sposób odzyskuje ona cenne substancje odżywcze, które będą jej potrzebne, by przetrwać zimę, a następnie rozpocząć wzrost wiosną. Korzystając z zgromadzonych rezerw cukru, drzewo jest w stanie przetrwać chłodne miesiące i obudzić się, gdy nadejdzie wiosna.

Echa Leśne / YouTube


Specjalne nawozy mineralne w postaci kryształków. Dla pięknego, zdrowego i bujnego ogrodu
Przeczytaj także
Specjalne nawozy mineralne w postaci kryształków. Dla pięknego, zdrowego i bujnego ogrodu

Antocyjany, karoteny, flawony: skąd te barwy?

Zjawisko zmieniających się kolorów liści nie jest jedynie estetycznym kaprysem natury. To skomplikowany proces, który pozwala roślinom przygotować się na nadchodzące chłody. Gdy dni stają się krótsze, a noce chłodniejsze, drzewa zaczynają się przygotowywać na zimę. Zmiana kolorów liści to jeden z etapów tego przygotowania.

Liście robią się żółte, pomarańczowe i czerwone, gdyż w wyniku zaniku barwy zielonej widoczne stają się inne barwniki roślinne, które w ciągu wegetacji są "przyćmione" przez zielony kolor chlorofilu:

Czy wiesz, że nie wszystkie drzewa zmieniają kolor liści jesienią?

Na przykład iglaste zachowują swój zielony kolor przez cały rok. To dlatego lasy iglaste, takie jak sosnowe czy świerkowe, pozostają zielone nawet w środku zimy

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: Andrew Poynton / Pixabay

Autor
Dlaczego liście zmieniają kolor jesienią? Dlaczego zielone stają się żółte lub czerwone?
Dlaczego liście zmieniają kolor jesienią? Dlaczego zielone stają się żółte lub czerwone?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)