Logo
Logo

Co robić z piwoniami po przekwitnięciu? Przycięcie to nie wszystko. Nie działaj za szybko!

Piwonie, znane również jako peonie, są roślinami, które zachwycają swoimi dużymi, kolorowymi kwiatami. Jednak po okresie kwitnienia, ważne jest, aby odpowiednio zadbać o te rośliny, aby mogły cieszyć nas swoimi kwiatami w kolejnym sezonie. Sprawdź, jak kompleksowo pielęgnować piwonie po przekwitnięciu. Omawiamy przycinanie, podlewanie, nawożenie oraz ochronę przed chorobami i szkodnikami.

Piwonie to królowe wiosennych ogrodów. Ich okazałe, pachnące kwiaty zachwycają feerią barw i bogatą formą. Jednak po zakończeniu kwitnienia, rośliny te wymagają szczególnej troski, aby móc ponownie zakwitnąć w przyszłym roku.

Przycinanie przekwitłych kwiatów to tylko jeden z elementów pielęgnacji piwonii po kwitnieniu. Warto jednak poznać wszystkie kroki, jakie należy podjąć, aby zapewnić naszym piwoniom zdrowy rozwój i obfite kwitnienie w kolejnych sezonach.

Pielęgnacja piwonii po przekwitnięciu jest bardzo ważna, ponieważ roślina w tym czasie magazynuje składniki pokarmowe, które będą niezbędne do jej rozwoju i kwitnienia w przyszłym roku.

Piwonie po kwitnieniu - pielęgnacja krok po kroku
Fot. MNStudio / AdobeStock
Piwonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które możemy podziwiać w naszych ogrodach. Ich bujne, kolorowe kwiaty przyciągają wzrok i cieszą zarówno ogrodników, jak i przechodniów. Niestety, okres ich kwitnienia jest stosunkowo krótki, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak odpowiednio zadbać o piwonie po przekwitnięciu. Pielęgnacja piwonii po kwitnieniu jest kluczowa dla ich zdrowia i obfitego kwitnienia w przyszłym sezonie.

Przycinanie starych kwiatów – pierwszy krok do zdrowych piwonii

Po przekwitnięciu piwonii, pierwszym krokiem jest usunięcie starych kwiatów. Przycinanie powinno być wykonane starannie, aby nie uszkodzić rośliny. Oto jak to zrobić:

 1. Czyste narzędzia: Przed przystąpieniem do przycinania, upewnij się, że twoje narzędzia ogrodnicze są czyste i ostre. Użycie brudnych narzędzi może prowadzić do zakażeń rośliny.
 2. Usuwanie przekwitłych kwiatów: Przytnij łodygi kwiatowe tuż nad pierwszym kompletem liści. Usunięcie starych kwiatów zapobiega tworzeniu się nasion, co pozwala roślinie skupić energię na wzroście i przygotowaniu do następnego sezonu.
 3. Przycinanie liści: Niektóre ogrodnicy przycinają również liście piwonii po przekwitnięciu, aby poprawić wygląd rośliny i zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób. Przycinanie liści należy jednak przeprowadzać ostrożnie, aby nie uszkodzić zdrowych części rośliny.

Nie śpiesz się z przycinaniem liści piwonii!

Chociaż usunięcie przekwitłych kwiatów jest istotnym krokiem w pielęgnacji piwonii, nie śpiesz się z przycinaniem liści. Liście piwonii są niezbędne, ponieważ przeprowadzają fotosyntezę, dostarczając roślinie energii potrzebnej do wzrostu i przygotowania do zimy. Dzięki nim piwonia gromadzi składniki odżywcze, które będą jej potrzebne w następnym sezonie kwitnienia.

Liście piwonii można przyciąć dopiero na początku jesieni, gdy zaczną naturalnie żółknąć i obumierać. To znak, że roślina zakończyła już proces gromadzenia składników odżywczych. Przycinanie przed tym okresem może osłabić roślinę i wpłynąć na jej kwitnienie w kolejnym roku.

Chore liście piwonii trzeba wycinać
Fot. Valentina / AdobeStock
Po przekwitnięciu piwonii warto również przeprowadzić przegląd roślin i usunąć wszystkie chore i uszkodzone liście. Taki zabieg pozwala na utrzymanie roślin w dobrej kondycji i zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób. Usuwanie chorych liści jest szczególnie ważne w wilgotnych latach, kiedy ryzyko infekcji grzybowych jest większe.
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Podlewanie piwonii po kwitnieniu

Podlewanie jest kluczowym elementem pielęgnacji piwonii po przekwitnięciu. Właściwe nawadnianie pomoże roślinie zregenerować się i przygotować na kolejny sezon. Oto kilka wskazówek dotyczących podlewania:

 1. Regularność: Piwonie potrzebują regularnego podlewania, szczególnie w okresach suchych. Zaleca się podlewanie roślin raz w tygodniu, ale w przypadku upałów może być konieczne częstsze nawadnianie.
 2. Głębokie podlewanie: Podlewaj piwonie głęboko, aby woda dotarła do korzeni. Płytkie podlewanie może prowadzić do niedostatecznego nawodnienia korzeni, co osłabi roślinę.
 3. Unikaj nadmiaru wody: Nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni. Upewnij się, że gleba wokół piwonii jest wilgotna, ale nie mokra.

Nawożenie piwonii po przekwitnięciu

Nawożenie piwonii po kwitnieniu jest równie ważne jak podlewanie. Prawidłowe nawożenie dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich wzrost i przygotowanie do kolejnego sezonu kwitnienia. Oto jak prawidłowo nawozić piwonie:

 1. Wybór nawozu: Najlepsze są nawozy organiczne, takie jak kompost lub obornik. Można również używać nawozów mineralnych o zrównoważonym składzie.
 2. Czas nawożenia: Nawożenie piwonii powinno odbywać się zaraz po przekwitnięciu oraz na początku jesieni. Unikaj nawożenia późną jesienią, aby nie pobudzać rośliny do wzrostu przed zimą.
 3. Technika nawożenia: Rozsyp nawóz wokół podstawy rośliny i delikatnie wmieszaj go w glebę. Upewnij się, że nawóz nie dotyka bezpośrednio łodyg, aby uniknąć poparzeń.

Spulchnianie gleby

Spulchnianie gleby wokół piwonii to kolejny ważny zabieg pielęgnacyjny. Poprawia to przepuszczalność gleby i umożliwia korzeniom lepsze przyswajanie składników odżywczych. Spulchnianie należy przeprowadzać ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni roślin. Najlepszym narzędziem do tego zadania jest mała motyka lub widelec ogrodniczy.

Mulczowanie

Mulczowanie to doskonała metoda na utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w glebie i zapobieganie rozwojowi chwastów. Po przekwitnięciu piwonii warto zastosować warstwę mulczu wokół roślin. Może to być kompost, kora drzewna lub słoma. Mulcz chroni również korzenie przed ekstremalnymi temperaturami.

Ochrona piwonii przed chorobami i szkodnikami

Piwonie, podobnie jak inne rośliny ogrodowe, mogą być narażone na różne choroby i szkodniki. Oto kilka wskazówek, jak chronić piwonie po przekwitnięciu:

 1. Monitorowanie roślin: Regularnie sprawdzaj piwonie pod kątem oznak chorób i szkodników. Szybkie wykrycie problemu pozwoli na skuteczniejszą interwencję.
 2. Zwalczanie chorób: W przypadku zauważenia chorób grzybowych, takich jak mączniak prawdziwy, użyj odpowiednich środków ochrony roślin. Możesz również stosować naturalne środki, takie jak roztwór z mydłem potasowym.
 3. Zwalczanie szkodników: W przypadku wystąpienia szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki, użyj insektycydów lub naturalnych środków, takich jak napar z czosnku.
 4. Usuwanie chorych części roślin: Jeśli zauważysz chore liście lub łodygi, natychmiast je usuń i zniszcz, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.
Przesadzanie i dzielenie piwonii
Fot. natalialeb / AdobeStock
Jeśli twoje piwonie rosną w jednym miejscu od wielu lat, mogą wymagać przesadzenia i podzielenia. Najlepszym czasem na te zabiegi jest jesień, po zakończeniu okresu wegetacyjnego. Przesadzanie pozwala na odmłodzenie roślin i poprawę ich zdrowotności. Podzielone piwonie należy sadzić w nowym, dobrze przygotowanym miejscu, dbając o odpowiednie odstępy między roślinami.

Przygotowanie piwonii do zimy

Przygotowanie piwonii na zimę jest kluczowym elementem ich pielęgnacji po przekwitnięciu. Oto, jak to zrobić:

 1. Przycinanie przed zimą: Na początku jesieni przytnij piwonie na wysokość około 10 cm nad ziemią. Usunięcie starych liści i łodyg zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób i szkodników.
 2. Ochrona przed mrozem: Aby chronić korzenie piwonii przed mrozem, okryj je warstwą ściółki, takiej jak słoma, liście czy kompost. Ściółka pomoże utrzymać stabilną temperaturę gleby i zapobiegnie przemarzaniu korzeni.
 3. Unikaj zbyt wczesnego okrywania: Okryj piwonie dopiero wtedy, gdy ziemia zacznie zamarzać. Zbyt wczesne okrycie może prowadzić do rozwoju chorób grzybowych.
Pielęgnacja piwonii po przekwitnięciu to nie tylko przycinanie starych kwiatów. Właściwe podlewanie, nawożenie, ochrona przed chorobami i przygotowanie na zimę to kluczowe zabiegi, które zapewnią zdrowy rozwój rośliny i obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Pamiętaj, że regularne monitorowanie stanu piwonii i szybka reakcja na wszelkie problemy to podstawa udanej uprawy. Dzięki naszym wskazówkom Twoje piwonie będą zachwycać pięknem przez wiele lat!


Zdjęcie: Alex, yrabota / AdobeStock

Autor
Co robić z piwoniami po przekwitnięciu? Przycięcie to nie wszystko. Nie działaj za szybko!
Co robić z piwoniami po przekwitnięciu? Przycięcie to nie wszystko. Nie działaj za szybko!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl