Logo
Logo

Obalamy największe mity dot. robotów koszących | Odpowiadamy na Wasze pytania!

Roboty koszące to jedne z najnowocześniejszych rozwiązań w branży ogrodniczej. Dzięki nim można zaoszczędzić czas i pieniądze, jednocześnie nie tracąc jakości koszenia. Jednak wiele osób nadal wątpi w skuteczność i bezpieczeństwo automatycznych kosiarek. W tym artykule rozwiejemy 10 mitów dotyczących robotów koszących i udowodnimy, że są one faktycznie warte uwagi. 

Spis treści
Komu przyda się robot koszący? Jak działa? Co potrafi? Czy zakup i utrzymanie robota koszącego jest drogie? Jak zaprogramować robota koszącego? Jak samodzielnie zamontować robota koszącego w ogrodzie? Jak nanosić zmiany w obszarze pracy robota? Czy robot poradzi sobie z przeszkodami? Jak robot koszący dba o trawnik? Jaki model robota wybrać na mały i duży trawnik? Czy roboty koszące są bezpieczne? Czy roboty koszące robią dużo hałasu?

MIT: Robot jest dla leniwych, nie jest tak dobry jak kosiarka

 PYTANIE: Czy roboty koszące naprawdę pracują same, bez pomocy i zaangażowania ogrodnika? Jakie mają zalety i przewagi nad tradycyjnymi, "zwykłymi" kosiarkami. Trudno mi uwierzyć, że roboty mogłyby kiedyś zastąpić kosiarki. Nie są potrzebne w ogrodzie, chyba że dla leniwych. 

Koszenie trawnika to obowiązkowy zabieg, jednak w większości ogrodów wciąż jeszcze dominują "zwykłe" kosiarki elektryczne lub spalinowe. Od kilku lat roboty koszące zyskują coraz większą popularność. Wynika to z ogromnej funkcjonalności tych urządzeń i oszczędności czasu. Zamiast kosić trawę przez kilka godzin w tygodniu, można skupić się na ważniejszych i przyjemniejszych zajęciach – spędzić czas z rodziną, zająć się bardziej wymagającymi pracami w ogrodzie lub spokojnie wybrać się na urlop, bez obawy o stan trawnika po powrocie. 

Kosiarki automatyczne posiadają zespół różnych czujników i przemyślane, bogate oprogramowanie, które wspólnie umożliwiają maszynom samodzielną pracę w ogrodach. Inteligentny robot koszący rozpoczyna pracę wyjeżdżając ze stacji dokującej. Kosi trawnik poruszając się po ogrodzie zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Trzy noże, ostre jak brzytwa, zapewniają doskonałą jakość trawnika i brak mchu, dzięki stopniowemu przycinaniu trawy. Ze względu na losowy schemat koszenia i małą masę kosiarki nie pozostawiają żadnych widocznych śladów. Po skończonej pracy samodzielnie powraca do bazy, by się naładować. Zasilanie akumulatorowe eliminuje problem emisji szkodliwych spalin, zaś realne zużycie energii jest niewielkie. 

Każdy, kto chce mieć wokół domu idealny trawnik bez wysiłku, powinien wypróbować roboty koszące z serii Automower®, a nigdy nie powróci do tradycyjnej kosiarki. Wbrew opinii nielicznych – robot nie jest dla leniwych, ale dla wygodnych ogrodników!

Decydując się na wybór kosiarki Husqvarna Automower® otrzymujesz więcej wolnego czasu i wolność od obowiązku koszenia trawy. Ten zaawansowany technologicznie produkt wykona pracę za Ciebie. Zapewni piękny, równomiernie przycięty trawnik bez emisji spalin, nadmiernego hałasu i przy niskim zużyciu energii.

 

Jakie zalety mają roboty koszące?MIT: Nie stać mnie na robota, bo jest zbyt drogi w zakupie i utrzymaniu

PYTANIECena robota koszącego wielokrotnie przewyższa cenę zwykłej kosiarki. Czy jest sens wydawać więcej na kosiarkę, która sama jeździ? Myślę, że utrzymanie, serwisowanie i ładowanie takiego sprzętu jest bardzo drogie. A co będzie, jeśli ukradną mi robota z ogrodu?

To prawda, że cena robotów koszących przewyższa ceny zwykłych kosiarek elektrycznych i spalinowych, jednak warto pamiętać, że zakup automatycznej kosiarki to inwestycja na lata (która zwróci się w postaci niższych kosztów eksploatacji w zaoszczędzonego czasu). Urządzenia te rzadko się psują, a w trakcie okresu gwarancyjnego (nawet do 5 lat) Husqvarna naprawi lub wymieni, bez dodatkowych opłat, dowolny produkt lub część produktu, którego usterki powstaną z powodu wad materiałowych lub produkcyjnych w trakcie normalnego użytkowania i konserwacji.

Roboty koszące Husqvarna Automower® są dostępne w różnych cenach, co oznacza, że można znaleźć rozwiązanie dopasowane do swojego budżetu. Podstawowy model robota koszącego Husqvarna Automower® 105 (do trawnika o powierzchni do 600 m2) można kupić za mniej niż 5000 zł (a dokładnie za 4699). Możliwa jest również opcja spłaty w formie ratalnej. Biorąc pod uwagę, że statystyczny użytkownik robota używa go przez 10-15 lat, można więc szybko policzyć, że przy zakupie wcześniej wspomnianego modelu jego roczny kosz to niewiele ponad 300 zł! 

Ponadto kosiarka automatyczna Husqvarna wyposażona jest w ostre jak brzytwa ostrza montowane na solidnej obracającej się tarczy. Zapewnia to sprawne działanie i bardzo niskie zużycie energii. Ładowanie akumulatora trwa, w zależności od modelu, od 30 do 90 minut, a na jednym ładowaniu roboty pracują od 70 do aż 260 minut! Robot może pracować za ułamek kosztów generowanych przez zwykłe kosiarki, bez olejów, paliwa i spalin. Ponadto nie wymaga skomplikowanej konserwacji, czasochłonnych przeglądów i drogich części.

Husqvarna dba także o wygodne serwisowanie. Autoryzowana sieć dilerska zajmuje się kompleksowo konserwacją robotów oraz zapewnia dostęp do oryginalnych części i akcesoriów (np. noże do robotów, wymienne kolorowe obudowy, domki dla robotów, spersonalizowane naklejki). Co więcej, dilerzy pomogą w wyborze modelu dostosowanego do potrzeb konkretnego trawnika (przeprowadzą wizję lokalną ogrodu) oraz właściciela, profesjonalnie realizują instalację, a w razie potrzeby udzielą również instruktażu obsługi maszyny.

Co stanie się, jeśli ukradną mi robota z ogrodu?

Robot koszący Husqvarna Automower® jest również wyposażony w zabezpieczenia przed kradzieżą – unikalny kod PIN, który uniemożliwia uruchomienie kosiarki przez dzieci, ale także chroni przed kradzieżą. Ponadto wbudowany GPS (zamontowany w wybranych fabrycznie modelach lub dokupiony do każdego modelu – z wyjątkiem 105) umożliwia śledzenie robota. Husqvarna oferuje także certyfikaty antykradzieżowe, gwarantujące dostarczenie nowego egzemplarza, w przypadku nieodnalezienia poprzedniego przez policję.

MIT: Obsługa robota jest skomplikowana, wymaga ode mnie zbyt wiele uwagi

PYTANIENie znam się na nowych technologiach, dlatego obawiam się, że nie poradzę sobie z obsługą robota. Czy to jest trudne? Czy często będę musiał programować robota? 

Roboty koszące są łatwe w obsłudze i nie wymagają dużych umiejętności technicznych. Wymagają tylko minimalnego wsparcia ze strony użytkownika. Wystarczy przeczytać instrukcję obsługi, a następnie pobrać aplikację i utworzyć konto Husqvarna, aby móc połączyć się ze swoją kosiarką i ją skonfigurować. Wystarczy raz zaprogramować robota, a on sam zajmie się koszeniem. 

Pełna automatyzacja poprzez zastosowanie najnowszych technologii daje ogromne możliwości. Do obsługi wystarczy smartfon i dedykowana aplikacja. Umożliwia to szybkie programowanie harmonogramu pracy czy modyfikację ustawień. Modele wyposażone w funkcję Automower® Connect dają możliwość zarządzania maszyną z każdego miejsca na świecie, a ponadto stają się częścią inteligentnych systemów Smart Home i Smart Garden (Fibaro, Google Home), co maksymalnie upraszcza ich użytkowanie. Nawet będąc na plaży można wysyłać polecenia typu "start" czy "stop", jak również sprawdzić lub zmienić ustawienia, a nawet odbierać alarmy w przypadku kradzieży i śledzić położenie maszyny (ma wbudowany system GPS), gdy znajdzie się poza wyznaczonym terenem pracy.

Aplikacja Automower® Connect pozwala na śledzenie robota-kosiarki oraz na bieżącą interakcję z urządzeniem możliwą za dotknięciem ekranu. Z poziomu smartfona w łatwy i intuicyjny sposób możemy śledzić i kontrolować kosiarkę, bez względu na to, gdzie aktualnie się znajdujemy.

MIT: Montaż robota jest zbyt trudny

PYTANIEDowiedziałem się, że aby robot zaczął działać, trzeba przeprowadzić skomplikowaną instalację w ogrodzie, którą może wykonać tylko fachowiec. Czy można samemu zamontować robota? Czy to trudne? Jak przygotować ogród pod takiego robota?

Nieprawda, robot koszący zwykle nie jest trudny do samodzielnego montażu w ogrodzie. Instrukcja montażu i obsługi jest czytelna i napisana "zrozumiałym językiem". Krok po kroku opisuje proces instalacji i pierwszego uruchomienia robota. Co najważniejsze, sama instalacja nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani narzędzi, a użytkownik może samodzielnie przeprowadzić całą procedurę w krótkim czasie. 

Montaż kosiarek Husqvarna Automower® nie jest skomplikowany, jednak warto to odpowiednio zaplanować, by uniknąć rozczarowań. Jeśli nie dysponujemy czasem lub mamy wątpliwości, jak zrobić, warto skontaktować się z doświadczonym profesjonalnym dealerem Husqvarny, który pomoże zaprojektować ogród, wybrać odpowiedni model i zamontować robot koszący.

Robot koszący porusza się swobodnie po wyznaczonym terenie, dlatego najważniejszą kwestią, aby zapewnić mu właściwą pracę jest prawidłowa instalacja obszaru roboczego i stacji dokującej, a także odpowiednio zaplanowana przestrzeń w ogrodzie. Granicę wyznacza się wokół krawędzi trawnika w celu wytyczenia obszaru koszenia. Jest to fizyczna granica, wykorzystująca przewód zamocowany do podłoża, bądź też granica wirtualna, którą wyznacza się poprzez zdalne prowadzenie kosiarki po trawniku za pomocą aplikacji. Istnieje możliwość utworzenia "wysp" wokół rabat kwiatowych i krzewów, aby uniemożliwić najechanie na nie przez kosiarkę.

Jak samodzielnie zamontować robota koszącego w ogrodzie?MIT: Po instalacji robota nie można dokonywać żadnych zmian w ogrodzie

 PYTANIE: Co zrobić, jeśli po jakimś czasie będę chciał zmienić obszar pracy robota, przesunąć rabaty lub zbudować skalniak? Czy muszę wykopać i przenieść przewody ograniczające? Czy jest jakiś sposób, by uniknąć wykopywania i przenoszenia kabli?

W nowych modelach robotów koszących NERA z wtyczką Husqvarna EPOS™ możliwa jest łatwa instalacja bezprzewodowa, w ramach której nie są wymagane przewody ograniczające. To unikatowe rozwiązanie, wdrożone pierwotnie w profesjonalnych robotach koszących Automower® 550 EPOS i CEORA™, a od kwietnia 2023 r. opcja dostępna również jest w najnowszych modelach. Technologia satelitarna umożliwia kosiarce pracę w precyzyjnie wyznaczonym obszarze. Wystarczy telefon komórkowy i aplikacja Automower® Connect, aby łatwo zdefiniować wirtualne granice. Można utworzyć elastyczne obszary robocze i tymczasowo niedostępne, co pozwala na kontrolowanie niestandardowych stref. Sterowanie strefowe można realizować dzięki technologii AIM, która jest innowacyjną funkcją dostępną w modelach 405X, 415X, 430X NERA, 450X NERA, 435X AWD i 535 AWD. Inteligentna technologia satelitarna firmy Husqvarna zapewnia dokładność co do centymetra w ciągu kilku sekund. Wymaga jedynie niezasłoniętego widoku na niebo, aby zapewnić optymalne warunki techniczne.

Wirtualne granice można dostosowywać do stale zmieniających się warunków i potrzeb danego obszaru. Jeśli zakładamy rabaty kwiatowe, realizujemy nowe nasadzenia, przekształcamy teren zieleni czy organizujemy imprezę w ogrodzie, nadal możemy używać kosiarki, wystarczy tylko stworzyć na smartfonie strefę niedostępną. Brak przewodów ograniczających sprawia, że roboty Husqvarna Automower® w technologii EPOS™ mogą efektywnie pracować i z łatwością przemieszczać się również w miejscach, które pierwotnie stanowiły dla nich wyzwanie, tj. na obszarach przechodzących przez twarde powierzchnie (kostka, betonowe podjazdy czy alejki, asfaltowe ścieżki itp.) lub takich, które są często przebudowywane. Instalacja maszyny jest bardzo prosta i szybka, a brak fizycznych przewodów ułatwia aerację i wertykulację.

Nowa gama robotów koszących Automower® NERA z zestawem wtyczek Husqvarna EPOS™ umożliwia instalację bez użycia przewodów, zapewniając całkowitą elastyczność i kontrolę nad dostosowaniem wirtualnych granic do potrzeb ogrodu. Możliwość sterowania strefowego pozwala bez problemu dostosować go do własnych preferencji. Technologia inteligentnego mapowania Automower® Intelligent Mapping (AIM) umożliwia łatwe tworzenie i praktyczne kontrolowanie stref w aplikacji bez konieczności zmian w istniejącej instalacji przewodów ograniczających.

Jak działa Automower® Intelligent Mapping AIM?MIT: Mam skomplikowany trawnik, robot nie da sobie rady i nie dotrze do trudno dostępnych miejsc, zniszczy mi rabaty

⚫ PYTANIE: Mój trawnik jest zbyt skomplikowany, roboty nadają się tylko, do małych trawników o regularnym kształcie, bez przeszkód, takich jak rabaty, piaskownice, drzewa, itp. Czy roboty radzą sobie z przeszkodami? Co zrobić, by nie niszczyły rabat?

Husqvarna Automower® oferuje wydajność powierzchniową do 5000 m² (lub większą, w zależności od liczby robotów obsługujących teren). Roboty sprawnie radzą sobie na wzniesieniach o nachyleniu do 40%. Zaś innowacją są kosiarki z napędem na 4 koła, dla których strome zbocze o pochyłości nawet 70% (35º) nie stanowi problemu. Automaty koszące Husqvarna wydajnie i dokładnie koszą bez względu na układ trawnika, nie pozostawiają nieskoszonej trawy, radzą sobie w przewężeniach o minimalnej szerokości 60 cm, a także docierają do najodleglejszych części ogrodu. Efektywnie pracują nawet w ogrodach, gdzie występują liczne nasadzenia, krzewy, rabaty kwiatowe, czy architektura ogrodowa.

Roboty koszące są wyposażone w wiele zaawansowanych funkcji, takich jak systemy GPS, sensory i kamery, które pozwalają im na dokładne określenie granic trawnika i innych przeszkód, takich jak drzewa, krzewy czy meble ogrodowe. Dzięki tym funkcjom roboty koszące są w stanie kosić trawę w sposób bardziej precyzyjny niż tradycyjne kosiarki. Poruszają się po wcześniej określonym obszarze roboczym. Granicę wyznacza się wokół krawędzi trawnika w celu wytyczenia obszaru koszenia. Jest to fizyczna granica, wykorzystująca przewód zamocowany do podłoża, bądź też granica wirtualna, którą wyznacza się poprzez zdalne prowadzenie kosiarki po trawniku za pomocą aplikacji. 

Jeśli teren pracy graniczy z wysoką przeszkodą, np. płotem czy murem, przewód ograniczający powinien zostać położony w odległości 40 cm od przeszkody. Zapobiegnie to uderzaniu w przeszkodę przez kosiarkę, co pozwoli na wydłużenie czasu jej eksploatacji. Jeśli teren pracy graniczy z niewielkim rowkiem, np. wzdłuż rabaty kwiatowej, albo z niewielkim progiem (3-5 cm), przewód ograniczający powinien zostać położony 35 cm od przeszkody. Zabezpieczy to koła kosiarki przed wjazdem do rowu lub na próg. Jeżeli teren pracy graniczy z płaską ścieżką czy inną strukturą znajdującą się w tej samej płaszczyźnie, można pozwolić kosiarce na częściowy wjazd na ścieżkę. W takim przypadku można położyć przewód ograniczający w odległości 10 cm od ścieżki.

W przypadku napotkania przeszkody, robot zatrzymuje się i zmienia kierunek ruchu. Niektóre modele Automower® wyposażone są w funkcję zdalnego wykrywania obiektów (technologia ultradźwiękowa) i wcześniej zmniejszają prędkość, unikając zderzenia. Dla lepszego bezpieczeństwa po zmroku, kosiarki zostały wyposażone w reflektory LED, które mogą sygnalizować także usterkę i kradzież (seria X-Line).

Wybierając kosiarkę automatyczną do swojego ogrodu, trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość, układ, liczbę przeszkód czy ukształtowanie. Im bardziej skomplikowany i większy teren, tym bardziej zaawansowany model Automower® się sprawdzi.

MIT: Robot koszący jest niedokładny, trawnik wymaga dodatkowej pielęgnacji, musze grabić po koszeniu

⚫ PYTANIE: Czy robot będzie kosił trawę tak dokładnie, jakbym to zrobił ja zwykłą kosiarką? Jak kosiarka automatyczna kosi trawnik? Na czym polega praca robota?

Roboty koszące w jakości koszenia dorównują pracy zwykłych kosiarek, a w wielu przypadkach nawet je przewyższają. Niezależnie od tego, czy w ogrodzie występują strome zbocza, wąskie przejścia, trudny teren, czy bardziej skomplikowany układ, dostępny jest odpowiedni model, który pozwala na bezproblemowe koszenie każdego trawnika aż do uzyskania idealnych rezultatów. Kluczem do sukcesu jest wcześniejsza prawidłowa instalacja robota oraz określenie obszaru pracy, tak by omijał przeszkody i nie wjeżdżał w zbyt wąskie alejki. Trzeba także pamiętać o tym, że zanim robot przystąpi do pracy w zaniedbanym ogrodzie, gdzie trawa jest przerośnięta, należy wcześniej przygotować odpowiednio trawnik przy pomocy urządzenia przystosowanego do takich warunków np. użyć wykaszarki oraz usunąć wszystkie drobne przeszkody (kamienie, patyki, itd.).

Przycinaniem trawy zajmują się ostre, obrotowe noże (obracające się przemiennie raz w lewo i raz w prawo), które codziennie skracają źdźbła. Robot nie porusza się po trawniku jak tradycyjna kosiarka (pas po pasie). Jego działanie opiera się na systemie losowym (w różnych kierunkach), który jest najlepszym sposobem na efektywne koszenie bez pozostawiania fragmentów nieskoszonej trawy i robienia śladów. Najnowsze modele serii X-Line zapamiętają, gdzie trawa jest skoszona i dostosują swój tryb pracy do intensywności wzrostu trawy oraz warunków atmosferycznych. 

Robot nie tylko kosi trawę, ale poprawia jej kondycję poprawiając jej gęstość i odporność na choroby, mech i chwasty. Ponadto koszenie odbywa się każdego dnia (24/7 w każdych warunkach pogodowych – nawet w deszczu), dzięki czemu niewielkie ścinki źdźbeł opadają na powierzchnię gleby i szybko się rozkładają, nawożąc przy okazji murawę – dzięki czemu nie trzeba grabić ściętej trawy.  

Roboty są wyposażone w szereg innowacyjnych i przydatnych użytkownikowi funkcji, między innymi swobodę w ustalaniu harmonogramu pracy, czujniki wykrywające przeszkody, czujnik wzrostu trawy, który ogranicza czas pracy, jeśli trawa rośnie wolniej, czujnik mrozu, aby nie uszkodzić trawnika, gdy zdarzy się przymrozek i wiele innych.

MIT: Roboty są tylko na duże trawniki, nie ma dobrych modeli do mniejszych ogrodów

⚫ PYTANIE: Husqvarna to marka znana z główne produkcji profesjonalnych robotów koszących do dużych obszarów: zieleni miejskiej, boisk, pól golfowych. Czy mają w ofercie modele do ogrodów (nawet tych małych)?

Husqvarna zaprojektowała kosiarki automatyczne do każdego typu ogrodu, bez względu na wielkość, ukształtowanie czy liczbę przeszkód. Oferta jest bardzo szeroka i obejmuje modele zarówno do małych, jak i do dużych trawników. W zależności od potrzeb i wielkości naszego ogrodu, możemy wybierać spośród modeli , które mogą kosić powierzchnię sięgającą aż 5000 m².

Podstawowym robotem koszącym do najmniejszych ogrodów do 600 m² i nachyleniu do 25% jest Automower ® 105 (lekka i kompaktowa, 3-kołowa automatyczna kosiarka). Do małych ogrodów o nierówno ukształtowanym terenie sprawdzi się kompaktowy robot Automower® 305 z linii standardowej, który oferuje wydajność powierzchniową na poziomie 600 m² i kosi na wzniesieniach o maksymalnym nachyleniu 40%. Efektywną pracę zapewnia automatyczna obsługa przejść (pokonuje wąskie przewężenia), koszenie po spirali w razie wykrycia obszaru wyższej trawy, a także zegar pogodowy, dostosowujący tryb pracy do tempa wzrostu trawnika. Dodatkowo, jako jedyny model Automower®, wyposażony jest w czujnik mrozu.

Najczęściej wybieranym modelem jest Automower® 315X, który idealnie nadaje się do pielęgnacji trawników o powierzchni do 1600 m² ze wzniesieniami o nachyleniu do 40%. Radzi sobie w skomplikowanym terenie i pokonuje wąskie przewężenia (automatyczna obsługa przejść). Do trudnych, pagórkowatych terenów użytkownicy wybierają pierwszego w historii robota koszącego z napędem na 4 koła, czyli Automower 435X AWD. Może obsługiwać teren o powierzchni do 3500 m², zaś strome zbocza o nachyleniu 70% nie stanowią najmniejszego problemu. 

Roboty Automower® z serii 500 posiadają wszystko, czego oczekuje profesjonalny użytkownik – pracują o każdej porze i w każdych warunkach, dostosowując przy tym koszenie do pogody czy tempa wzrostu trawy. Zostały też zaprojektowane do działania w ramach floty maszyn (Husqvarna Fleet Services™). 

Warto podkreślić, że roboty do koszenia trawy Husqvarna tak samo efektywnie pracują na małych i prostych trawnikach, jak i na rozległych, wymagających terenach. Maksymalna powierzchnia robocza dla jednego urządzenia wynosi 5000 m². Obsługiwany obszar może być znacznie większy, w zależności od liczby pracujących robotów. 

Nie wiesz, jaki model robota wybrać?

Odwiedź jednego z dilerów Husqvarna, gdzie specjaliści nie tylko pomogą wybrać odpowiednie urządzenie, ale również przeprowadzą lokalną wizję ogrodu, pomogą zamontować robot, zapewnią obsługę serwisową oraz zaproponują dostęp do szerokiej gamy akcesoriów i dodatków. Znajdź swego dilera na stronie https://www.husqvarna.com/pl/wyszukiwarka-dilerow.

Jak wybrać robot koszący dostosowany do Twojego ogrodu?Mit: Roboty są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt, a także szkodliwe dla środowiska

⚫ PYTANIE: Czy roboty koszące są bezpieczne dla ludzi i małych zwierząt? Czy robot może najechać na stopę lub łapę zwierzęcia? Czy urządzenia mają jakieś funkcje zabezpieczające lub inne rozwiązana?

Konstrukcja kosiarek Husqvarna zapewnia pełne bezpieczeństwo. Ostrza są doskonale zabudowane i umiejscowione z dala od zewnętrznej krawędzi korpusu. Robot pracuje na tyle nisko nad ziemią, że praktycznie nie ma możliwości najechania na stopę lub łapę psa. Przy tym w momencie podniesienia lub wywrócenia, ostrza automatycznie się zatrzymują. Noże chowają się w dysku tnącym również wtedy, gdy mają kontakt z twardą przeszkodą. Roboty w modelach 435X, 450X, 535, 550 i 550 EPOS zwalniają prędkość przed obiektem i zmieniają kierunek ruchu.

Ponadto niedawna aktualizacja oprogramowania umożliwia włączenie trybu ochrony zwierząt, który sprawia, że kosiarka pozostaje w stanie spoczynku od zmierzchu do świtu, kiedy jeże (i inne drobne zwierzęta ogrodowe) są najbardziej aktywne. Nowa funkcja Rewilding ułatwia użytkownikom robotów koszących Husqvarna zachowanie bioróżnorodności własnego terenu zielonego. Robot automatycznie pozostawia 10% nieskoszonego trawnika, w celu przywrócenia na fragmencie działki naturalnego ekosystemu.

Ponieważ robot Automower® jest zasilany akumulatorowo, nie generuje żadnych emisji spalin, takich jak konwencjonalne kosiarki spalinowe. Ponadto rzeczywiste zużycie energii jest bardzo niskie (niższe niż w przypadku tradycyjnej żarówki o mocy 60 W). Zasilanie energią elektryczną zapewnia znacznie wyższą wydajność robota koszącego niż tradycyjnych kosiarek spalinowych. Dzięki temu podczas koszenia nie powoduje bezpośredniej emisji CO2.  

Mit: Robot koszący jest głośny

⚫ PYTANIE: Czy robot koszący robi dużo hałasu? Planuję ustawić pracę robota na godziny wieczorne. Nie chcę jednak przeszkadzać sąsiadom! Czy da się spać, gdy robot kosi trawę?

Kosiarki automatyczne Husqvarna charakteryzują się bardzo cichym trybem pracy. W zależności od modelu siłę ich głośności można porównać do pracy standardowego odkurzacza. Zmierzony poziom hałasu waha się w granicach 58-60 dB (dotyczy m.in. modeli Automower® 305, 315, 420, 430X, 450X). Jednym z najcichszych modeli wśród robotów koszących jest Husqvarna Automower® 440, którego poziom hałasu wynosi 56 dB.

logo Husqvarna  

Artykuł powstał we współpracy z firmą Husgvarna – producentem inteligentnych robotów koszących. 

Więcej informacji o firmie i produktach znajdziesz na stronie: www.husqvarna.com

Autor
Obalamy największe mity dot. robotów koszących | Odpowiadamy na Wasze pytania!
Obalamy największe mity dot. robotów koszących | Odpowiadamy na Wasze pytania!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
kategoria-pielegnacja_prace_ogrodowe