Logo

Namaczam i kiszę 3 dni. Hortensje zasilam tak jeszcze przed jesienią, a kwitną 2x dłużej

Hortensje znajdują specjalne miejsce w moim sercu i w ogrodzie. Po wizycie w Japonii zapragnęłam, aby i u mnie pojawiły się przepiękne klomby tych roślin. Wybarwione na fioletowo, niebiesko czy różowo, są niewątpliwie ozdobą przydomowego ogrodu czy działki. Pełny sezon kwitnienia właśnie jest w pełni, jednak w niektórych regionach dopiero się zaczął. Muszą mieć odpowiednie warunki, wilgotność oraz temperaturę, aby móc rozgałęzić się, jak w naturalnym środowisku, czyli w Azji. Moim patentem było przygotowanie żyznego podłoża o odczynie kwaśnym. Marzyłam o błękitno-niebieskim wybarwieniu, dlatego starałam się, aby miały optymalne warunki zakorzenienia.

Warto pamiętać, że zarówno hortensje ogrodowe, jak i te bukietowe preferują półcieniste stanowiska z możliwością osłonięcia od wiatru. Niestety w pełnym słońcu nie dają sobie rady i mogą być narażone na liczne poparzenia słoneczne liści. Przepuszczalna gleba to obowiązek, gdyż rośliny te nie znoszą podmokłej ziemi. Korzenie gniją, a następnie dają o sobie znać w postaci opadniętych liści czy kwiatostanów. Jeżeli macie hortensję ogrodową w doniczce, musicie pamiętać, aby wsypać keramzyt lub perlit dla prawidłowego drenażu wody.

Czym zasilać hortensje, aby dłużej kwitły? Wystarczy 1 rzecz

Hortensje to wymagające rośliny, które odwdzięczają się przepięknym ubarwieniem. Mają rozłożyste i bujne liście, które ułatwiają im pobieranie niezbędnych składników odżywczych. Niedobór wody u hortensji może być przykry w skutkach, podobnie jak jej przelanie.

Szybko daje o tym znać - pożółkłe czy usychające koniuszki listków to sygnał zapalny. Mam jednak patent, który został mi przekazany od znajomego ogrodnika z Japonii. To właśnie tam podpatrzyłam, jak w domostwach nawożą swoje piękne i rozłożyste hortensje.

Klimat oraz wulkaniczna gleba jest rajem dla nich, jednak ogrodnicy pomagają w stałym zasilaniu ich swoimi metodami. Jest nią woda ryżowa bogata w skrobię. Warto jednak podkreślić, że jest to kiszona woda ryżowa.

Ryż ma odczyn kwaśny, w granicach 6 pH, co będzie odpowiadać bujnej hortensji. Wlejcie wodę po gotowaniu ryżu oraz wymieszajcie ją z przepłukaną wodą po surowym ryżu. Nie dodawajcie soli. Odstawcie w ciepłe miejsce na około 3 dni.

Rozcieńczcie w proporcji 1:2 z wodą i podlewajcie tuż przy łodyżce. Możecie to robić raz w tygodniu w sezonie kwitnienia. To wspomoże rozrost rośliny oraz przedłuży kwitnienie.

 
Daj to wrzosom. Będą uginać się od kwiatów
Przeczytaj także
Daj to wrzosom. Będą uginać się od kwiatów

Czy hortensje można podcinać w sierpniu i jak to robić bezpiecznie?

W sierpniu hortensje pokazują swoje bujne umaszczenie oraz rozłożyste liście. Warto w tym czasie sprawdzać, jak wygląda ich kondycja u podnóża oraz zebrać wszystkie usychające liście.

W przeciwnym razie osłabiają roślinę oraz przyczyniają się do przedwczesnego gnicia wierzchołków. Dodatkowo warto wiedzieć, że prześwietlanie w trakcie kwitnienia jest jak najbardziej prawidłowe. Wszystkie kwiatostany, które nienaturalnie uginają się i ciągną za sobą resztę, warto przyciąć i przeznaczyć na suche bukiety.

Jak ciąć:

  1. Wybierzcie sekator, który wcześniej oczyścicie maścią ogrodową.
  2. Koniecznie tnijcie u dołu, aby wzmocnić roślinę.
  3. Jeżeli podczas cięcia będziecie mieli więcej sadzonek zdrewniałych, warto przestawić je w suche miejsce.
  4. Po cięciu wzmocnijcie roślinę naturalnym nawozem na bazie skórek z banana czy fusów z mielonych ziaren kawy.

Zdjęcie tytułowe: Юлия Клюева/ AdobeStock

 

Autor
Namaczam i kiszę 3 dni. Hortensje zasilam tak jeszcze przed jesienią, a kwitną 2x dłużej
Namaczam i kiszę 3 dni. Hortensje zasilam tak jeszcze przed jesienią, a kwitną 2x dłużej
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl