Logo
Logo
2
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Gnojówka śmierdzi? Dodaj mączki bazaltowej, a pozbędziesz się brzydkiego zapachu!

Mączka bazaltowa powstaje ze skał wulkanicznych i charakteryzuje się niezwykle bogatym składem. Ogrodnicy chętnie stosują ją do nawożenia roślin. Sprawdza się także w walce ze szkodnikami oraz w ochronie przed chorobami grzybowymi. Mączkę warto dodać też do kompostu oraz gnojówek.

 

Dlaczego warto dodać mączkę bazaltową do gnojówki?

Mączka bazaltowa dodana do gnojówki roślinnej (np. gnojówki z pokrzywy) wzbogaci ją wieloma cennymi składnikami mineralnymi, a przede wszystkim tlenkiem krzemu, który może stanowić nawet 50% jej składu. Krzemionka jest cenna zwłaszcza w pielęgnacji roślin podatnych na choroby. Wzmacnia ich liście i pędy oraz wspiera ich odporność.

Mączka bazaltowa jako dodatek do kompostu
Mączka bazaltowa jako dodatek do gnojówki
Wysokiej jakości mączka bazaltowa, dzięki której wiele Twoich problemów z roślinami w ogrodzie odejdzie w zapomnienie! Mączka jest w pełni bezpieczna dla środowiska, ludzi, zwierząt i owadów. Posiada wiele niezbędnych i cennych składników mineralnych bardzo potrzebnych roślinom w okresie wzrostu i nie tylko. Dodatkowo, pośrednio wspomaga też walkę z chorobami i szkodnikami roślin. Może być stosowana w uprawach ekologicznych.
Kup w naszym sklepie!

Ponadto mączka bazaltowa wspiera działanie mikroorganizmów i tym samym przyspiesza procesy zachodzące w gnojówce. Wiąże także amoniak, dzięki czemu zapach, mogący odstraszać wielu ogrodników przed stosowaniem roślinnych gnojówek, zostaje zneutralizowany.

Ile mączki dodać do gnojówki?

By mączka bazaltowa mogła korzystnie działać w czasie powstawania gnojówki i zauważalnie ją wzbogacić składnikami mineralnymi, poleca się użycie 1 niedużej garści na 10 l płynu.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – waldenstroem, robertohunger / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!