Logo
Logo
39
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

FILM: Jak i z czego zbudować domek dla jeża?

Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 st. C. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko. Mogą zimować pod stertą liści lub patyków lub w specjalnym domku/schronieniu. Można je bez problemu kupić (np. widoczny na zdjęciu domek wiklinowy lub drewniany) lub zrobić samodzielnie, wykorzystując materiały z recyklingu. Zobacz na filmie, jak to zrobić.

Domek dla jeża

Możesz samodzielnie zbudować domek dla jeży w Twoim ogrodzie - poniżej wiedoinstrukcja jak samemu można zbudować „upcyklingowy domek” dla jeża przygotowana przez dizajnerkę Karinę Haczek. Wystarczy zaledwie kilka desek, skrzynka po winie, odpowiednie narzędzia oraz odrobina chęci.

Narzędzia:

  • wyrzynarka, młotek, ołówek 
  • wkrętarko-wiertarka akumulatorowa, wiertła do drewna

Materiały:

  • 2 deski heblowane o wym. ok. 2x14,5x20 cm,
  • 2 deski heblowane o wym. ok. 2x12,5x20 cm,
  • skrzynka po winie (wym. ok. 40x30x20 cm),
  • kawałek starego węża ogrodowego (dł. ok. 60 cm),
  • siatka z drobnymi oczkami, gwoździe.


Źródło: Fundacja Arka

 

Bielska Fundacja Ekologiczna ARKA w ramach akcji „KUP DESKĘ” buduje razem z dziećmi domki dla jeży oraz pomaga miłośnikom tych zwierząt w opiece nad nimi. Fundacja ARKA podczas prowadzonej akcji chce zachęcić miłośników zwierząt i ekologii do wpłat niewielkich kwot poprzez system dostępny na stronie (jedna deska kosztuje jedyne 2 złote). Fundacja chce także pomagać miłośnikom jeży w ich ratowaniu i opiece nad nimi.

Jeże potrzebują naszej pomocy!

Z roku na rok śmiertelność jeży jest coraz większa. - Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od trucizn na gryzonie i ślimaki. Natomiast jeże to pożyteczne zwierzęta: zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków i ślimaków – zauważa Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

- W ramach naszej akcji przede wszystkim dzieci ze szkół podstawowych będą budowały domki dla jeży z dostarczonych przez nas desek. Jesteśmy przekonani, że więcej się nauczą i bardziej zaangażują, jeżeli same zbudują takie schronienia dla zwierzaków potrzebujących pomocy, a następnie znajdą dla nich odpowiednie miejsce w otaczającej przestrzeni – podsumowuje.


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu