Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
 • - aktualności z branży ogrodniczej,
 • - porady ogrodnicze krok po kroku,
 • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
 • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
37
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

FILM: Jak i z czego zbudować domek dla jeża?

Jeże rozpoczynają zimowy sen, gdy temperatura spada poniżej 9 st. C. Dlatego tak ważne jest, żeby w tym czasie znalazły odpowiednie, suche i bezpieczne legowisko. Mogą zimować pod stertą liści lub patyków lub w specjalnym domku/schronieniu. Można je bez problemu kupić (np. widoczny na zdjęciu domek wiklinowy lub drewniany) lub zrobić samodzielnie, wykorzystując materiały z recyklingu. Zobacz na filmie, jak to zrobić.

Domek dla jeża

Możesz samodzielnie zbudować domek dla jeży w Twoim ogrodzie - poniżej wiedoinstrukcja jak samemu można zbudować „upcyklingowy domek” dla jeża przygotowana przez dizajnerkę Karinę Haczek. Wystarczy zaledwie kilka desek, skrzynka po winie, odpowiednie narzędzia oraz odrobina chęci.

Narzędzia:

 • wyrzynarka, młotek, ołówek 
 • wkrętarko-wiertarka akumulatorowa, wiertła do drewna

Materiały:

 • 2 deski heblowane o wym. ok. 2x14,5x20 cm,
 • 2 deski heblowane o wym. ok. 2x12,5x20 cm,
 • skrzynka po winie (wym. ok. 40x30x20 cm),
 • kawałek starego węża ogrodowego (dł. ok. 60 cm),
 • siatka z drobnymi oczkami, gwoździe.


Źródło: Fundacja Arka

 

Bielska Fundacja Ekologiczna ARKA w ramach akcji „KUP DESKĘ” buduje razem z dziećmi domki dla jeży oraz pomaga miłośnikom tych zwierząt w opiece nad nimi. Fundacja ARKA podczas prowadzonej akcji chce zachęcić miłośników zwierząt i ekologii do wpłat niewielkich kwot poprzez system dostępny na stronie (jedna deska kosztuje jedyne 2 złote). Fundacja chce także pomagać miłośnikom jeży w ich ratowaniu i opiece nad nimi.

Jeże potrzebują naszej pomocy!

Z roku na rok śmiertelność jeży jest coraz większa. - Giną pod kołami samochodów, podczas wypalania traw oraz od trucizn na gryzonie i ślimaki. Natomiast jeże to pożyteczne zwierzęta: zmniejszają ilość szkodników i owadów, a przez to oczyszczają otoczenie człowieka z myszy, szczurów, chrząszczy, gąsienic, pająków i ślimaków – zauważa Wojciech Owczarz, pomysłodawca akcji i prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

- W ramach naszej akcji przede wszystkim dzieci ze szkół podstawowych będą budowały domki dla jeży z dostarczonych przez nas desek. Jesteśmy przekonani, że więcej się nauczą i bardziej zaangażują, jeżeli same zbudują takie schronienia dla zwierzaków potrzebujących pomocy, a następnie znajdą dla nich odpowiednie miejsce w otaczającej przestrzeni – podsumowuje.


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Wybrane dla Ciebie
Wieści z branży
Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu