Logo

Ochrona pni drzew przed bobrami: 4 metody na zabezpieczenie

Czy wiesz, że bobry mogą całkowicie zniszczyć Twoje drzewa? Nie czekaj, aż te pracowite gryzonie przejmą Twój ogród! Dowiedz się, jak skutecznie ochronić swoje drzewa przed bobrami i zapobiec ich szkodliwej działalności. Przeczytaj nasz przewodnik, aby dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, zanim będzie za późno!

Bobry w ogrodzie? Sprawdź, jak skutecznie ochronić swoje drzewa!

Bobry, które na pierwszy rzut oka wydają się jedynie ciekawymi zwierzętami lubiącymi pływać, mogą okazać się prawdziwym utrapieniem dla właścicieli ogrodów. Te niepozorne ssaki są znane z budowania tam i ścinania drzew, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń w ogrodzie. Dlatego jeśli w Twoim regionie występują bobry, warto pomyśleć o skutecznej ochronie pni drzew, zanim będzie za późno. W tym artykule dowiesz się, jak zapobiegać uszkodzeniom drzew przez bobry, jakie metody ochrony są najskuteczniejsze oraz jak działać zgodnie z przepisami prawa.

Co to są bobry i czemu gryzą drewno?

Bobry europejskie (łac. Castor fiber) to ssaki z rodziny bobrowatych, które od wieków znane są ze swojej inżynierskiej działalności. Budują tamy, kopce i nory, przekształcając krajobraz w taki sposób, aby stworzyć dla siebie idealne warunki do życia. Ich działalność jest szczególnie intensywna w pobliżu rzek, jezior i innych zbiorników wodnych. Bobry ścinają drzewa, aby zdobyć materiał do budowy swoich konstrukcji, ale również pożywienie, gdyż kora i miękkie części drzew są ważnym elementem ich diety.

Bóbr europejski (Castor fiber)
Fot. GregDPhotos / AdobeStock
Bobry to duże gryzonie o masywnej budowie ciała, pokryte gęstym, brązowym futrem, które chroni je przed zimnem i wilgocią. Mają płaskie, łopatowate ogony pokryte łuskami, które służą im do sterowania w wodzie oraz jako podparcie podczas pracy przy tamach. Ich przednie łapy są zwinne i zdolne do manipulacji przedmiotami, a tylne łapy mają błony pławne, ułatwiające pływanie. Bobry mają duże, pomarańczowe siekacze, które są idealnie przystosowane do ścinania drzew.
 

Jak można się spodziewać, ich aktywność może prowadzić do poważnych strat w ogrodach i terenach leśnych. Drzewa, które zostały przez nie ścięte, są oczywiście nie do odzyskania, ale oprócz tego stanową poważne niebezpieczeństwo, jeśli upadające drzewa zagrażają budynkom lub innym konstrukcjom.

Bobry potrafią jedynie "nagryzać" drzewa, nie ścinając ich – są to zwykle duże rany, których drzewa nie są w stanie wyleczyć i rośliny usychają.

Jakie drzewa lubią bobry?

Jeśli chodzi o preferencje żywieniowe, bobry szczególnie lubią drzewa liściaste, takie jak topole, wierzby, brzozy, osiki i olchy. Kora tych drzew jest dla nich smacznym i pożywnym pokarmem, a ich miękkie drewno łatwiej ścinać. Mniej chętnie żerują na gatunkach drzew iglastych, choć w razie potrzeby mogą także je ścinać.

Uszkodzenia pni spowodowane przez bobry
Fot. imamchits, lainen, Inga, Joewilson/Wirestock Creators / AdobeStock
Bobry zostawiają na pniach drzew charakterystyczne ślady po zębach, które ciężko pomylić z czymkolwiek innym. Ich celem są różne partie roślin – od potężnych pni, po drobne gałęzie potrzebne im do wzmacniania swoich wodnych budowli.

Jak walczyć z bobrami zgodnie z prawem?

Bobry są chronione prawnie w wielu krajach, w tym w Polsce. Oznacza to, że wszelkie działania mające na celu ich odstraszenie lub przeniesienie muszą być zgodne z przepisami. Nie wolno ich zabijać ani niszczyć ich siedlisk bez odpowiednich zezwoleń.

W przypadku, gdy bobry wyrządzają poważne szkody, można skontaktować się z lokalnymi władzami lub organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody, które mogą doradzić w kwestii legalnych metod ochrony.

 

To, że w ogrodzie nie ma wody, nie zniechęci bobrów!

Choć jak już wspomniano, bobry są zazwyczaj kojarzone z terenami wodnymi, mogą również przemieszczać się na tereny bardziej suche, w poszukiwaniu pokarmu lub nowych siedlisk. Dlatego, jeśli Twój ogród nie ma żadnego oczka wodnego czy stawu i jest oddalony od terenów wodnych, w dalszym ciągu istnieje ryzyko, że bobry mogą do niego zawędrować.

Bobry mogą wędrować na znaczne odległości w poszukiwaniu odpowiedniego siedliska lub pokarmu, czasami nawet do 1-2 kilometrów od wody. Ich zdolność do przemieszczania się pozwala im eksplorować tereny oddalone od zbiorników wodnych.

 

Jak skutecznie chronić pnie drzew przed bobrami? 4 metody

Istnieje kilka sprawdzonych metod, które mogą pomóc w ochronie pni drzew przed bobrami:

Metalowe osłony – siatki na pnie

Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony drzew jest owinięcie pni metalowymi siatkami. Siatka powinna być wystarczająco gęsta, aby uniemożliwić bobrom dostęp do kory, a jednocześnie na tyle elastyczna, aby nie ograniczać wzrostu drzewa. Ważne jest, aby siatka była zakopana na głębokość około 30 cm, co zapobiegnie podkopaniu jej przez bobry. Są one łatwo dostępne w sklepach internetowych.

Farby z dodatkiem piasku – "przyprawa", której nie lubią

Bobry unikają drzew, które zostały pokryte farbą z dodatkiem gruboziarnistego piasku. Taka mieszanka sprawia, że kora staje się dla nich nieatrakcyjna. Farbę nakłada się na wysokość około 1 metra od podstawy drzewa.

Elektrosiatki – ochrna nowoczesna

W niektórych przypadkach skuteczne może być zastosowanie niskonapięciowej elektrosiatki wokół drzew lub całego ogrodu. Choć jest to bardziej kosztowna opcja, może okazać się bardzo skuteczna, szczególnie w miejscach o dużej aktywności bobrów.

Środki odstraszające

Działanie środków odstraszających bobry opiera się na wykorzystaniu substancji o zapachach lub smakach, które są nieprzyjemne dla bobrów, a jednocześnie nieszkodliwe dla środowiska. Preparaty te najczęściej aplikuje się bezpośrednio na pnie drzew. W ich skład wchodzą naturalne lub syntetyczne związki chemiczne, które oddziałują na węch i smak bobrów, zniechęcając je do dalszych prób ścinania drzewa. Przykładem mogą być preparaty na bazie związków gorzkich, ostry zapach czosnku, pieprzu lub inne substancje odstraszające, które bobry instynktownie omijają. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli bobry zaczną gryźć drzewo, szybko zrezygnują, gdy tylko poczują nieprzyjemny smak lub zapach.


Zdjęcie tytułowe: Firn / AdobeStock

Autor
Ochrona pni drzew przed bobrami: 4 metody na zabezpieczenie
Ochrona pni drzew przed bobrami: 4 metody na zabezpieczenie
Redakcja portalu

ZielonyOgrodek.pl jest prowadzony przez doświadczony zespół redakcyjny, dbający o wysoką jakość artykułów.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl