Cykl rozwojowy murarki

murarki ogrodowe - fot. sternbea - Pixabay

Murarki to pszczoły, które gniazdują w różnego rodzaju otworach, np. w pustych łodygach roślin lub w tunelach wyżłobionych przez chrząszcze w martwym drewnie. Korzystają też z hoteli dla pszczół. Zarówno samce, jak i samice zaczynają życie jako jaja złożone do pojedynczych komórek i przez cały rok rosną, po czym wychodzą z "gniazda" kolejnej wiosny.

Posłuchaj
00:00
15

Wiosną samiec zapładnia samicę i umiera, zaś ona szuka miejsca na złożenie jaj – często to ta sama lokalizacja, w której rosła i się wykluła. Warto więc budować w ogrodzie hotele dla owadów, bo pszczoły do nich wrócą, by złożyć w nich jaja.

Po znalezieniu miejsca na gniazdo murarka rozpoczyna budowę komórki, używając do tego błota. W komórce składa jedno jajo i umieszcza przy nim pyłku oraz nektar, którymi będzie żywić się larwa po wykluciu. Następnie samica zamyka komórkę błotem i zabiera się do budowy kolejnej komórki. Z jaj wykluwają się larwy, zjadają pozostawiony przez matkę pyłek i zaczynają rosnąć.

Po złożeniu jaj samica umiera, a jej larwy żerują i rosną samodzielnie. Larwy rozwijają się i przeobrażają w poczwarki w pojedynczych komórkach. Zimują w nich jako dorosłe owady, opatulone ochronnym kokonem, po czym kolejnej wiosny wydobywają się na światło dzienne, aby odbyć gody i złożyć jaja.

Murarki ogrodowe

Zdjęcia: Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

To się przyda
Biopolin Wabi Pszczoły , Trzmiele, Długodziałający 10 ml
Biopolin Wabi Pszczoły , Trzmiele, Długodziałający 10 ml
Domek dla owadów z drewna i siatki
Domek dla owadów z drewna i siatki
Mieszanka kwiatów – Łąka Motyli | Kiepenkerl
Mieszanka kwiatów – Łąka Motyli | Kiepenkerl
Łąka kwiatowa dla pożytecznych owadów – Nutzlingswiese
Łąka kwiatowa dla pożytecznych owadów – Nutzlingswiese
Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Nowa seria naturalnych nawozów – odkryj moc zeolitu. Czy to będzie hit sezonu 2025?
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści