Cykl rozwojowy murarki

murarki ogrodowe - fot. sternbea - Pixabay

Murarki to pszczoły, które gniazdują w różnego rodzaju otworach, np. w pustych łodygach roślin lub w tunelach wyżłobionych przez chrząszcze w martwym drewnie. Korzystają też z hoteli dla pszczół. Zarówno samce, jak i samice zaczynają życie jako jaja złożone do pojedynczych komórek i przez cały rok rosną, po czym wychodzą z "gniazda" kolejnej wiosny.

Posłuchaj
00:00
15

Wiosną samiec zapładnia samicę i umiera, zaś ona szuka miejsca na złożenie jaj – często to ta sama lokalizacja, w której rosła i się wykluła. Warto więc budować w ogrodzie hotele dla owadów, bo pszczoły do nich wrócą, by złożyć w nich jaja.

Po znalezieniu miejsca na gniazdo murarka rozpoczyna budowę komórki, używając do tego błota. W komórce składa jedno jajo i umieszcza przy nim pyłku oraz nektar, którymi będzie żywić się larwa po wykluciu. Następnie samica zamyka komórkę błotem i zabiera się do budowy kolejnej komórki. Z jaj wykluwają się larwy, zjadają pozostawiony przez matkę pyłek i zaczynają rosnąć.

Po złożeniu jaj samica umiera, a jej larwy żerują i rosną samodzielnie. Larwy rozwijają się i przeobrażają w poczwarki w pojedynczych komórkach. Zimują w nich jako dorosłe owady, opatulone ochronnym kokonem, po czym kolejnej wiosny wydobywają się na światło dzienne, aby odbyć gody i złożyć jaja.

Murarki ogrodowe

Zdjęcia: Pixabay

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści