Ochrona sadu przed zającami: siatki, chochoły i inne sposoby

Zadbaj o swój sad ochrona drzew przed dzikimi zwierzętami

Zające w sadzie mogą być uroczym widokiem, ale ich obecność często kończy się uszkodzeniem drzewek owocowych. Obgryziona kora i podrapane pnie to znak, że pora zabezpieczyć swoje rośliny przed nieproszonymi gośćmi. Jak to zrobić skutecznie, a jednocześnie w sposób przyjazny dla zwierząt? 

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Pytanie czytelnika: W ubiegłym roku bardzo ucierpiały przez zające wszystkie ozdobne drzewka owocowe. Podrapana i obgryziona kora drzewek goi się bardzo długo. Jak najlepiej zabezpieczyć drzewa przed leśnymi i polnymi zwierzętami?

Zimowe zagrożenia dla sadu – jak zapobiec uszkodzeniom przez zające?

Zima to trudny czas dla dzikich zwierząt, które w poszukiwaniu pożywienia często odwiedzają nasze sady i ogrody. Niestety, drzewa owocowe – szczególnie te młode – są dla nich atrakcyjnym źródłem pokarmu, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Obgryziona kora nie tylko osłabia drzewo, ale też zwiększa ryzyko infekcji i chorób. Poniżej podpowiemy, jak skutecznie ochronić sad przed zającami, wykorzystując naturalne i mechaniczne metody zabezpieczania drzewek. Dzięki nim Twoje drzewa przetrwają zimę w doskonałej kondycji, a Ty unikniesz przykrych niespodzianek w kolejnym sezonie.  

Proste i skuteczne metody ochrony drzewek owocowych zimą przed obrgryzaniem kory przez zające
Fot. orestligetka / Adobe Stock

Drzewa owocowe są szczególnie atrakcyjne dla dzikich gryzoni. Ogryzają one korę młodych drzewek, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im dostęp do pokarmu znajdującego się w ściółce.

Dlatego jeśli ogród graniczy z polami lub lasami, warto wszystkie drzewa zabezpieczyć późną jesienią - słomianymi chochołami, falistą tekturą czy metalowymi siatkami.

Może być to zwykła siatka ogrodzeniowa, która dostępna jest w sklepach ogrodniczych. Powinna mieć przynajmniej metr wysokości i dość gęste oczka. Należy ją wbić w pewnej odległości od pnia drzewka – tak, aby siatka nie ocierała się o korę.

Zdjęcie tytułowe: zorgens / Adobe Stock oraz Free-Photos / Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Dzieci Karmią Dzikie Ptaki - mieszanka ziaren 1 kg
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Karmnik dla ptaków na sypki pokarm Prosperplast
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Pokarm Dla Ptaków, uniwersalna mieszanka ziaren – 1 l
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Kula Gigant, pokarm dla ptaków, 1 szt. – 550 g
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści