Jak stworzyć ogród? | Monty Don podpowiada, od czego zacząć i co mieć na uwadze

Jak tworzyć ogród  Monty Don podpowiada od czego zacząć i co mieć na uwadze

Rozpoczęcie przygody z ogrodem może być wyzwaniem, ale z odpowiednią inspiracją staje się pasją pełną satysfakcji! Monty Don, znany na całym świecie ogrodnik, podpowiada, jak stawiać pierwsze kroki i uniknąć typowych błędów. Jego sprawdzone wskazówki pokazują, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i jak tworzyć przestrzeń, która przyniesie radość przez lata. Jeśli marzysz o swoim zielonym zakątku, czas poznać tajniki udanego ogrodnictwa prosto od mistrza.

Posłuchaj
00:00
11

Twój ogród to Twoje zasady

Początkujący ogrodnicy szybko mogą się poczuć zagubieni i zdezorientowani. Te wszystkie łacińskie nazwy, niezliczone szkodniki, choroby… A do tego tak wiele prac pielęgnacyjnych, które koniecznie trzeba wykonać w każdym sezonie. Faktycznie nietrudno się zniechęcić. – mówi Monty Don na wstępnie książki "Wszystko o ogrodzie".

W ogóle się tym nie przejmuj. To nie egzamin. Nikt nie będzie ci stawiać stopni. W gruncie rzeczy chodzi bowiem tylko o jedno: by spróbować stworzyć coś pięknego w harmonii z naturą. Efektem ubocznym będzie zaś intensywne i długotrwałe poczucie sukcesu. To nie taki zły układ, prawda?

Twój ogród nie powinien być wynikiem przypadku, podobnie jak twój posiłek. Gdy w restauracji wybierasz danie z karty albo kupujesz produkty spożywcze w sklepie, bazujesz przecież na swoich upodobaniach, doświadczeniach i potrzebach. Z tworzeniem ogrodu jest tak samo.

Dlatego najważniejsze pytanie, jakie musisz sobie zadać, zanim zabierzesz się do urządzania ogrodu, brzmi: czego od niego chcę? Co zrobić, by jak najlepiej zaspokajał moje potrzeby i pragnienia?

Zdecyduj, czego chcesz od swojego ogrodu

Nie wahaj się kwestionować popularnych wyobrażeń na temat tak zwanego dobrego ogrodu. Bo czy naprawdę potrzebujesz trawnika? Jeśli masz dzieci, trawnik niemal na pewno będzie strzałem w dziesiątkę, ale w małym ogródku bywa trudno utrzymać go w dobrej formie. W takich przypadkach utwardzona powierzchnia nierzadko okazuje się lepszym rozwiązaniem, tym bardziej że zapewnia suche i stabilne podłoże przez cały rok.

Chcesz ogrodu bez kwiatów?

W swoim ogrodzie wcale nie musisz też mieć kwiatów. Widywałem już fantastyczne ogrody, w których przez cały rok królowała wyłącznie zieleń. Szczerze mówiąc, w ogóle nie musisz uprawiać w nim roślin. Ogród ma być tym, czym ty chcesz, żeby był. Nikt inny nie zrealizuje za ciebie twoich marzeń.

To prawda, że ogrody często pełnią różne funkcje przy różnych okazjach, nigdy jednak nie uda się pogodzić ich wszystkich. Im bardziej szczegółowo określisz, czego chcesz od swojego ogrodu, tym większa szansa, że stworzysz odpowiednią dla siebie przestrzeń.

Naturalnie, twój styl życia może się z czasem zmienić. Ale przecież ogród także. Jedną z pierwszych rzeczy, które trzeba sobie uświadomić w związku z ogrodnictwem, jest to, że każdy ogród podlega nieustającym przeobrażeniom, zależnym od światła, pory roku, pogody czy rytmu wzrostu roślin. Nie da się go utrwalić w jednym, idealnym kształcie, tak jak na przykład budynku.

W ogrodzie najważniejsza jest interakcja. Bierne podziwianie pokazowego ogrodu może cieszyć oko i dostarczyć wielu cennych informacji, ale nie rzeczywistych doświadczeń. Równie owocne byłoby przejrzenie fotografii – i pewnie właśnie dlatego takie ogrody tak świetnie sprawdzają się w telewizji.

Ogród bowiem potrzebuje do życia ogrodnika albo ogrodniczki. To właśnie człowiek, choćby całkowicie niedoświadczony i zdezorientowany, jest zawsze nieodłącznym elementem procesu, jaki stanowi ogród. Bo ogród to wzajemna relacja człowieka i przyrody. Tak jak ty przechadzasz się po nim, odciskając na ziemi swoje ślady, tak i jego barwy, zapachy czy faktura roślin „odciskają” się w tobie.

Stwórz przestrzeń, która będzie spełniać swoje pragnienia

Wszyscy, którzy mają szczęście rozkoszować się pięknym ogrodem, z pewnością się ze mną zgodzą: ogród wzbogaca życie i pozytywnie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne.

Dotyczy to wszystkich rodzajów ogrodów, niezależnie od ich zagospodarowania i usytuowania. Wmawia się nam, że istnieje coś takiego jak „ogród idealny”, rzekomo lepszy od innych. Pod presją najrozmaitszych mediów dążymy do urzeczywistnienia tej wizji. Przyznaję, sam nie jestem tutaj całkiem bez winy. Lepiej jednak od razu dać sobie z tym spokój. Aranżowanie ogrodu w taki sposób, by podobał się przede wszystkim innym ludziom i odpowiadał ich wyobrażeniom, to droga donikąd.

Prawda jest bowiem taka, że zajmowanie się ogrodem to proces twórczy. To ty podejmujesz decyzję, czego od niego chcesz bądź potrzebujesz.

Dlaczego twój ogród nie musi być "idealny"?

Żaden ogród nie zadowoli wszystkich gustów. Ale każdy może być źródłem ogromnej frajdy dla tych, którzy korzystają z niego na co dzień. Jednak, by ogród był dopasowany do twojego stylu życia, musisz najpierw dokładnie przemyśleć własne oczekiwania i na tej podstawie podjąć odpowiednie decyzje.

Na kolejnych stronach piszę o tym, jak ukształtować ogród, nieważne, mały czy duży, aby jak najlepiej zaspokajał twoje potrzeby. W większości przypadków wystarczy przeanalizować sześć głównych modeli. Oczywiście, częściowo pokrywają się one ze sobą, każdy jednak ma odrębny charakter i wyróżniające go cechy, którymi możesz się kierować przy wyborze wstępnych rozwiązań.

Zdjęcie tytułowe: Kolaż / Adobe Stock

Fragment pochodzi z książki WSZYSTKO O OGRODZIE
Monty Don
Wydanej nakładem wydawnictwa Publicat
KUP ONLINE
Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści