Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Szukasz oryginalnego pnącza do ogrodu? | Poznaj najpiękniejsze odmiany tej hortensji

Hortensje to jedne z popularniejszych krzewów ozdobnych. Odznaczają się pięknym wyglądem, stosunkowo łatwą uprawą i ogromną różnorodnością. Poza popularnymi hortensjami ogrodowymi i bukietowymi warto też zwrócić uwagę na hortensje pnące, które w Polsce wciąż są jeszcze mało popularne, a stanowią wyjątkową ozdobę ogrodu.

Jakie są najpiękniejsze odmiany hortensji pnącej? Gdzie je sadzić, by zdrowo rosły i obficie kwitły?

Spis treści
Jak wygląda hortensja pnąca? Gdzie sadzić hortensję pnącą i jej odmiany? Jakie odmiany hortensji pnącej są dostępne w Polsce?

Hortensja jako pnącze

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) została sprowadzona z Azji i wśród roślin z rodziny hortensjowatych wyróżnia ją fakt, że jest pnączem. Roślina ma korzenie czepne, dzięki którym pnie się po murach, ogrodzeniach, przygotowanych pergolach, a nawet po grubych pniach drzew, nadając im bajeczny wygląd. Hortensja pnąca bez podpory będzie rosła, jak roślina okrywowa, co może dać ciekawy efekt np. pod koronami drzew oraz krzewów.

W zależności od odmiany i w sprzyjających warunkach hortensja pnąca może osiągać nawet 25 m (w Polsce zwykle osiąga ok 15 m), a jej kwiaty zawsze są białe lub kremowe, zebrane w duże kwiatostany o słodkim, przyjemnym zapachu.

Na kwitnienie hortensji pnącej trzeba jednak poczekać – roślina kwitnie obficie od czerwca do lipca, ale dopiero po ok. 4 latach od posadzenia. Sadzonki hortensji pnącej najlepiej sadzić do gruntu w okresie od marca do połowy maja. Ważne, aby zapewnić roślinie cieniste lub półcieniste stanowisko. Jeśli już roślina się przyjmie, nie jest zbyt kłopotliwa w uprawie – jest mało wymagająca i mrozoodporna, długowieczna i odporna na szkodniki.

Silnie rosnąca hortensja pnąca nadaje się do dużych i średniej wielkości ogrodów. Na małych przestrzeniach warto sadzić odmiany karłowe i osiągające kilka metrów długości.

Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Przeczytaj także
Jak Leroy Merlin urządził nasz mały ogród marzeń? Recenzja i test produktów
Fot. iVerde
Hortensja pnąca najlepiej kwitnie na zacienionym stanowisku. Jej białe kwiatostany rozwijają się od czerwca do lipca

Najpiękniejsze odmiany hortensji pnącej

Odmiany hortensji pnącej bardzo się między sobą różnią – kolorem liści i siłą wzrostu, ale wszystkie są piękne i stanowią wspaniałą alternatywę dla bluszczu, gdyż są bardziej odporne na szkodniki i mrozy. Doskonale rosną w cienistych i półcienistych miejscach; najlepiej je sadzić tak, aby porastały mury, kamienie, ogrodzenia lub specjalnie przygotowane pergole. Pięknie też wyglądają posadzone przy pniach drzew i jako rośliny okrywowe. Jakie są odmiany hortensji pnącej? Oto one!

Hortensja pnąca 'Mirranda'

Odmiana 'Mirranda' osiąga 5-6 m wysokości i mocno przytwierdza się do podpór za pomocą korzeni czepnych. Jest idealna do uprawy przy murach, a także jako roślina okrywowa – zasadzona w rozstawie 2-3 sztuki na metr kwadratowy po kilku sezonach szybko pokryje podłoże. Ma wyjątkowo atrakcyjne, drobne liście – zielone ze złocistym obrzeżeniem, które nieregularnie wcina się w głąb blaszki. Sercowaty kształt oraz piłkowane brzegi liści dodają roślinie uroku.

Hortensja pnąca 'Cordifolia'

'Cordifolia' to karłowata odmiana hortensji pnącej. Dorasta zaledwie do 1,5 m wysokości. Rośnie bardzo wolno (roczny przyrost ok. 10 cm). Idealnie nadaje się do małych ogrodów, do obsadzania niezbyt wysokich murków i jako roślina okrywowa. Jej liście mają lekko zaokrąglony kształt i są intensywnie zielone oraz błyszczące od góry, a na spodniej części biało-zielone.

Hortensja pnąca 'Silver Lining'

'Silver Lining' to odmiana o sercowatych liściach w szarozielonym kolorze z jasną, nieregularną obwódką. To ciekawe pnącze pięknie się prezentuje i rozjaśnia zacienione zakątki ogrodu; może stanowić ozdobę ciemnego muru. Osiąga 3-4 m długości i rośnie dość wolno. Ta roślina doskonale wygląda, porastając zacienione miejsca pod drzewami lub krzewami.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Promesse de Fleurs (@promessedefleurs)

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Teresa Kozieł (@kozielteresa)

Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
Przeczytaj także
Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji

Hortensja pnąca TAKE A CHANCE

TAKE A CHANCE to odmiana, która dorasta do 4-6 metrów długości, a jej roczny przyrost to około 0,5-1 m. rocznie. Ma prawie okrągłe liście o średnicy od 5 do 10 cm w intensywnym zielonym kolorze i z nieregularnym przebarwieniem brzegów w białym lub marmurkowym kolorze. Dwubarwne liście wspaniale rozjaśniają ciemne miejsca w ogrodzie.

Tekst Redakcja ZielonyOgródek, G.T., zdjęcia tytułowe: Progarten, Salita2010, Sarawut / AdobeStock

Autor
Szukasz oryginalnego pnącza do ogrodu? | Poznaj najpiękniejsze odmiany tej hortensji
Szukasz oryginalnego pnącza do ogrodu? | Poznaj najpiękniejsze odmiany tej hortensji
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny