Logo
Logo
Okazje

Dlaczego piwonia nie kwitnie?

Piwonia to jeden z kwiatów, który od lat zdobi przydomowe ogrody i ceniony jest za swoje piękne, duże kwiaty o niesamowitych barwach. Piwonia, zwana czasem również peonią zachwyca swymi kwiatami od wiosny aż do lata, jednak błędy w uprawie mogą spowodować, że kwitnienie będzie słabe lub nie wystąpi w ogóle. Dlaczego piwonia nie kwitnie? Odpowiadamy! 

 

Dlaczego piwonia nie kwitnie?

Nieprawidłowe sadzenie

Jednym z najczęstszych i największych błędów jest nieprawidłowe zasadzenie piwonii, które uniemożliwi jej kwitnięcie. Zazwyczaj roślina ta jest zbyt głęboko zasadzona, podczas gdy zawiązki łodyg powinny znajdować się jedynie 3 – 5 cm pod powierzchnią ziemi. Chcąc podnieść zbyt głęboko zasadzoną roślinę, należy zrobić to wczesną wiosną lub we wrześniu, unosząc ją przy pomocy dwóch szpadli lub wideł, a następnie wypełniając lukę ziemią bądź kompostem. Ważny jest również odpowiedni termin sadzenia piwonii, który powinien przypadać na końcówkę sierpnia lub wrzesień.

Nieodpowiednie stanowisko

Piwonia nie powinna być sadzona w bezpośrednim sąsiedztwie krzewów i drzew, gdyż słabo sobie radzi z konkurencją innych roślin oraz z cienistymi miejscami. Potrzebuje dużej ilości składników pokarmowych, aby bujnie rosnąć i wspaniale kwitnąć. Jeśli stanowisko zostało źle wybrane, to na początku września można ją przesadzić w dogodniejsze miejsce.

Niewłaściwe nawożenie

Rośliny kwitnące często nie kwitną ze względu na stosowanie nieodpowiedniego nawozu. Zbyt duża ilość azotu sprawi, że części zielone nadmiernie się rozrosną, ale roślina nie wypuści swych pięknych kwiatów. Najlepiej wybierać nawozy do roślin kwitnących o dużej zawartości fosforu i potasu, które są niezbędne do obfitego kwitnienia.

Szara pleśń

Częstym problem jest również szara pleśń, która atakuje rośliny i powoduje, że pąki kwiatów pokrywają się brunatnymi plamami, a następnie zasychają. Po wykryciu szarej pleśni piwonię warto kilkukrotnie opryskać, stosując co 2 tygodnie grzybobójczy preparat do roślin.

Nicienie

Największym problemem, który może spowodować brak lub słabe kwitnięcie jest zaatakowanie rośliny przez nicienie. Objawia się to przebarwieniem liści na żółto i obsychającymi brzegami. Jednak, jeśli chce się zyskać pewność, że roślinę faktycznie zaatakowały nicienie, to należy ją wykopać i obejrzeć karpę – bulwiaste narośla na korzeniach to pewność, że mamy do czynienia z nicieniami. W takim przypadku jedyną radą jest spalenie zaatakowanych roślin.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Carola68, aniamineeva, Zuzanna Musial, JamesDeMers / Pixabay

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu