Przechowywanie kosiarki i przygotowanie jej do sezonu

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a to odpowiedni moment, aby sprawdzić czy nasza kosiarka będzie gotowa do pracy, jak tylko trawa na przydomowym ogródku się zazieleni. Jakie elementy należy sprawdzić, aby być pewnym, że kosiarka wybudzi się z zimowego snu? Podpowiadają eksperci John Deere.

Posłuchaj
00:00

Przechowywanie kosiarki

Prawidłowe przechowywanie i konserwacja kosiarki w okresie zimowym pomaga uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w momencie kiedy zdecydujemy się na pierwsze koszenie trawy po zimie. Jej szczegółowy przegląd pozwala na wykrycie wszystkich wyeksploatowanych podzespołów, które mogłyby powodować problemy i doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji. Jakich?

Należy pamiętać, że pozostawienie na okres zimowy resztek trawy na elementach kosiarki znacznie przyśpiesza korozję obudowy. Szczególnie ważne jest to w przypadku kosiarek z obudową stalową. Często okazuje się, że kosiarka jest jeszcze sprawna po kilku latach, ale niestety korozja zniszczyła obudowę, która jest elementem konstrukcyjnym. – tłumaczy Marcin Metlak z John Deere Polska.

Innym niebezpiecznym zjawiskiem, na który warto zwrócić uwagę, jest pozostawiony olej z poprzedniego sezonu i jego kwasowe zanieczyszczenia. W połączeniu z wilgocią z powietrza, tworzyć się może w komorze korbowej kwasowe środowisko, które na pewno nie sprzyja żywotności gładzi cylindrów. Dlatego też warto już zawczasu przygotować się na jego wymianę oraz wszystkich filtrów (paliwa, oleju i powietrza).

Trzeci z najczęstszych problemów spotykanych na przeglądach jest aspekt związany z akumulatorem, który rozładowany pozostawiony na okres trzech miesięcy ulega zasiarczeniu, a to może prowadzić do faktu, iż próby jego naładowania zakończą się fiaskiem.

kosiarka po przeglądzie fot. John Deere

W jaki sposób zatem zadbać o odpowiednie przygotowanie sprzętu i uniknąć powyższych problemów w momencie pojawienia się zielonej wiosennej trawy?

Krok po kroku: Przygotowanie kosiarki do sezonu

1. Sprawdzenie stanu noża
W przypadku kosiarek trawnikowych należy sprawdzić stan noża poprzez wyczyszczenie go oraz wyważenie.

Tępy nóż zdecydowanie zwiększa opory podczas koszenia i powoduje iż parametry pracy w zakresie poboru mocy i wydajności spadają, a stępiony nóż powoduje strzępienie końcówek źdźbeł co negatywnie wpływa na ich stan zdrowia (wysuszanie jak i większa możliwość wejścia grzybów). Dodatkowo źle wyważony nóż powoduje wibracje, co ma negatywny wpływ na komfort pracy, ale również przyspiesza zużycie łożysk i w przypadku kosiarki pchanej może doprowadzić do uszkodzenia dolnego uszczelniacza wału korbowego – tłumaczy Marcin Metlak z John Deere Polska.

Wyważenie noża jest trudne do wykonania w domowych warunkach i zalecana jest tutaj wizyta w serwisie.

To się przyda
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Nakolannik – OCHRANIACZ na kolana
Zestaw – Sekator + Łopatka + Spulchniacz + Skrobak | Wolf-Garten
Zestaw – Sekator + Łopatka + Spulchniacz + Skrobak | Wolf-Garten
Rękawice ogrodowe Z PAZURKAMI – turkusowe
Rękawice ogrodowe Z PAZURKAMI – turkusowe
Piła do Gałęzi + Zrywacz do Owoców + Trzonek Teleskopowy | Wolf-Garten
Piła do Gałęzi + Zrywacz do Owoców + Trzonek Teleskopowy | Wolf-Garten

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

2. Kontrola akumulatora
Warto podkreślić, że najlepszym sposobem na długą żywotność akumulatora w przypadku kosiarek pchanych i traktorków ogrodowych, jest jego naładowanie przed zimą i przechowywanie w ciepłym miejscu. Jeżeli jednak okaże się, że akumulator odmówił posłuszeństwa, a kosiarka jest wyposażona w elektryczny rozruch, należy podjąć próbę jego naładowania.

W przypadku, gdy jest to akumulator kwasowy należy sprawdzić poziom elektrolitu i w razie konieczności uzupełnić wodą destylowaną. W momencie, kiedy akumulator nie reaguje, można podjąć próbę naładowania go prostownikiem impulsowym. Jeżeli i to nie pomoże należy akumulator wymienić.

3. Oczyszczenie i konserwacja
Kosiarka po zimie to skupisko wielu mniejszych lub większych zabrudzeń i zanieczyszczeń. Dlatego konieczne jest odpowiednie wyczyszczenie obudowy i elementów tnących. Skorodować mogą zarówno łożyska, jak i inne elementy metalowe, a chyba nikt nie chce odkryć przy pierwszym wiosennym koszeniu widoku rdzy. Wyczyścić należy również aluminiową obudowę noża z zaległych odpadów, ponieważ warstwa skorupy nagromadzonych resztek powoduje zły przepływ materiału, a to jednocześnie tworzy duże problemy ze zbieraniem.

Po oczyszczeniu należy przesmarować łożyska kół oraz cięgna, które są często pomijane przez właścicieli kosiarek. Płynna swobodna praca cięgien (linek) oraz dźwigni sterujących jest bardzo kluczowa do bezpieczeństwa, ponieważ steruje obrotami silnika oraz uruchamia hamulec bezpieczeństwa i rozłącza zapłon.

4. Konieczne świeże paliwo
Nie należy zapomnieć również o benzynie, która traci swoje właściwości już po miesiącu, a po trzech miesiącach możemy mieć duże problemy z odpaleniem kosiarki. Nawet, jeżeli ta sztuka się uda, to praca na starym paliwie powodować będzie problemy z uzyskaniem odpowiednich obrotów. Jeżeli paliwo nie zostało wypalone na okres zimowy może okazać się konieczne czyszczenie gaźnika.

– Istotne jest, aby nie zalewać do kosiarki starego paliwa z bańki z zeszłego sezonu oraz uważać na bańki używane przez wiele osób. Efekt pomylenia kanistra po oleju napędowym do benzyny może prowadzić do potężnego dymienia i braku mocy lub braku możliwości odpalenia – tłumaczy Marcin Metlak z John Deere Polska.

Zalecane jest przeczyszczenie gaźnika w doświadczonych autoryzowanym punkcie serwisowym, ponieważ precyzyjne dysze tracą swoją drożność w wyniku zanieczyszczeń szczególnie w kosiarkach pchanych, które często nie są wyposażone w filtr paliwa.

5. Sprawdzenie ciśnienia w oponach
W przypadku kosiarek samojezdnych (traktorków ogrodowych) należy sprawdzić również ciśnienie w oponach. Zbyt wysokie będzie prowadzić do szeregu problemów, takich jak: ugniatanie trawy i przyśpieszone zużycie na twardych nawierzchniach, zbyt niskie opory toczenia oraz niszczenie darni przy skrętach.

Większość z wymienionych powyżej problemów można uniknąć, jeżeli przygotujemy kosiarkę do sezonu w autoryzowanym serwisie, dysponującym doświadczeniem, narzędziami. Pamiętać należy również o gwarancji, która jest istotnym elementem w procesie zakupu kosiarki.

2017-02-24
Źródło: John Deere


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Redakcja poleca
Hobby Gracja, trawnik ozdobny - 500 g
Hobby Gracja, trawnik ozdobny - 500 g
Hobby Olimpia, trawnik sportowy - 5 kg
Hobby Olimpia, trawnik sportowy - 5 kg
Nasiona trawy – Vegano – trawnik odporny na suszę – 4 kg
Nasiona trawy – Vegano – trawnik odporny na suszę – 4 kg
Uniwersalna Mieszanka Trawnikowa 5 kg
Uniwersalna Mieszanka Trawnikowa 5 kg
Obserwuj
Tematy
Urządzenia akumulatorowe Oleo-Mac 56 V – mocna alternatywa dla maszyn spalinowych
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Artykuł sponsorowany
Urządzenia akumulatorowe Oleo-Mac 56 V – mocna alternatywa dla maszyn spalinowych
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści