Logo
Logo

Przygotowanie kosiarki do sezonu

Wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Przegląd narzędzi powinien być podstawową i niezbędna czynnością przed rozpoczęciem prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Kosiarka jest urządzeniem, które najczęściej wykorzystujemy w naszym zieleńcu, dlatego to właśnie o nią powinniśmy zadbać w sposób szczególny.

Przygotowane kosiarki do sezonu - krok po kroku

Przedsezonowa konserwacja kosiarki pozwoli korzystać nam ze sprawnego i bezpiecznego sprzętu przez wiele lat. Prace wykonywane dobrze działającymi urządzeniami zaowocują lepszym wyglądem i stanem naszego trawnika.

Kosiarka to urządzenie mechaniczne, dlatego przed przystąpieniem do prac konserwacyjnych należy pamiętać o zastosowaniu środków bezpieczeństwa. Odłączenie przewodu wysokiego napięcia od świecy zapłonowej zabezpieczy nas przed ewentualnym, nieoczekiwanym uruchomieniem kosiarki. Stosowanie rękawic ochronnych, długich spodni wykonanych z mocnej tkaniny czy butów z zakrytymi czubkami, najlepiej antypoślizgowych, dodatkowo zwiększy komfort i bezpieczeństwo naszej pracy” - powiedział Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Należy pamiętać, aby podczas wykonywania konserwacji kosiarki ściśle stosować się do instrukcji obsługi dołączonej przez producenta. Podstawowe prace konserwacyjne są raczej proste i poradzi sobie z nimi każdy amator ogrodnictwa, jednak niektóre czynności jak ostrzenie noża to zadanie, z którym powinny zmierzyć się tylko osoby z doświadczeniem.

Jeśli takiego nie posiadamy, to bezpieczniej będzie jeśli powierzymy tę pracę profesjonalnemu serwisowi, dzięki temu możemy być pewni, że czynność ta będzie wykonana skutecznie i fachowo.

Husqvarna AB - Husqvarna kosiarka LC 351V
Jeśli będziemy pamiętać o bieżącej, jak i o okresowej konserwacji kosiarki, na efekty naszej pracy nie trzeba będzie długo czekać. Sprawne urządzenie tnące zapewnia bezpieczeństwo zarówno użytkownikowi jak i jego roślinom. Regularne prace konserwacyjne gwarantują wydłużenie żywotności silnika. Ponadto zmniejszają zużycie paliwa nawet o 30%. Kosiarka staje się urządzeniem przyjaznym środowisku dzięki redukcji szkodliwych spalin o 50%.

1. Czyszczenie

Konserwacje kosiarki powinniśmy zacząć od dokładnego oczyszczenia całej maszyny. Używamy w tym celu sprężonego powietrza, wilgotnej szmatki lub szczotki. Należy usunąć wszystkie zanieczyszczenia jak resztki trawy i gleby z obudowy kosiarki, noża oraz dolnej części urządzenia. Aby zaoszczędzić na czasie i utrzymać nasza kosiarkę w dobrej kondycji, powinniśmy czyścić ją po każdym koszeniu.

2. Kontrola filtra powietrza

Kolejnym zabiegiem konserwacyjnym jest kontrola filtra powietrza. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje spalanie nadmiernej ilości paliwa przez silnik oraz trudności z jego uruchamianiem. Filtr należy kilkakrotnie wystukać o twardą, równą powierzchnię. Jeśli po tej czynności jest on nadal zanieczyszczony oznacza to, że pora go wymienić na nowy.

 

3. Kontrola świecy zapłonowej

Coroczna wymiana, a przynajmniej konserwacja świecy zapłonowej sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu silnika. Pamiętajmy o tym, aby zawsze wykręcać ją kiedy silnik jest zimny. Przede wszystkim unikniemy dzięki temu groźnych poparzeń, ale też łatwiej nam będzie wykonać tę pracę. Elektrody świecy powinniśmy oczyścić drucianą szczotką. Następnie sprawdzamy odległość elektrod, która powinna wynosić 0, 5mm.

4. Wymiana oleju

Olej należy wymieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki. Do tej czynności przystępujemy po wypaleniu resztek paliwa. Czekamy aż zewnętrzne części silnika ostygną lecz wylewany olej powinien być jeszcze ciepły. W takim stanie łatwiej go wylać, zawiera też wtedy większą ilość zanieczyszczeń.

Zużyty olej wylewamy lub odsysamy przy pomocy specjalnej pompki. Następnie wlewamy nowy olej. Jego ilość i rodzaj zależeć będzie od modelu kosiarki jaką posiadamy. Informacje o tym znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

5. Kontrola noża

Jest to najbardziej skomplikowana i niebezpieczna czynność konserwacyjna przy kosiarce. Podejmować się jej powinni tylko doświadczeni użytkownicy, z odpowiednim oprzyrządowaniem. Nóż należy naostrzyć i wyważyć. Czynności te zawsze wykonujemy w rękawicach ochronnych i przy zdjętej końcówce przewodu wysokiego napięcia ze świecy.

Nóż należy zablokować za pomocą belki, a następnie odkręcić. Sprawdzamy czy nie uległ zniszczeniom i pęknięciom, jeśli są one zauważalne należy go wymienić. Jeśli urządzenie tnące jest tępe, ostrzymy je za pomocą szlifierki. Pamiętajmy przy tym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i czynność tą wykonujmy zawsze w okularach ochronnych.

Następnie sprawdzamy wyważenie noża. Umieszczamy go na wyważarce, równolegle do podłoża w płaszczyźnie pionowej. Jeśli któryś z końców przechyla się ku dołowi należy delikatnie go zeszlifować. Staraj się wykonywać tę czynność dokładnie, ponieważ nieodpowiednio wyważony nóż może prowadzić do poważnych uszkodzeń kosiarki.

Źródło: Husqvarna

Autor
Przygotowanie kosiarki do sezonu
Przygotowanie kosiarki do sezonu
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl