Logo
Logo

Kłopoty z trawnikiem na nawiezionej ziemi

W tym roku nawiozłem na działkę 250 ton czarnej ziemi, fadroma mi wszytko pięknie rozplantowała i ubiła. Posiałem trawę i zostawiłem. Teraz mój trawnik wygląda tragicznie. Co z tym zrobić? Na razie tylko koszę to co wyrosło.

Doradza Elfir - Projekty Ogrodów

Podstawowa zasada przy zakładaniu trawnika - nawiezioną ziemię zawsze miesza się z tą, która jest na działce. Jeśli nawozi się więcej niż 15-20 cm, należy to robić na dwa razy - nawieźć połowę, wymieszać, nawieźć drugą część i znowu wymieszać.

Jeśli się tego nie zrobi:

  • Raz - zabija się pożyteczne mikroorganizmy żyjące w wierzchniej warstwie gleby rodzimej (po zasypaniu odcina się dopływ tlenu i się duszą).
  • Dwa - niszczy naturalne stosunki wodne - woda opadowa wsiąka z różną prędkością (może pod nawiezioną ziemią tworzyć bajorka, jeśli gleba na działce jest gliniasta i wówczas trawa gnije). Poza tym zasypane zostają naturalne kapilary podciągające wodę podskórną.
  • Trzy - rośliny mogą nie chcieć się wkorzeniać w glebę rodzimą, jeśli nawieziona ziemia jest drastycznie lepsza od oryginalnego podłoża.

Zakładając trawnik, powinnyśmy pamiętać, aby nawieziona ziemia miała właściwe parametry:

  • była przepuszczalna,
  • miała właściwy odczyn,
  • była wierzchnią warstwą ziemi, a nie z wykopów.

Uwaga. Ziemia wykopana z głębokości większej niż 30-50 cm to martwica. Nazwa bierze się stąd, że poniżej 30 cm w ziemi nie ma pożytecznych mikroorganizmów, które przetwarzają związki chemiczne na formy dostępne dla roślin. Bez tych mikroorganizmów rośliny będą rosły źle.
Jeśli się przypadkiem omyłkowo nawiozło martwicy na swoją działkę, to przed siewem czy sadzeniem trzeba odbudować życie mikrobiologiczne przekopując martwicę z obornikiem lub dojrzałym kompostem na głębokość 30 cm.

źródło: forum.budujemydom.pl

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl