Jaka jest kolejność prac na trawniku na początku sezonu?
Prace w ogrodzie najlepiej rozpocząć w wiosenne i słoneczne dni, kiedy grunt i sam trawnik wystarczająco przeschnie. Zanim przejdziesz do aeracji czy wertykulacji trawnika, najpierw usuń zalegające po zimie resztki liści, gałęzi czy innych zanieczyszczeń.
Praca 1: Grabienie
Z Wielofunkcyjnymi narzędziami multi-star®
By doskonale i z łatwością poradzić sobie z grabieniem dobrym rozwiązaniem są wielofunkcyjne narzędzia multi-star®, które wprowadziła na rynek marka WOLF-Garten. Sprawdzą się one w każdym ogrodzie, a ich dodatkową zaletą jest mała przestrzeń potrzebna do ich przechowywania!
Multi-star® to jeden produkt z wieloma końcówkami, których można używać wymiennie. Dostępnych jest kilkadziesiąt praktycznych końcówek, takich jak różnego rodzaju grabie, narzędzia do pielenia, sekatory, wertykulatory i wiele innych.
Praca 2: Wertykulacja
Wybierz najlepszy wertykulator do Twoich potrzeb!
Zabiegiem zbliżonym do aeracji jest wertykulacja, a jej celem jest usunięcie z trawnika mchu, który utrudnia rozrastanie się nowych źdźbeł trawy. Wertykulacja polega na wykonywaniu płytkich nacięć na powierzchni trawnika, po to, aby pozbyć się wierzchniej warstwy mchu. W zależności od tego, ile lat ma Twój trawnik i w jakim stanie się znajduje, dostosuj głębokość cięcia do indywidualnych potrzeb.
Tutaj możesz użyć sprzętu elektrycznego, lecz jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca do przechowywania lub zależy Ci na rozwiązaniu bardziej ekonomicznym, marka WOLF-Garten ma w swojej ofercie dwa rodzaje wertykulatorów multi-star®.
Praca 3: Aeracja
Nie ma pięknej trawy bez napowietrzenia!
Czy każdy trawnik jej potrzebuje? To zależy. Jeśli założyłeś swój trawnik niedawno, to jest około 2 lata temu, to nie ma potrzeby napowietrzania ani rozpulchniania gleby. W tym przypadku aeracja może wręcz zaszkodzić. Dla jakich trawników nada się więc aerator? Sprawdzi się on z pewnością w ogrodach kilkuletnich, gdzie trawa jest zbita, a przepuszczalność powietrza słaba.
Zabieg ten polega na wykonywaniu głębokich otworów w glebie, aby umożliwić przepływ powietrza i wody do korzeni trawy. Aerację warto zastosować szczególnie w przypadku trawników, które były narażone na zadeptywanie lub na których jesienią i zimą stoi woda. Zalegająca na trawniku woda przyczynia się do wystąpienia większej ilości osadu, co z kolei utrudnia przepływ powietrza i wnikanie wody do gruntu, podczas podlewania trawnika w okresach wyższych temperatur.
Praca 4: Koszenie
Tak! To już czas na pierwsze przycięcie trawnika
Kiedy wykonać pierwsze koszenie trawy w ogrodzie? Najlepiej wtedy, gdy trawa będzie sucha i minie ryzyko ulewnych deszczy. Aby pobudzić wzrost nowych pędów, pierwsze cięcie po zimie należy przeprowadzić na wysokości około 5-7 centymetrów. Nie powinno się schodzić poniżej tej wysokości, ponieważ zbyt niskie cięcie trawy w niewłaściwym czasie osłabia wzrost trawy, a to z kolei sprzyja pojawieniu się chorób.
Ważne jest, aby nie kosić trawnika prosto po opadach deszczu lub chwilę przed planowanymi opadami. Gdy trawa jest mokra, oprócz ryzyka pojawienie się chorób, można uszkodzić strukturę trawy. Planując koszenie, warto zerknąć wcześniej na prognozy pogody.
Praca 5: Nawożenie
Zastosuj nawozy niezbędne do prawidłowego wzrostu trawnika
Kolejnym niezbędnym krokiem w pielęgnacji trawnika jest wiosenne nawożenie. Aby pobudzić wzrost nowych pędów i zielonej masy, kup nawóz z dużą zawartością azotu. Upewnij się jednak, czy stosujesz właściwe ilości, ponieważ użycie za dużej ilości nawozu prowadzi do przenawożenia trawnika, co może prowadzić do przepalenia trawnika!
Mieszanka do regeneracji trawnika V-MIX 125 WOLF-Garten!
Mieszanka wertykulacyjna 4w1 to hit wśród produktów do regeneracji trawnika. Oprócz bogatego składu nawozowego organiczno-mineralnego, zawiera też mieszankę nasion, a dzięki temu połączeniu nie musisz kupować osobno nawozu i nasion trawy, gdyż wszystko masz w jednym opakowaniu! Mieszanka ta dodatkowo wspomaga wzrost nowych nasion i wzmacnia korzenie i źdźbła traw, które już rosną. Produkt ma szeroki termin zastosowania, od kwietnia aż do września.
Pamiętaj
Prowadzenie ogrodu to proces ciągły, a efekty, które widzisz latem to wynik tego, ile wysiłku w pielęgnację ogrodu włożysz przed sezonem. Jeśli jednak rozplanujesz swoje działania w przemyślany sposób i będziesz wykonywać je sukcesywnie, to efekt może przewyższyć Twoje oczekiwania!