Logo
Logo

Siarczan żelaza na trawnik | Po co stosować? Jak i kiedy?

Pytanie czytelnika: Mam na trawniku bardzo dużo mchu. Podobno skuteczny w jego zwalczaniu jest siarczan żelaza. Czytałam o tym na "grupie trawnikowej" na facebook`u. Czy to prawda, że dodatkowo powoduje ładne zazielenienie się trawnika? Gdzie go kupić? Jak i czy warto stosować?

Spis treści
Czym jest i do czego służy siarczan żelaza? Co daje żelazo na trawnik? ABC stosowania siarczanu żelaza na trawniku Kiedy stosować siarczan żelaza? Jak stosować siarczan żelaza na trawniku? Czego unikać? O czym nie można zapomnieć?

Czym jest siarczan żelaza?

Siarczan żelaza (II) żelazawy siedmiowodny FeSO4*7H2O, znany także jako siarczan żelazawy, to nieorganiczny związek chemiczny (sól żelaza i kwasu siarkowego). Występuje w formie niewielkich kryształków rozpuszczalnych w wodzie. Świetnie sprawdza się w roli nawozu zakwaszającego oraz do trawnika, który skutecznie eliminuje mech, jednocześnie zapobiega jego występowaniu w przyszłości.

Siarczan żelaza występuje w formie rozpuszczalnego pudru, ale ma tendencję do zbrylania się. Gdy tak się stanie, nawóz wystarczy jedynie rozkruszyć. Zbrylanie jest procesem całkowicie naturalnym i nie ma wpływu na jakość preparatu.

Zalety stosowania siarczany żelaza na trawniku

  • Zawiera żelazo i siarkę, które warto stosować w przypadku niewłaściwej kwasowości do obniżania pH gleby.
  • Skutecznie likwiduje mech na trawniku i zapobiega jego ponownemu pojawianiu.
  • Pobudza system odpornościowy roślin, przeciwdziałając tym samym wielu chorobom trawnika – pleśń śniegowa czy zgorzel podstawy źdźbła.
  • Stosowany jest również w leczeniu chlorozy, czyli choroby roślin wynikającej z niedoboru żelaza (żółknięcia liści).

Preparat z siarczanem żelaza
Preparat z siarczanem żelaza
Anty Mech marki Substral to preparat do zapobiegania i zwalczania rozwojowi mchu na podatnych trawnikach. Skutecznie ogranicza porost mchu, a efekt widoczny jest już w ciągu 48 godzin od zastosowania. Preparat występuje w formie mini granulatu, nie pyli i jest bezpieczny dla alergików. Do stosowania w trzech opcjach: poprzez posypanie, podlewanie konewką lub oprysk. Preparat zawiera siarczan żelaza 17,3% rozpuszczalny w wodzie.
Opakowanie 4 kg wystarczy do przeprowadzenia zabiegu na: ok. 200 m2 trawnika posypowo / ok. 400 m2 trawnika przy podlewaniu / ok. 600 m2 trawnika przy zastosowaniu oprysku.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Stosowanie siarczanu żelaza na trawniku

Kiedy stosować siarczan żelaza?

Preparat z siarczanem żelaza będzie najskuteczniejszy, gdy zostanie zastosowany przed wiosennym nawożeniem, tuż po pierwszym pozimowym koszeniu trawnika. Jest bardzo skuteczny już w temperaturze w powyżej 0 stopni. Stosowanie w czasie sezonu powinno być poprzedzone koszeniem, a po zabiegu warto przeprowadzić kompleksowe nawożenie, by wspomóc trawę w regeneracji i zagęszczenie pustych miejsc po mchu.

Jak stosować siarczan żelaza na trawniku?

Preparat dostępny jest w formie pylistego proszku, pudru. Można go rozsypać bezpośrednio na powierzchni trawnika, jednak najskuteczniejsze jest opryskiwanie roztworem wodnym (szczegółowe dawki oraz terminy podane są na opakowaniach produktów). Zaleca się dokładne pokrycie mchu cieczą. Po 2-3 dniach od zastosowania mech staje się czarny i można go łatwo wygrabić. Takiego mchu nie można jednak wyrzucić na kompost!

Uwaga! Pamiętaj, że siarczan żelaza:

  • ma właściwości zakwaszające, powoduje to konieczność zwiększenia nawożenia trawnika wapnem;
  • barwi trawę na czarno (przy dużym stężeniu). Po kilku dniach kolor trawy powraca do normy (zielonego);
  • działa szkodliwie po połknięciu, dlatego podczas zabiegów nie powinniśmy niczego pić ani jeść;
  • działa drażniąco na oczy i skórę, dlatego stosujemy odzież roboczą, rękawice i okulary ochronne;
  • jest szkodliwy dla zwierząt, dlatego po zabiegu nie powinny być wpuszczane na trawnik przez 4 tygodnie;
  • powoduje ciemne plamy na betonie (płytki chodnikowe), które są bardzo trudne do usunięcia.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: kolaż – JBShots / Depositphotos oraz Benjah-bmm27 / Public Domain, Wikimedia Commons

Autor
Siarczan żelaza na trawnik | Po co stosować? Jak i kiedy?
Siarczan żelaza na trawnik | Po co stosować? Jak i kiedy?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl