Akebia trójlistkowa (Akebia trifoliata) należy do rodziny krępieniowatych (Lardizabalaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje w Azji - głównie w Chinach, Japonii oraz Korei.

To dość pokaźne pnącze - dorastające do 7m wysokości. Posiada charakterystyczne, palczaste liście - złożone z trzech listków o lekko powcinanych brzegach. Kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty zebrane w grona (męskie i żeńskie), intensywnie pachnące, mają ciemnopurpurową barwę. Owoce dojrzewają w okresie jesiennym (od września do października) - są to długie, mięsiste mieszki.

Pnącze akebia trójlistkowa ma niewielkie wymagania względem stanowiska - nie toleruje miejsc całkowicie zacienionych i narażonych na prażące słońce. Najobficiej kwitnie jednak w miejscach jasnych i ciepłych. Optymalne jest podłoże żyzne, przepuszczalne, lekkie.

Roślinę jednak warto okrywać na zimę (jest mniej mrozoodporna od akebii pięciolistkowej). Nie wymaga jednak wielu zabiegów pielęgnacyjnych - co kilka lat warto przyciąć-przerzedzić pędy, usunąć te chore oraz uschnięte. Akebię można uprawiać w dużych pojemnikach.

W ogrodzie akebia trójlistkowa służy do dekoracji ścian, altan i tarasów. Z powodzeniem nadaje się do sadzenia w ogrodach miejskich oraz w parkach.

fot. Atotto, Scott Zona; źródło flickr.com