Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Gdzie kupić?

Czereśnia (Prunus avium) odmiana 'Regina' to drzewo owocowe pochodzące z Niemiec, która zdobyła uznanie wśród sadowników w całej Europie.

Jak wygląda czereśnia 'Regina'?

Drzewo czereśni 'Regin'a rośnie średnio silnie, osiągając umiarkowane rozmiary. Korona jest kształtna i średnio zagęszczona, co sprawia, że drzewo prezentuje się estetycznie w ogrodzie. Przewodnik, czyli główna gałąź prowadząca drzewo, jest wyraźnie zaznaczony, co dodaje drzewu charakterystycznego wyglądu.

Czereśnia 'Regina' kwitnie w kwietniu. Jej kwiaty mają białą barwę i stanowią ważne źródło pożywienia dla wielu owadów zapylających. Dojrzewające dopiero w lipcu owoce są duże lub nawet bardzo duże, o kształcie szeroko sercowatym. Ich barwa, początkowo ciemnoczerwona, z czasem przybiera odcień brązowy, zwłaszcza w pełnej dojrzałości. Skórka owocu jest błyszcząca, co dodaje im atrakcyjności. Miąższ jest jasnoczerwony, chrząstkowaty, soczysty i bardzo smaczny. Pestka, umieszczona w środku owocu, jest mała lub średnia, o wydłużonym kształcie.

Wymagania i uprawa czereśni 'Regina'

'Regina' preferuje stanowiska słoneczne i żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę. Uprawa może się odbywać na terenie całego kraju.

Do dobrego owocowania czereśnia 'Regina' potrzebuje sąsiedztwa konkretnych odmian czereśni, które sprawią, że kwiaty drzewa będą odpowiednio zapylone (tzw. odmiany-zapylacze). Są to np.: Sam, Hedelfińska, Sylvia, Karina, Schneidera Późna, Kordia.

Czereśnia 'Regina' najczęściej rozmnażana jest przez szczepienie na odpowiednich podkładkach, co gwarantuje zachowanie jej charakterystycznych cech. Szczepienie polega na połączeniu pędu (szczepki) odmiany 'Regina' z podkładką, która zapewnia odporność i właściwy wzrost drzewa. Ta metoda jest preferowana, ponieważ rozmnażanie z nasion nie zawsze przekazuje pożądane cechy odmiany.

Pielęgnacja czereśni 'Regina'

Czereśnia Regina wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresach suszy i bezpośrednio po posadzeniu. Woda powinna być podawana głęboko u podstawy drzewa, aby korzenie mogły ją efektywnie wchłonąć. Wiosną i wczesnym latem warto zastosować nawóz bogaty w azot, by wspomóc wzrost drzewa. Od połowy lata zaleca się nawozy fosforowe i potasowe, które wspierają dojrzewanie owoców.

Czereśnia Regina nie lubi cięcia. Zabiegi cięcia powinny być ograniczone do minimum, koncentrując się na usuwaniu uszkodzonych, suchych i chorych pędów.

Szkodniki i choroby czereśni 'Regina'

Choć 'Regina' jest mało podatna na choroby bakteryjne i grzybowe, może być atakowana przez różne szkodniki, w tym nasionnicę trześniówkę, która wgryza się w owoce prowadząc do ich robaczywienia. Mszyca wiśniowo-przytuliowa żeruje na liściach, powodując ich skręcanie i pokrywanie lepką spadzią. Przędziorek owocowiec, mały pajączek, wysysa soki z liści, powodując ich żółknięcie i opadanie. Aby zapobiec tym problemom, zaleca się stosowanie odpowiednich metod ekologicznych i chemicznych.

Zastosowanie czereśni 'Regina'

Owoce czereśni 'Regina' są idealne do bezpośredniego spożycia, na przetwory oraz mrożonki. Ze względu na ich atrakcyjny wygląd i smak, 'Regina' zdobyła miano "królowej czereśni".

Gdzie kupić czereśnię 'Regina'

Czereśnię 'Regina' można nabyć w wielu szkółkach ogrodniczych oraz sklepach internetowych, takich jak Podkarpackie Sady czy DrzewkaOwocowe24. Przed zakupem warto sprawdzić opinie o dostawcy oraz jakość oferowanych sadzonek.


Tekst: ZO, zdjęcia: AdobeStock