Fasola mung / Fasola złota Vigna radiata

Fasola mung kielki, fot. Hans Benn - Pixabay
Fasola mung / Fasola złota (Vigna radiata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
2
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: żółte
Kwiaty: wargowe
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: strąki
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
Przydatność do spożycia: owoce, liście
Wysokość: 1,2 m
Okres kwitnienia: VII, VIII
Kolor owoców: zielone
Wilgotność: gleba stale wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina jadalna

Fasola mung (Vigna radiata) nazywana też fasolą złotą to jednoroczna roślina z rodziny bobowatych (Fabaceae). Jej ojczyzną są Indie, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata jako wartościowe warzywo.

Roślina dorasta do ok. 1,2 m wys. Posiada krzaczasty pokrój i tworzy liczne, elastyczne, rozgałęzione, zielone, wzniesione lub pokładające się, owłosione, nieco kanciaste pędy, na których wzrastają zielone, duże, trójlistkowe, długoogonkowe liście. Pojedynczy listek tworzący liść jest całobrzegi, szeroko-jajowaty z zaostrzonym wierzchołkiem i z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

Fasolka mung kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. Wytwarza żółte, motylkowe kwiaty, które pojawiają się na pędach w sezonie wegetacyjnym i są zebrane po kilka w małe pęczki na szczytach krótkich łodyżek. Po przekwitnieniu przekształcają się w owocostany mające postać długich, mięsistych, dość grubych, zielonych strąków, wypełnionych małymi, żółtozielonymi lub żółtymi, owalnymi nasionami. Strąki zebrane są po kilka (zwykle 2-5 szt.) w zwisające pęczki.

Wymagania i uprawa

Fasola mung to roślina wybitnie ciepłolubna i wymagająca. W uprawie oczekuje bardzo ciepłego, osłoniętego od wiatru, słonecznego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, dobrze spulchnionej, stale lekko wilgotnej gleby. Nie toleruje chłodu, niskich temperatur i zimnych wiatrów. W naszym klimacie jej uprawa gruntowa rzadko kończy się sukcesem, dlatego poleca się sadzić roślinę pod osłonami (w tunelu lub szklarni). W gruncie roślina będzie dobrze rosła i plonowała jedynie podczas ciepłego, długiego i słonecznego lata.

Fasolę mung rozmnaża się z siewu nasion pod osłonami lub bezpośrednio w gruncie, ale dopiero po minięciu wiosennych przymrozków czyli w drugiej połowie maja. Bardzo popularnym sposobem uprawy jest też uprawa fasoli na kiełki lub mikro liście.

Zastosowanie

Ziarna fasoli mung to ogromne bogactwo witamin (przede wszystkim z grupy B), minerałów (głównie potasu, fosforu i magnezu), białka i błonnika, dlatego mają wysoką wartość odżywczą i są ważnym składnikiem diety, szczególnie wegetariańskiej i wegańskiej. Można przygotowywać z nich musy, pasty, zupy lub dania warzywne. Fasola mung jest też ważnym składnikiem wielu dań kuchni chińskiej i wschodniej.

Skiełkowana fasola (popularne kiełki) jest doskonałym i zdrowym dodatkiem do sałatek, surówek, twarożków i kanapek. W kuchni wschodniej z ziaren przygotowuje się niezwykle popularny makaron sojowy (nazwa polska jest myląca, gdyż makaronu sojowego nie wyrabia się z soi, ale właśnie min. z fasoli mung).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: ll C/Pixabay, Priva_Studio/Depositphotos, Hans Benn/Pixabay, PDPics/Pixabay

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści