Kasztanowiec krwisty Aesculus pavia

Kasztanowiec krwisty Aesculus pavia
Kasztanowiec krwisty (Aesculus pavia) | To roślina, która łączy niezwykłe walory ozdobne z niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Doskonale sprawdzi się w ogrodach przydomowych, szczególnie w odmianach karłowych, tworząc efektowne akcenty dzięki intensywnie czerwonym kwiatom kwitnącym w maju. Lubi słoneczne stanowiska i żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby. Kasztanowiec krwisty jest idealnym wyborem dla miłośników barwnych i oryginalnych krzewów ozdobnych.
Posłuchaj
00:00
2
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, gliniasta, piaszczysto-gliniasta, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: czerwone
Kwiatostan: wiechowaty
Kwiaty: pojedyncze, dzwonkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
Owoce: kuliste, owalne, torebka
Pokrój: luźny, rozłożysty, krzaczkowaty
Wysokość: do 8 m
Okres kwitnienia: V
Trwałość liści: sezonowe
Korona: szeroka, nieregularna
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, roślina dekoracyjna, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, parki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Kasztanowiec krwisty (Aesculus pavia) to efektowna roślina ozdobna należąca do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej, gdzie naturalnie występuje na nadmorskich równinach i leśnych polanach. Obecnie uprawiana jest głównie jako roślina ozdobna w ogrodach przydomowych.

Jak wygląda i czym charakteryzuje się kasztanowiec krwisty?

Roślina ta przyjmuje formę krzewu lub niewielkiego drzewa, osiągając wysokość do 8 metrów. Charakteryzuje się gładką korą pnia oraz bardzo charakterystycznymi liśćmi. Są one duże, dłoniaste, złożone z 5-7 wąskoeliptycznych listków o lekko ząbkowanym brzegu oraz zmieniają barwy w ciągu roku – wiosną są brązowe, latem przybierają zieloną barwę, a jesienią efektownie przebarwiają się na czerwono.

Kasztanowiec krwisty kwitnie w maju. Wówczas pojawiają się jego charakterystyczne, intensywnie czerwone kwiaty (czasem z delikatnymi odcieniami różu lub pomarańczu) zebrane w wąskie, wzniesione, dość luźne wiechy. Brzegi płatków kwiatowych są gruczołkowato owłosione, co dodaje im uroku.

Kasztanowiec ten wytwarza owoce typu torebek (nie mają one kolców, jak u wielu innych kasztanowców). Są one kuliste lub jajowate, o średnicy 2-4 cm i zawierają brązowe, typowe dla rodzaju nasiona.

Wymagania uprawowe kasztanowca krwistego

Kasztanowiec krwisty preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz gleby żyzne, próchniczne, gliniaste lub gliniasto-piaszczyste o umiarkowanej wilgotności. Jest rośliną tolerancyjną względem pH gleby, dobrze rośnie w glebach lekko kwaśnych, obojętnych i lekko zasadowych.

Wymaga stanowisk osłoniętych od silnych wiatrów i jest wrażliwy na silne mrozy (zalecane strefy mrozowe do jego uprawy to 7-10).

Rozmnażanie odbywa się poprzez nasiona (generatywnie) lub częściej szczepienie (wegetatywnie), by utrzymać cechy odmianowe roślin.

Pielęgnacja rośliny – jak o nią dbać?

Pielęgnacja kasztanowca krwistego polega na regularnym podlewaniu, szczególnie w okresach suszy, oraz nawożeniu wiosną nawozami wieloskładnikowymi. Przycinanie nie jest konieczne, jednak można je przeprowadzać w celu utrzymania pożądanego kształtu korony.

Choroby i szkodniki – co atakuje roślinę?

Roślina ta jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, jednak w niesprzyjających warunkach może być atakowana przez mszyce lub choroby grzybowe. Warto zaznaczyć, że nie jest atakowany przez szrotówka kasztanowiaczka.

Jakie zastosowanie znajduje kasztanowiec krwisty w ogrodzie?

Ze względu na swoje walory dekoracyjne, kasztanowiec krwisty znajduje zastosowanie w ogrodach przydomowych, parkach, na rabatach bylinowych oraz w pobliżu oczek wodnych. Szczególnie efektownie prezentuje się w małych ogrodach, gdzie jego karłowe odmiany, takie jak 'Koehnei' czy 'Rosea Nana', tworzą ładne, kuliste korony i stanowią atrakcyjny element kompozycji ogrodowej.

Zdjęcia: ihorhvozdetskiy, Tanya / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Siła natury zamiast chemii! Jeden preparat na wszystkie szkodniki. Efekty już w 24 h
Komentarze

Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści