Kasztanowiec krwisty (Aesculus pavia) to efektowna roślina ozdobna należąca do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Pochodzi ze wschodnich rejonów Ameryki Północnej, gdzie naturalnie występuje na nadmorskich równinach i leśnych polanach. Obecnie uprawiana jest głównie jako roślina ozdobna w ogrodach przydomowych.
Jak wygląda i czym charakteryzuje się kasztanowiec krwisty?
Roślina ta przyjmuje formę krzewu lub niewielkiego drzewa, osiągając wysokość do 8 metrów. Charakteryzuje się gładką korą pnia oraz bardzo charakterystycznymi liśćmi. Są one duże, dłoniaste, złożone z 5-7 wąskoeliptycznych listków o lekko ząbkowanym brzegu oraz zmieniają barwy w ciągu roku – wiosną są brązowe, latem przybierają zieloną barwę, a jesienią efektownie przebarwiają się na czerwono.
Kasztanowiec krwisty kwitnie w maju. Wówczas pojawiają się jego charakterystyczne, intensywnie czerwone kwiaty (czasem z delikatnymi odcieniami różu lub pomarańczu) zebrane w wąskie, wzniesione, dość luźne wiechy. Brzegi płatków kwiatowych są gruczołkowato owłosione, co dodaje im uroku.
Kasztanowiec ten wytwarza owoce typu torebek (nie mają one kolców, jak u wielu innych kasztanowców). Są one kuliste lub jajowate, o średnicy 2-4 cm i zawierają brązowe, typowe dla rodzaju nasiona.
Wymagania uprawowe kasztanowca krwistego
Kasztanowiec krwisty preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz gleby żyzne, próchniczne, gliniaste lub gliniasto-piaszczyste o umiarkowanej wilgotności. Jest rośliną tolerancyjną względem pH gleby, dobrze rośnie w glebach lekko kwaśnych, obojętnych i lekko zasadowych.
Wymaga stanowisk osłoniętych od silnych wiatrów i jest wrażliwy na silne mrozy (zalecane strefy mrozowe do jego uprawy to 7-10).
Rozmnażanie odbywa się poprzez nasiona (generatywnie) lub częściej szczepienie (wegetatywnie), by utrzymać cechy odmianowe roślin.
Pielęgnacja rośliny – jak o nią dbać?
Pielęgnacja kasztanowca krwistego polega na regularnym podlewaniu, szczególnie w okresach suszy, oraz nawożeniu wiosną nawozami wieloskładnikowymi. Przycinanie nie jest konieczne, jednak można je przeprowadzać w celu utrzymania pożądanego kształtu korony.
Choroby i szkodniki – co atakuje roślinę?
Roślina ta jest stosunkowo odporna na choroby i szkodniki, jednak w niesprzyjających warunkach może być atakowana przez mszyce lub choroby grzybowe. Warto zaznaczyć, że nie jest atakowany przez szrotówka kasztanowiaczka.
Jakie zastosowanie znajduje kasztanowiec krwisty w ogrodzie?
Ze względu na swoje walory dekoracyjne, kasztanowiec krwisty znajduje zastosowanie w ogrodach przydomowych, parkach, na rabatach bylinowych oraz w pobliżu oczek wodnych. Szczególnie efektownie prezentuje się w małych ogrodach, gdzie jego karłowe odmiany, takie jak 'Koehnei' czy 'Rosea Nana', tworzą ładne, kuliste korony i stanowią atrakcyjny element kompozycji ogrodowej.
Zdjęcia: ihorhvozdetskiy, Tanya / AdobeStock