Logo
Logo

Dracena wonna 'Lemon Lime' (Dracaena fragrans 'Lemon Lime')

Dracena wonna 'Lemon Lime' (Dracaena fragrans 'Lemon Lime') | To odmiana draceny o wyrazistych, limonkowożółtych pasach na liściach. Dorastająca do około 2 m wysokości, przyciąga wzrok okazałym pióropuszem błyszczących liści, tworząc w domu oazę spokoju i zieleni. Wymagająca jedynie umiarkowanego podlewania, osłoniętego stanowiska i żyznej ziemi, 'Lemon Lime' jest idealnym wyborem dla każdego, kto pragnie wprowadzić do swojego otoczenia trochę tropikalnego klimatu bez większego wysiłku. Dowiedz się więcej o jej uprawie i pielęgnacji, by cieszyć się zdrową i piękną rośliną przez cały rok.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: wzniesiony
 • Wysokość: 2-3 m
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, wnętrza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie

  Dracena wonna (Dracaena fragrans) odmiana 'Lemon Lime' to gatunek drzewiastej rośliny z rodziny szparagowatych. Jej ojczyzną są tropikalne rejony Afryki, ale jest też uprawiana w wielu innych rejonach świata jako roślina doniczkowa.

  Czym wyróżnia się odmiana 'Lemon Lime'?

  Jedną z popularniejszych odmian ozdobnych draceny wonnej jest 'Lemon Lime', wyróżniająca się długimi, lancetowatymi, szerokimi, błyszczącymi, skórzastymi, przewieszającymi się na zewnątrz liśćmi, zebranymi na szczycie sztywnego, wzniesionego pieńka w okazały pióropusz. W przeciwieństwie do gatunku, zielone liście tej odmiany ozdobione są barwnymi, wyrazistymi pasami na liściach: limonkowożółtymi wzdłuż brzegów, ciemnozielonym, szerokim, biegnącym przez środek i wąskimi, białymi oddzielającymi oba kolory. Odmiana może dorastać nawet do ok. 2-3 m wysokości.

  Wymagania i uprawa draceny 'Lemon Lime'

  Dracena wonna 'Lemon Lime' oczekuje w uprawie bardzo widnego stanowiska, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem (w miejscu słabo oświetlonym liście tracą intensywne barwy i zielenieją) oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH (najlepiej specjalnego podłoża dla palm i dracen).

  Dracena wonna przez cały rok wymaga też dość wysokiej temperatury, która latem powinna wynosić ok. 20-24°C, zimą natomiast ok. 15-18°C.

  Roślinę można rozmnożyć robiąc sadzonki wierzchołkowe.

  Pielęgnacja draceny wonnej 'Lemon Lime'

  Roślinę należy podlewać często, lecz umiarkowanie, gdyż jest wrażliwa zarówno na suszę jak i zalanie. Aby uniknąć przelania, dno doniczki przeznaczonej pod uprawę rośliny należy wyłożyć drenażową warstwą keramzytu, który będzie utrzymywał nadmiar wody z dala od korzeni.

  Z racji swojego pochodzenia, dracena wonna lubi wilgotne powietrze, dlatego warto ustawić w jej pobliżu nawilżacz lub umieścić doniczkę na podstawce z mokrymi kulkami keramzytu. Od czasu do czasu za pomocą spryskiwacza można też zraszać liście mgiełką wodną.

  W sezonie wegetacyjnym dracenę warto zasilać wieloskładnikowym nawozem, najlepiej przeznaczonym dla palm i dracen, zimą natomiast należy zaprzestać jej nawożenia, a podlewanie ograniczyć do minimum (ziemia przed każdym kolejnym podlaniem powinna lekko przeschnąć). 

  Dracena 'Lemon Lime' nie wymaga systematycznego przycinania, jeśli jednak nadmiernie się rozrośnie, można skrócić wiosna jej pęd, obcinając wierzchołek. Z oczek śpiących na pędzie roślina wypuści boczne pędy z pióropuszami liści i ładnie się zagęści. Wierzchołek można potraktować jako sadzonkę i ukorzenić go w wodzie.

  Gdzie ustawić dracenę 'Lemon Lime' w domu?

  Dracena wonna 'Lemon Lime' to bardzo piękna i efektowna roślina, która ze względu na swoją urodę i spore rozmiary najlepiej prezentuje się w okazałej donicy jako soliter. Ustawiona na podłodze może być wspaniałą ozdobą zarówno przestronnego salonu, dużego gabinetu czy obszernego holu jak i dużej, widnej łazienki bądź ogrzewanej zimą oranżerii. Młode lub przycinane egzemplarze, będą nadawały się też do mniejszych pomieszczeń i sypialni.


  Zdjęcia: Toyakisfoto.photos, sdbower / AdobeStock

  Autor
  Dracena wonna 'Lemon Lime'
  Dracena wonna 'Lemon Lime'
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl