Macodes petola to niewielka roślina z rodziny storczykowatytch (Orchidaceae). Gatunek pochodzi z Południowo-Wschodniej Azji, gdzie zasiedla dole partie tropikalnych lasów, jest też jednak uprawiany w wielu innych rejonach świata jako roślina doniczkowa.
Jak wygląda macodes petola?
Macodes dorasta to storczyk, który dorasta do ok. 10-15 cm, a z kwiatami do ok. 30 cm. wysokości. Tworzy owalne, szerokie, zielone, aksamitne w dotyku liście, których blaszka pokryta jest gęstą, białą siateczką nerwów. Liście wyrastają na pędzie tuż ponad ziemią i osadzone są na krótkich ogonkach, obejmujących pęd pochewką. Pędy są mięsiste, kruche, krótkie, grube, cylindryczne i częściowo wznoszą się ku górze, a częściowo pokładają.
Macodes kwitnie o różnych porach roku, wydając drobne, niepozorne, rdzawoczerwone kwiaty, zebrane na szczycie wzniesionego, sztywnego pędu w kłosowy kwiatostan. U tego storczyka to jednak nie kwiaty są dekoracyjne, ale wyjątkowo efektowne, pokryte jasnym, siateczkowym, niemal połyskliwym wzorem liście (stąd potoczna nazwa rośliny „Jewel Orchid” czyli klejnotowy storczyk).
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa macodes petola
Storczyk macodes petola to niewielki i rzadki gatunek, uznawany za roślinę kolekcjonerską. Najlepiej czuje się na półcienistych, osłoniętych przed bezpośrednim słońcem stanowiskach oraz w luźnym, porowatym, przepuszczalnym, ale stale lekko wilgotnym podłożu, w skład którego powinna wchodzić min. kora sosnowa, ziemia liściowa, mech torfowiec, włókno kokosowe i piasek lub perlit (może być podłoże dla storczyków i epifitów o drobnej frakcji, ale z dodatkiem utrzymującego wilgoć mchu torfowca).
Roślina przez cały rok oczekuje też dość wysokiej temperatury (24-28°C, nie mniej niż 16°C) i choć lubi świeże powietrze, nie znosi zimnych przeciągów. Ponieważ pochodzi z dolnych partii tropikalnych lasów, preferuje też wysoką wilgotność powietrza, jednak ze względu na aksamitną fakturę liści nie przepada za zraszaniem (po spryskiwaniu woda na liściach tworzą się nieestetyczne, białe plamy), dlatego w jej pobliżu warto umieścić nawilżacz powietrza lub ustawić doniczkę na podstawce z mokrymi kulkami keramzytu.
Ponieważ mecodes posiada łatwo ukorzeniające się pędy, można rozmnażać go przez podział lub sadzonki pędowe.
Pielęgnacja macodes petola
Macodes petola pielęgnuje się tak samo jak inne storczyki. Podlewanie, czyli nawadnianie rośliny najlepiej przeprowadzać sposobem od dołu (zanurzanie korzeni w wodzie) raz na 2 tygodnie. W sezonie wegetacyjnym storczyka dobrze jest też zasilać, najlepiej połową dawki nawozu do storczyków.
Choroby i szkodniki macodes petola
Macodes nie jest rośliną szczególnie podatną na choroby, ale narażony na przesuszenie, wychłodzenie czy przelanie, może cienieć z powodu chorób grzybowych takich jak np. szara pleśń czy zgnilizna.
Zastosowanie macodes petola, czyli gdzie ją eksponować?
Macodes petola można uprawiać w każdym, nawet niewielkim pomieszczeniu. Dobrze prezentuje się w szerokich misach (z jego udziałem można nawet tworzyć małe kompozycje krajobrazowe), w których będzie mógł ładnie rozrastać się na boki (sprawdza się jako roślina okrywowa), ale jeszcze lepiej czuje się w szklanych, odkrytych ogródkach, gdzie sprzyja mu podważona wilgotność powietrza i stały dostęp świeżego powietrza.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Odmiany macodes petola
- 'Moonstone' – ciemnozielone liście z jasnym pasem na środku blaszki
- 'Topaz' – ciemnozielone liście pokryte siateczką złocistożółtych nerwów
Ciekawostki o storczyku macodes petola
Macodes petola można znaleźć również pod angielską nazwą Jewel Orchid, co można przetłumaczyć na "orchidea klejnotowa".
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Shigeyasu Urayama, Cynthia / AdobeStock, Arne and Bent Larsen, Haarby, Denmark / CC BY-SA 2.5. / Wikimedia Commons