Logo
Logo

Plumeria (Plumeria)

Plumeria (Plumeria) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
  • Dekoracyjność: kwiaty
  • Gleba: żyzna, przepuszczalna
  • Kolor kwiatów: białe, czerwone, różowe
  • Kwiaty: pachnące, pojedyncze, duże
  • Odczyn gleby: obojętna
  • Pokrój: rozłożysty, krzaczkowaty
  • Zapach: kwiaty
  • Wysokość: 1 m
  • Trwałość liści: zimozielone
  • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
  • Stanowisko: słońce
  • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, tarasy, wnętrza, kwiat cięty
  • Plumeria (łac. Plumeria), znana też jako kwiat lei to rodzaj krzewów lub niedużych drzew zaliczanych do rodziny toinowatych (Apocynaceae). Należy do niego 7-8 gatunków, których ojczyzną jest Ameryka Środkowa. W Polsce roślina może być uprawiana jako roślina doniczkowa.

    Rośliny mają rozłożysty pokrój i mocne, grube gałęzie oraz liczne, powyginane pędy, tworzące parasolowatą koronę. W uprawie doniczkowej dorasta do ok. 1 m wysokości. W zależności od gatunku, pulmerie mogą mieć liście sezonowe, ale najczęściej są one zimozielone. Są duże, zwykle skórzaste i szeroko-lancetowate lub jajowate i tworzą na pędach okazałe, rozłożyste rozety.

    Plumeria kwitnie o różnych porach roku, wydając atrakcyjne, barwne, dość duże, pięciopłatkowe, silnie pachnące kwiaty (wyglądają, jak woskowe), zebrane na szczytach pędów w okazałe, gęste kwiatostany. Kwiaty najsilniej pachną o zmierzchu i nocą, wabiąc w ten sposób ćmy, które je zapylają.

    Wymagania i uprawa

    Plumeria przez cały rok oczekuje bardzo jasnego stanowiska (w miejscu niedoświetlonym szybko traci urodę). Najlepiej rośnie w przepuszczalnym, lekkim, umiarkowanie wilgotnym podłożu z dodatkiem perlitu lub piasku.

    Jest wrażliwa zarówno na suszę jak i przelanie, dlatego należy podlewać ją umiarkowanie. W sezonie wegetacyjnym potrzebuje też dość wysokiej temperatury (ok. 22-26°C) i podwyższonej wilgotności powietrza, dlatego warto ustawić w jej pobliżu nawilżacz lub umieścić doniczkę na podstawce z mokrymi kulkami keramzytu.

    Plumerię warto też dokarmiać nawozem dla roślin kwitnących lub dla kaktusów i sukulentów.

    Zimą plumeria powinna przejść okres spoczynku w widnym, ale chłodnym pomieszczeniu (temp. ok. 13-15°C, może stracić liście). W tym czasie należy też zaprzestać jej nawożenia, a podlewanie ograniczyć do minimum.

    Plumerie najczęściej rozmnaża się przez wierzchołkowe sadzonki pędowe, pobierane z rośliny wczesną wiosną. Gatunki można też rozmnażać przez wysiew nasion.

    Zastosowanie

    Plumerie w krajach o ciepłym klimacie traktowane są jako atrakcyjne rośliny ogrodowe, ale ze względu na brak mrozoodporności w naszym kraju mogą być uprawiane wyłącznie jako rośliny doniczkowe, tylko w okresie letnim wystawiane na balkon lub taras. Roślina nadaje się też do uprawy w przydomowych oranżeriach.

    Wybrane gatunki i odmiany

    Plumeria biała (łac. Plumeria alba) – niewielkie drzewko o wys. ok. 8 m (w uprawie doniczkowej ok. 1-1,5 m). W tkankach zwiera biały sok mleczny (lateks). Kwiaty duże, aksamitne, białe z żółtym środkiem

    Plumeria czerwona (łac. Plumeria rubra) – niewielkie drzewko o wys. ok. 8-12 m (w uprawie doniczkowej ok. 1-1,5 m). Kwiaty duże, aksamitne, zwykle czerwone lub różowe (płatki w kielichu ułożone są często spiralnie).

    Rośliny posiadają też wiele odmian mieszańcowych, różniących się wielkością, pokrojem oraz barwą i kształtem kwiatów.

    Ciekawostki

    Kwiaty plumerii uznawane za jedne z najpiękniejszych kwiatów świata i nazywane kwiatami zakochanych lub kwiatami hawajskimi. W krajach pochodzenia mają wiele znaczeń symbolicznych, gdyż wiązane są z miłością, wiernością i nowym życiem. Służą także do wyplatania tradycyjnych, hawajskich girland kwiatowych na szyję nazywanych lei.


    Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Erwin, Michelle Raponi/Pixabay, Floradania.dk

     
    Powiązane tematy

    Komentarze

    Dodaj komentarz
    Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl