Stewia Stevia rebaudiana

Stewia w warzywniku
Stewia (Stevia rebaudiana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
31
Gleba: przepuszczalna, lekka, piaszczysta, próchniczna
Kolor kwiatów: białe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: pojedyncze, drobne, dzwonkowate
Odczyn gleby: obojętna
Pokrój: wyprostowany, kępy, wzniesiony
Przydatność do spożycia: liście
Wysokość: 30-80 cm
Okres kwitnienia: IX, X
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba stale wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: pojemniki, balkony, roślina lecznicza, roślina jadalna
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Stewia, a poprawnie Stevia rebaudiana, to roślina tropikalna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W naturze występuje w Ameryce Południowej, głównie w Brazylii.

Stevia rebaudiana to bylina wieloletnia, która w Polsce uprawiana jest jako roślina jednoroczna. Zwykle osiąga do 80 cm wysokości i wytwarza grube, zielone pędy. Posiada bezogonkowe liście ułożone naprzeciwlegle. Są one średniej wielkości (dorastają do 3-5 cm długości), jajowate, o karbowanym brzegu, miękkie i jasnozielone. Cała roślina jest delikatnie omszona.

Stewia kwitnie w okolicach października. To typowa roślina dnia krótkiego. Kwiaty są zebrane w małe, wiechowate kwiatostany. Są drobne, pięciopłatkowe, rurkowate, o barwie białej. Posiadają długie, białe, wystające poza kwiat pylniki.

Wymagania i uprawa

Stewia najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i osłoniętych przed wiatrami. Optymalne są gleby piaszczyste lub ilaste, dobrze przepuszczalne i wilgotne (w środowisku naturalnym występuje na obrzeżach bagien). Nie lubi pH zasadowego.

Roślina potrzebuje systematycznego podlewania i bardzo dobrze reaguje na umiarkowane nawożenie (mineralne jak i organiczne). Dobrze ją uszczykiwać, by wytworzyła więcej pędów i masę liściową. Warto usuwać kwiaty, by roślina nie traciła substancji odżywczych na ich produkcję.

Stewię rozmnaża się przez wysiew nasion na rozsadę lub w inspekcie wiosną (III-IV). W Polsce można uprawiać ją w pomieszczeniach lub wysadzać do gruntu (po przymrozkach wiosennych).

Zbiór liści stewii przeprowadza się jesienią – najlepiej w październiku, wtedy surowiec ma największe ilości interesujących nas substancji.

Zastosowanie

Stewia jest głównie uprawiana jako roślina przyprawowa. Stanowi naturalny słodzik. Nie zawiera kalorii, będąc przy tym znacznie słodszą, a jednocześnie zdrowszą od cukru. Jest polecona dla diabetyków (nie podnosi poziomu cukru we krwi). Jest też odporna na działanie wysokich temperatur, dlatego można jej używać do produkcji wypieków.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Derzsi Elekes Andor/CC BY-SA 3.0/Link, Robert Lynch/Pixabay

Stewia nasiona, Sklep ZielonyOgrodek
Nasiona | Stewia, miodowy liść
Nasiona stewii (łac. Stevia rebaudiana) najwyższej jakości. Gwarantują uzyskanie zdrowych roślin. Stewia to bylina ciepłolubna, osiągająca ok. 30 cm wysokości. Jej liście są polecane jako zamiennik dla cukru i innych słodzików.
Kup online

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Papryka 'Amboy' (pepperoni)
Miechunka peruwiańska
Miechunka peruwiańska
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Burak ćwikłowy 'Chioggia'
Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści