Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

1 roślina, 3 pomysły: Rudbekia 'Goldsturm'

Moc koloru! Rudbekia to idealna roślina na dekorację końca sezonu. Kevin Smith pokazuje, jak stworzyć z nią trzy różne kompozycje.

Rudbekie to prawdziwe skarby: nieustannie wypuszczają radosne, stokrotkowe kwiaty – właśnie wtedy, kiedy myślałeś, że lato minęło na dobre. Dostępne z kwiatami słonecznie żółtymi i pomarańczowymi – wyraziście zastępują typowe gwiazdy rabaty połowy wakacji. Polecamy odmianę ‘Goldsturm’ [łatwo dostępna w Polsce], która kwitnie przez całą jesień i, dorastając do 60 cm, jest idealna także do uprawy w pojemnikach.

Wybierając roślinnych partnerów dla rudbekii, zdecyduj się na podobne lub kontrastujące kolory i faktury. Trawy ozdobne są świetne do stworzenia preriowej kompozycji, zaś inne „stokrotki” wniosą sielską, wiejską atmosferę. Rozważ też sąsiedztwo roślin zimozielonych, którym spadek temperatury tylko przyda urody. Przygotowując kompozycję w pojemniku, miej na uwadze, że rudbekie lubią słoneczne stanowisko i wilgotną glebę.

rudbekia aster ostnica

1. Wiejscy kompani

Rudbekia ‘Goldsturm’ x 1
+ Ostnica trzcinowata (Anemanthele lessoniana, wcześniej Stipa arundinacea) x 1
+ Aster ‘Tonga’ x 1

Żółty i fioletowy to bez wątpienia wyraziste zestawienie, więc ten mały aster jest doskonałym towarzyszem dla ‘Goldsturm’. Jego ładne, stokrotkowe kwiaty rozpychają się wśród łodyg rudbekii, dodając jej wiejskiego charakteru, tak znanego z babcinych ogródków. Ostnica dobrze wpisuje się w swobodę kompozycji oraz wnosi pionowy akcent i odrobinę wysokości. Trawa przebarwi się na złoto wraz z następowaniem jesiennych dni, co oznacza, że dekoracja będzie ewoluować miesiącami. Na brak kwiatów na astrach nie można się skarżyć, ale regularnie uszczykuj przekwitnięte, by pobudzić powstawanie jasnofioletowych „stokrotek”.

DOBRA RADA Uważaj na mączniaka prawdziwego na astrach – usuń porażone liście.

rudbekia wrzosiec dziurawiec

2. Samo złoto

Rudbekia ‘Goldsturm’ x 1
+ Dziurawiec (Hypericum) ‘Magical Sunshine’ x 1
+ Wrzosiec drzewiasty (Erica arborea) ‘Albert’s Gold’ x 1

Silne zawężenie palety kolorystycznej to prosty sposób na stylowy efekt, niczym spod ręki projektanta. Wybraliśmy rośliny o żółtym i złotym odcieniu dla spójnego, jednolitego charakteru całości. Wrzosiec zapewnia zimozielone liście, a jego wzniesiony pokrój wprowadza do kompozycji pożądaną strukturę. Dziurawiec jest miły dla oka, jak jego puszyste, żółte kwiatostany przechodzą w lśniące, czarne owoce – na każdym etapie doskonale pasują do rudbekii. Wszystkie te rośliny można posadzić w ogrodzie, kiedy świetność dekoracji minie.

DOBRA RADA Te rośliny bardzo lubią wodę, więc by dobrze wyglądały, nie dopuść do wyschnięcia podłoża.
rudbekia eukaliptus kostrzewa

3. Niebieskie migdały

Rudbekia ‘Goldsturm’ x 1
+ Kostrzewa popielata (Festuca glauca) ‘Intense Blue’ x 1
+ Eukaliptus (mała sadzonka) x 1

Rośliny o liściach w chłodnym, niebieskim odcieniu zieleni doskonale kontrastują z intensywnie żółtym kolorem kwiatów rudbekii. Kostrzewa będzie świetnym wyborem: ma cienkie, zimozielone ulistnienie w intensywnym, niebieskim odcieniu. Młody eukaliptus spełnia podobną funkcję, ale dodaje kompozycji wysokości i struktury. I on, i kostrzewa są całorocznie ulistnione – dobrze prezentują się zimą, więc nie musisz chować dekoracji, kiedy czas rudbekii minie [w Polsce eukaliptus nie przezimuje w ogrodzie]. Wszystkie te rośliny kochają słońce – znajdź dla nich jasne, osłonięte miejsce.

DOBRA RADA Kostrzewę łatwo rozmnożyć – wiosną rozdziel kępę, a będziesz mieć rośliny za darmo.

Krok po kroku: Jak obsadzić donicę?

jak obsadzić donicę
1 Ułóż na dno donicy drenaż (połamane dachówki itp.) i napełnij ją do połowy podłożem. Dodanie nawozu wolnodziałającego pozwoli wydłużyć czas atrakcyjności kompozycji.
jak obsadzić donicę
2 Ustaw eukaliptus jako tło, a rudbekię z przodu. Dodaj pozostałe rośliny, dosyp podłoże.
jak obsadzić donicę
3 Porządnie podlej rośliny i przestaw donicę w docelowe miejsce. Pilnuj, by podłoże nie przeschło, i regularnie usuwaj przekwitłe kwiatostany.

Gardeners' World Polska Wrzesień-Październik 2016
zdjęcia: Sarah Cuttle

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze maj 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Pakiet Gardeners' World Polska maj 2020

Pakiet Gardeners' World Polska