Logo
Logo
Strefa magazynu
wrzesień - październik 2016

Przycinanie – konieczność. Podlewanie – jeszcze większa, choć na szczęście nie trzeba uważać na palce. Usuwanie przekwitających kwiatostanów – trochę nam ich szkoda. Odchwaszczanie – cóż, szkoda słów... Większość prac ogrodowych nie kojarzy się z przyjemnością, lecz z obowiązkiem, zdarza się, że okupionym bólem pleców czy koniecznością wczesnego wstawania.

Inaczej jest z sadzeniem. Choć i w tym przypadku trzeba się i naschylać, i pomachać łopatą, i przynieść konewkę lub wiadro z wodą, i przygotować sekator, to chyba jest to ulubione zajęcie ogrodników (hmm... wielbicieli trawników zapewne bardziej cieszy praca z kosiarką). Zaproszenie nowego życia, upiększenie nim ogrodu, odrobina tajemnicy – czy się polubią? – oraz duma z „posadzenia drzewa”.

Sadzić można przez cały rok, o ile warunki pogodowe na to pozwalają, co w praktyce sprowadza się do dwóch pór roku: wiosny i jesieni, a która z nich jest na to lepsza, przypomina spór o wyższości jednych świąt nad drugimi. Za jesienią przemawia głównie to, że ziemia jest rozgrzana, a sadzonki z odkrytą bryłą są tańsze – dlatego w tym numerze prezentujemy przewodnik po jesiennym sadzeniu. Krok po kroku pokazujemy, jak postępować w przypadku różnych rodzajów roślin oraz jak przeprowadzać prace na glebach ciężkich i lekkich.

Sadzimy też z myślą o wiośnie rośliny cebulowe i bulwiaste. I truskawki – zobacz, w jakiego typu pojemnikach najlepiej je uprawiać, by latem uzyskać maksymalny plon. Zainspiruj się też wskazówkami Monty’ego dotyczącymi wyboru krzewów i drzewek owocowych. A może szukasz roślin, które dadzą barwne show jesienią? Uwaga, z sadzeniem można przesadzić...

Agnieszka Pietrzak
Redaktor prowadząca

Artykuły
Wiosenne rośliny cebulowe Carol: Zaszalej na wiosnę
Carol Klein zdradza, jak zrobić w donicach spektakularne kompozycje z kwitnących na wiosnę roślin cebulowych.
Czytaj dalej
Rośliny cebulowe: Kwiaty na bukiety z małego poletka
Zyskuj z wiosennych roślin cebulowych kwiaty do wazonów – przez kilka miesięcy, i to z niewielkiej rabaty. To łatwe, przyjemne i tanie, zachęca Kay Maguire i pokazuje, jak to zrobić.
Czytaj dalej
Test: Najlepsze doniczki na truskawki
Truskawki można uprawiać nawet na najmniejszej przestrzeni, bo świetnie rosną w doniczkach. Kay Maguire testuje sześć różnych rodzajów tych pojemników.
Czytaj dalej
Owocne żniwa
Nawet w najmniejszym ogrodzie zawsze można znaleźć miejsce na uprawę słodkich, soczystych owoców – Monty poleca odmiany na każdą działkę.
Czytaj dalej
Dynia prosto z ogródka
Dynie zwyczajna i piżmowa nie tylko świetnie nadają się na halloweenowe lampiony. Są też pysznymi i łatwymi w uprawie jesiennymi warzywami.
Czytaj dalej
Zwierzo-zwierzenia
Wystarczy wprowadzić do ogrodu kilka niewielkich zmian, aby przyciągnąć fascynująco bogaty wachlarz przedstawicieli dzikiej fauny, twierdzi Monty.
Czytaj dalej
Krzyżak ogrodowy: Zarzuca sieć
Rozpoznawalny dzięki dużemu, białemu krzyżowi na odwłoku, pająk krzyżak ogrodowy wydaje się skrywać do jesieni, kiedy to zaczyna snuć pajęczynę i wyczekuje nieszczęśników, którzy wpadną w jej lepkie nici.
Czytaj dalej
Rośliny cebulowe: Sześć miesięcy barw
Rośliny cebulowe potrzebne są w każdym ogrodzie – zapewnią dowolny kolor, który przyjdzie ci do głowy, a jednocześnie nie ma nic łatwiejszego w uprawie. Wybraliśmy kwiaty odpowiednie do każdego miejsca i poprosiliśmy ekspertów o podpowiedź, co zrobić, aby wiosną ogród wyglądał zjawiskowo.
Czytaj dalej
Ogród czytelników: Skarpy urozmaicają nasz ogród
Allison i Martinowi udało się stworzyć ogród idealny na pagórkowatym terenie.
Czytaj dalej
Jesienne prace: Idealny czas na cięcie
Kiedy temperatura łagodnie spada, a z nią liście z drzew, wiele roślin zyska na przycięciu – jesień to też doskonały moment na sadzenie roślin. Sue Fisher wyjaśnia, jak maksymalnie wydobyć potencjał zarówno z nowych, jak i dobrze już rozrośniętych krzewów liściastych.
Czytaj dalej
Lubimy jesień: Za wyraziste, jeszcze letnie kolory
Jesień w ogrodzie jest pełna barw, a wrzesień to czas wielu prac pielęgnacyjnych. Gwiazdą numeru jest Rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida).
Czytaj dalej
Zestawienia idealne: Fajerwerki
Energetyczne kolory w połączeniu z eleganckimi kształtami – ostatni wiwat na cześć lata.
Czytaj dalej
Atrakcyjne cały rok: Kalina koralowa 'Compactum'
Ten krzew jest idealny do każdego ogrodu: niewybredny co do gleby oraz o atrakcyjnych liściach, kwiatach i owocach – przekonuje Graham Rice.
Czytaj dalej
Gwiazdy Carol: Jesień płonąca kolorami
Carol Klein upaja się blaskiem kolorów i pomaga wybrać rośliny, które dodadzą sezonowego przepychu ogrodowi – niezależnie od jego wielkości.
Czytaj dalej
Notes Joego: Płynąc pośród traw
Joe Swift czerpie inspirację z kołyszących się traw i jesiennych barw preriowego ogrodu.
Czytaj dalej
Poradnik: Jesienne sadzenie
Od bylin po żywopłoty, od mokrej gliny po lekką, piaszczystą ziemię... – na następnych stronach wyjaśniamy, jak zapewnić nowym roślinom udany początek.
Czytaj dalej
Jak ułożyć ścieżkę z płyt?
Kevin Smith pokazuje, jak wykonać prostą ścieżkę z kamiennych płyt i żwiru.
Czytaj dalej
Twoja strona ogrodu
100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników 2015

100 Odpowiedzi na Pytania Ogrodników

Odpowiadamy na trudne pytania

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Pakiet Gardeners' World Polska luty 2021

Pakiet Gardeners' World Polska

Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska maj - czerwiec 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!