Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
3
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Błędy w uprawie gwiazdy betlejemskiej / poinsecji | Sprawdź, co robisz źle!

Wprawdzie gwiazda betlejemska nie ma zbyt wygórowanych wymagań, to i tak można popełnić błędy, których wynikiem będzie niewłaściwy wygląd rośliny, zasychanie i gubienie liści. Sprawdź, czego nie robić i jak dbać o nią prawidłowo.

 

Najczęstsze błędy, popełniane podczas uprawy gwiazdy betlejemskiej

Poinsecja, nazywana inaczej gwiazdą betlejemską to roślina która od lat króluje w naszych domach. Doskonale prezentuje się na bożonarodzeniowym stole, ponieważ pięknie kwitnie właśnie o tej porze roku. Żywe, czerwone przylistki prezentują się przepięknie, jednak aby tak było przez całe Święta, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja rośliny.

Nieodpowiednie stanowisko

Odpowiednie stanowisko dla gwiazdy betlejemskiej ma istotne znaczenie dla jej właściwego wzrostu. Dobrze czuje się praktycznie wszędzie, jednak należy unikać miejsc bardzo zaciemnionych. W zimowe dni bez problemu może być ona wystawiona na parapecie na światło słoneczne, jednak w gorące letnie dni lepiej unikać bezpośredniego jej wystawiania na wysokie temperatury.

Poinsecja najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej, czyli od 15 do 22 stopni Celsjusza. Roślina nie lubi jednak przeciągów, dlatego stanowisko na którym będzie ustawiona powinno być raczej osłonięte. Dobrze jest także przestawiać ją na inne miejsce nawet w sytuacji, gdy mieszkanie ma być wietrzone i może to narazić roślinę na przeciąg. Nieodpowiednie stanowisko jest często popełnianym błędem, jak chodzi o uprawę gwiazdy betlejemskiej.

Zła ziemia i niewłaściwe nawożenie

Większość osób kupuje poinsecje w listopadzie lub w grudniu. Zazwyczaj wtedy sprzedawane są one w odpowiednio dostosowanej do jej potrzeb glebie (lekkim torfie), zawierającej odpowiednie składniki odżywcze. Jeśli jednak ktoś chce przez długi czas cieszyć się pięknem rośliny, raz na dwa tygodnie powinno się do wody dodawać odpowiednie odżywki. Uzupełnią one niedobory substancji odżywczych, co zapobiegnie gubieniu liści.

Gwiazda betlejemska cieszy oczy pięknym kwiatem nawet kilka miesięcy po świętach, i dopiero po tym jak przekwitnie można ją przesadzać do większej doniczki. Wówczas jest właściwy moment na wymianę gleby na nową, bogatszą w składniki odżywcze. Warto pamiętać, aby zastosować na dnie doniczki drenaż, który będzie zapobiegał ewentualnemu przelaniu rośliny.

Nadmierne lub zbyt skąpe podlewanie

Jednym z częściej popełnianych błędów podczas pielęgnacji gwiazdy betlejemskiej jest jej niewłaściwe podlewanie. Poinsecja nie lubi mieć zbyt mokro ani zbyt sucho. W każdej sytuacji liście mogą żółknąć i opadać, co prowadzi do dewastacji całej rośliny. Gdy jest możliwość przesadzenia rośliny i wymiany gleby warto na dnie doniczki zastosować drenaż, który będzie odciągał zbyt dużą ilość wody.

Gwiazdę betlejemską dobrze jest podlewać co drugi lub trzeci dzień niewielka ilością wody. Można również stosować zanurzanie całej bryły korzeniowej w wodzie, wówczas wystarczy jeden taki zabieg na tydzień. Problemy z podlewaniem powinno się podejrzewać zawsze, gdy wygląd liści poinsecji odbiega od normy, czyli zaczynają nabierać żółtej lub brązowej barwy lub się zwijać i opadać. Istotne znaczenie dla częstotliwości podlewania ma również stanowisko, jeśli jest mniej nasłonecznione, może okazać się iż wystarczające jest podlewanie raz na kilka dni.

Niepotrzebne/niewłaściwe przycinanie

Błędem, który często popełniają osoby początkujące w uprawie gwiazdy betlejemskiej jest także jej niewłaściwe przycinanie. Jet ona rośliną, u której na miejsce zgubionych liści nie wyrastają nowe. Dlatego bardzo dużym błędem jest przede wszystkim obcinanie liści które zaczynają żółknąć czy zwijać się, chcąc zachować jak najlepszy wygląd rośliny. Może to doprowadzać do sytuacji, w której ze względu na zbyt nadmierne ogołocenie pędów trzeba ja będzie wyrzucić.

Przycinanie gwiazdy betlejemskiej jest możliwe dopiero po tym, jak przestaje ona kwitnąć, co ma miejsce zazwyczaj kilka miesięcy po świętach Bożego Narodzenia. Przycinać roślinę należy nad 2-3 oczkiem, licząc od dołu, co powinno się wiązać z jednoczesnym przesadzeniem rośliny do większej doniczki i wymianą gleby na nowa, bogatszą w składniki odżywcze. Kolejne cięcie może być przeprowadzone w czerwcu, a jego celem jest przede wszystkim zagęszczenie rośliny. Właściwie pielęgnowana roślina nie tylko będzie cieszyć oczy na świątecznym stole, ale w kolejnych latach również zakwitnie w tym samym czasie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: membio / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu