Nie zawsze jest na tyle kolorowo, jakby mogło się wydawać. Zakupione w hipermarketach rośliny wyglądają przepięknie i cieszą oko. W ten sposób coraz częściej wychodzimy z koszykami pełnymi dodatkowych roślin doniczkowych. To sprawia, ze nasze zakupy bywają nieprzemyślane - na siłę upychamy je tak, aby w miarę możliwości dopasować się do ich wymagań stanowiskowych. Co zrobić, gdy po jakimś czasie wybrana przez was monstera nosi znamiona czarnych, nieestetycznych plam? Nie możecie mylić ich z innym zjawiskiem. Sprawdźcie koniecznie, jak ją pielęgnować w takim przypadku. Nie musi się kończyć bezpośrednio na cięciu liści, dlatego warto przyjrzeć się temu problemowi nieco bliżej.
Co zrobić, gdy na monsterze pojawiły się czarne plamy?
Czarne plamy na monsterze to będzie zawsze niepokojący sygnał, ze coś się dzieje z rośliną. Warto jednak sprawdzić, jak dokładnie wyglądają. Nieco rozlane czarno szare plamy, pojawiające się na krańcach rośliny mogą oznaczać jedynie przemarznięcie. Często rośliny w marketach (niekoniecznie tych budowlanych) znajdują się w nieodpowiednich warunkach, co może wpłynąć na późniejsze pojawienie się takich plam. Początkowo niektóre okazy są spryskiwane w sklepie cytokininami, aby miały lepszy rozrost i były bardziej okazałe. Dopiero po przyniesieniu do domu będzie wiadomo, jak zachowa się roślina, która będzie prawidłowo pielęgnowana.
W przypadku przemarznięcia, zapewnijcie roślinie optymalne dla niej warunki - nieco rozproszone światło oraz ciepłe stanowisko. Gdy tylko dojdzie do siebie, plamy powinny zniknąć. Co innego ma się w przypadku plam, które są czarne i mają lekko brązowiejącą lub żółknąca otoczkę. To znak, ze roślina jest zagrzybiała. Koniecznie usuńcie pędy i liście, które są zainfekowane. Patogeny grzybowe potrafią się szybko rozprzestrzeniać.
Jak długo otwierają się liście monstery podczas rozrostu?
Liście monstery otwierają się przez około 2 tygodnie do pełnego rozwinięcia. Wszystko jest uwarunkowane czynnikami zewnętrznymi, stopniem nawodnienia podłoża, a także dostępem do promieni słonecznych. Co jakiś czas, najlepiej co 3 tygodnie warto urozmaicić wodę w delikatny, płynny nawóz zasilający roślinę. Jednak w przypadku zwijania się liści, powinniśmy bacznie przyjrzeć się kilku czynnikom, aby wyeliminować możliwie jak najwięcej:
- pojawiające się pasożyty oraz zainfekowana nimi ziemia doniczkowa,
- zbyt suche podłoże lub przelanie korzeni,
- zbyt częste wahania temperatury otoczenia,
- narażenie na zbyt mocne promienie słoneczne, które bezpośrednio wpływają na roślinę,
- grzybica liści.
Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe:Pixel-Shot / Adobe Stock