Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
57
Okazje

Miniaturowy zamiokulkas 'Zenzi' | Co lubi? Jak o niego dbać?

Rośliny domowe to wspaniała ozdoba każdego wnętrza, która dodatkowo pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników. Osoby, które pragną rozpocząć przygodę z uprawą roślin domowych lub nie mają czasu na wiele zabiegów pielęgnacyjnych, powinny wybierać rośliny o niskich wymaganiach. Taki właśnie jest zamiokulkas 'Zenzi', który dodatkowo wygląda niezwykle efektownie. Czym wyróżnia się ten zamiokulkas i jakie warunki trzeba mu zapewnić? Sprawdź!

 

Jak wygląda miniaturowy zamiokulkas?

Zamiokulkas zamiokistny (Zamioculcas zamiifolia), nazywany po angielsku śmiesznym określeniem – ZZ plant, posiada beczułkowate pędy, które zwężają się u nasady. Lekko podłużne, krótkoogonkowe, grube, twarde, ciemnozielone i woskowate liście ułożone są naprzemianlegle, zapewniając niesamowity wygląd tej rośliny. Dość zwarty oraz wyprostowany pokrój ułatwia ustawienie rośliny w niemal każdym miejscu.

Zamiokulkas, fot Kadarius Seegars - Unsplash
Fot. Kadarius Seegars/Unsplash
Zamiokulkas zamiolistny – gatunek

Czym różni się zamiokulkas 'Zenzi' od „zwykłego” zamiokulkasa?

Zamiokulkas 'Zenzi' to miniaturowa odmiana zamiokulkasa, która ma grubsze pędy o beczułkowatym, ciekawym kształcie i bardziej zwarty pokrój. Charakteryzuje się też mniejszą wysokością i ściślej rozłożonymi liśćmi, dzięki którym prezentuje się tak efektownie i niebanalnie.

Z pewnością przypadnie on do gustu wszystkim wielbicielom zamiokulkasów i sukulentów, którzy chcą powiększyć swoją kolekcję, ale sprawdzi się również dla osób, które poszukują ciekawej, łatwej w utrzymaniu rośliny.

Źródło filmów: Plants for all Seasons/YouTube


Jak uprawiać i pielęgnować zamoikulkasa 'Zenzi'?

Jak wspomniano wcześniej, zamiokulkas nie ma dużych wymagań. Potrzebuje bardzo niewielkich ilości wody i miejsca, w którym nie będzie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto wspomnieć, że należy do roślin nadających się do słabo oświetlonych pomieszczeń!

Zamiokulkas 'Zenzi' nie ma również specjalnych wymagań co do panującej w pomieszczeniu temperatury i poradzi sobie w każdych warunkach, o ile temperatura nie spadnie poniżej 8 stopni Celsjusza.

  • Zamiokulkas 'Zenzi' sadzimy w lekkim, mocno przepuszczalnym podłożu. Idealne będzie podłoże do kaktusów lub podłoże do sukulentów, które zmniejszy ryzyko przelania rośliny.
  • Podlewamy sporadycznie – często wystarczy raz na miesiąc.
  • Zamiokulkasów nie trzeba nawozić, ale jeśli chcemy to robić, należy wybrać nawóz do roślin zielonych i używać go najczęściej raz w miesiącu wiosną i latem.
  • Zamiokulkas 'Zenzi' przesadzamy co 3-4 lata, gdy wyraźnie zacznie mu brakować miejsca w doniczce.

Jak widać, zamiokulkas 'Zenzi' to mało wymagająca roślina, która nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych i dobrze poradzi sobie nawet pozostawiona przez dłuższy czas sama sobie. Dodatkowo wygląda bardzo efektownie, będą ozdobą każdego pomieszczenia.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: firn/Depositphotos ed.

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Ważne tematy


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu