Logo
Logo

Osmantus w doniczce | Jak o niego dbać, by rósł wiele lat?

Słodko pachnący osmantus to podobny do ostrokrzewu krzew z szorstkimi, ostrymi liśćmi i małymi, białymi, pachnącymi kwiatami. Roślina ta dostępna jest w wielu odmianach, które różnią się od siebie kolorem liści. To zimozielony krzew, który jest idealny na topiary lub żywopłot.

Spis treści
Dlaczego warto posadzić osmantus na balkonie? Jak dbać o osmantus w doniczce?

Dlaczego warto posadzić osmantus na balkonie?

Osmantus, wończa (Osmanthus) to aż 30 gatunków należących do rodziny oliwkowatych, która (jak sama nazwa wskazuje) obejmuje również drzewo oliwne. To zimozielony krzew, który jest bardzo odporny. Rośnie stosunkowo powoli, dzięki czemu jest łatwy w pielęgnacji. Krzew wymaga minimalnego przycinania i pozostaje zwarty, co sprawia, że jest idealny na balkon lub patio.

Osmantus Burkwooda (Osmanthus x burkwoodii) to hybryda dwóch roślin podobnych do ostrokrzewu. Jej białe kwiaty niesamowicie pięknie pachną, a ona sama jest prawdziwą ozdobą. Inne gatunki osmantusa są szczególnie atrakcyjne ze względu na wzory i kolory na liściach – będą zachwycały nawet w listopadowym ogrodzie. Fakt, że liście przypominają ostrokrzew, oznacza, że często kojarzymy ten krzew z okresem świątecznym.

Osmantus różnolistny (Osmanthus heterophyllus) dostępny jest w wielu odmianach, z których najbardziej znane są ‘Tricolor’, ‘Variegatus’ i ‘Goshiki’. Pochodzenie i wygląd krzewu oznaczają, że świetnie wkomponuje się w ogrodzie japońskim i orientalnym, zestawiony z innymi roślinami z tych regionów, np. skimmią i pierisem.

Osmantus dostępny jest w wielu odmianach, które różnią się od siebie kolorem liści.

Osmantus dostępny jest w wielu odmianach, które różnią się od siebie kolorem liści.

Pielęgnacja osmantusa

Osmantus będzie zdrowy i atrakcyjny, jeśli weźmiesz pod uwagę kilka prostych wskazówek.

Miejsce
Roślina jest wyjątkowo odporna i rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, a nawet pełnym cieniu.

Ziemia
Osmantus lubi glebę bogatą w humus, nie za wilgotną i nie za suchą.

Nawożenie
Wiosną i jesienią zastosuj mieszany nawóz, aby roślina pozostała zdrowa. 

Przycinanie
Osmantus nie rośnie zbyt szybko i wymaga przycięcia tylko wtedy, gdy jest za duży lub ma nieatrakcyjne lub martwe gałęzie. Najlepszym czasem na przycięcie jest koniec lutego lub początek marca. Lepiej nie robić tego wcześniej, ponieważ gałęzie mogą wtedy zmarznąć. Jeśli osmantus jest w formie żywopłotu lub topiaru, należy przycinać go w lipcu i wrześniu, najlepiej co roku. Osmantus Burkwooda powinno się przycinać w maju/czerwcu, aby móc cieszyć się pięknie pachnącymi kwiatami.

Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Autor
Osmantus w doniczce | Jak o niego dbać, by rósł wiele lat?
Osmantus w doniczce | Jak o niego dbać, by rósł wiele lat?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl