Logo
Logo

Ziemniaki na balkonie | Uprawa w workach lub donicach

Wśród warzyw, które możemy trzymać na balkonie jest wiele gatunków, ale jednymi, które zawsze budzą zachwyt i pozytywne emocje są ziemniaki! Ostatnio modne są ich uprawy w workach, ale można się nimi zajmować rónież w większych donicach czy innych pojemnikach.

Spis treści
Czy można uprawiać ziemniaki w workach lub doniczkach? Jakich warunków potrzebują? Co lubią ziemniaki i jak o nie dbać? Jak sadzić ziemniaki w worku lub donicy na balkonie? Jakich worków do uprawy ziemniaków używać? Jak dbać o ziemniaki w workach lub doniczkach?

Czy można uprawiać ziemniaki w workach lub doniczkach?

Tak, jest to możliwe i nawet nie takie trudne! Udają się świetnie, tak samo jak pomidory, czy papryka. Warto też wiedzieć, że w dawnych czasach, gdy ziemniaki trafiły do Europy, były postrzegane jako rośliny ozdobne!

Make Your Life Greener / YouTube


Warunki i wymagania dla ziemniaków na balkonie

Ziemniaki powinny być uprawiane na słonecznych balkonach, najlepiej osłoniętych przed silnym wiatrem. Rośliny te są ciepłolubne i tym samym wrażliwe na wiosenne przymrozki, dlatego powinniśmy je wynosić na balkon dopiero w drugiej połowie kwietnia.

Ziemniaki są też wymagające jeśli chodzi o podłoże, dlatego należy je posadzić w dobrej, żyznej i przepuszczalnej ziemi bogatej w materię organiczną.

Sadzeniaki ziemniaków Fot. Ari_Colour/Pixabay

Ziemniaki do worków i doniczek sadzimy w kwietniu. Podkiełkowanie bulw przyspiesza uprawę. Możesz wykorzystać ziemniaki, które "zaczęły kiełkować" podczas przechowywania lub kupić sadzeniaki ziemniaków w centrum ogrodniczym, u rolnika lub przez Internet.

Jak sadzić ziemniaki w worku lub donicy na balkonie?

  • Ziemniaki z korzonkami (czyli sadzeniaki ziemniaków) należy podkiełkować na ciepłym i jasnym parapecie wczesną wiosną.
  • Gdy pędy osiągną około 2,5 cm, najlepiej pozostawić trzy lub dwa najsilniejsze z nich i posadzić już docelowo, do ziemi w worku lub donicy.
  • Przykrywamy bulwy ziemią i obficie podlewamy.
  • Kiedy pędy zaczną rosnąć, trzeba dodać do nich więcej ziemi, czyli je okopać (usypać kopczyki ziemi wokół łodyg, by rośliny wytworzyły więcej bulw).

Jakich worków do uprawy ziemniaków używać?

Dobre będą zwykłe worki z podłożem, lecz należy pamiętać, że musimy je ponakłuwać w kilku miejscach. Istnieją też specjalne worki w postaci foliowych doniczek lub kontenerów szkółkarskich (łatwo znajdziesz je w internecie).

Jak dbać o ziemniaki w workach lub doniczkach?

Ziemniaki lubią wysoką wilgotność podłoża, zwłaszcza latem, gdy rozwijają się młode bulwy. Nie można ich narażać na suszę, bo przestają rosnąć. Podlewanie co 10 dni wpłynie pozytywnie na zawiązywanie się nowych bulw, a nawożenie co dwa tygodnie (nawozem uniwersalnym lub do pomidorów) zapewni dobry wzrost w czasie sezonu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgróódel.pl, zdjęcie tytułowe: Pauline Moir

Autor
Ziemniaki na balkonie | Uprawa w workach lub donicach
Ziemniaki na balkonie | Uprawa w workach lub donicach
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl