Duże, śmierdzące owady wchodzą tej jesieni do Twojego domu? To wtyki! Sprawdź, jak się ich pozbyć

wtyk amerykański śmierdzący owac domowy fot. Oleksandr_UA - Depositphotos

Kiedy jesień nadchodzi pełnymi krokami, wiele domów staje się miejscem schronienia dla pewnego mało znanego owada. Choć na pierwszy rzut oka może przypominać karalucha, w rzeczywistości jest to wtyk amerykański. Ten intrygujący owad, choć niegroźny dla ludzi, może stać się prawdziwym utrapieniem dla naszych roślin, zwłaszcza tych iglastych. Jak rozpoznać wtyka amerykańskiego, dlaczego zasiedla nasze domy i co najważniejsze – jak się go pozbyć?

Posłuchaj
00:00
24
Spis treści
Co to wtyk? Dlaczego jest go tak dużo? Czy wtyk amerykański jest szkodliwy? Co robić, gdy pojawią się wtyki?

Jak wygląda wtyk amerykański?

Wtyk amerykański (łac. Leptoglossus occidentalis) to mało znany w Polsce pluskwiak różnoskrzydły, uważany za szkodnika inwazyjnego roślin iglastych. W ostatnich tygodniach jest bardzo często opisywany w Internecie i piszą o nim ogólnokrajowe media (zobacz artykuły: 1, 2, 3). Skąd się wzięła jego "popularność"?

W okresie jesiennym szuka schronienia, próbując je znaleźć w naszych domach, garażach, budynkach gospodarczych itd. Jest dość wrażliwym owadem i unika niskich temperatur. Zima w Polsce mogłaby być dla niego zabójcza. Dlatego też stara się znaleźć bezpieczne miejsce w miejscach z nieco wyższą temperaturą.

Dorosły osobnik może mieć do 2 cm długości. Posiada trzy pary odnóży, wypukłe oczy, długie czułki oraz skrzydła, których wzór przypomina literę X. Ma barwy brązu i beżu. Charakterystyczny jest również ich gorzkawy, nieprzyjemny zapach, pochodzący z wydzielanej substancji obronnej.

Czy wtyk amerykański jest szkodnikiem?

Owad ten uważany jest za szkodnika, zwłaszcza względem roślin iglastych. Często wysysa soki z niedojrzałych szyszek i uszkadza igły roślin. W efekcie drzewa stają się osłabione, a ich nasiona są znacznie gorszej jakości. Przez to rozmnażanie się tych roślin jest znacznie utrudnione.

Dodatkowo, w efekcie żerowania wtyka amerykańskiego igły na zaatakowanym drzewie zaczynają żółknąć, a później brązowieją. Zdarza się, że gdy drzewo zostanie zaatakowane przez większą liczbę tych owadów, może zupełnie obumrzeć.

Na szczęście, dla człowieka owad nie jest groźny. Najgorsze dla nas jest jednak to, że znajduje się w naszych domach, a gdy czuje się zagrożony - bardzo nieprzyjemnie pachnie.

Jak zwalczać wtyka amerykańskiego?

Jeśli chcemy pozbyć się tych owadów z mieszkania, najłatwiej będzie wyłapywać je ręcznie. Musimy to jednak zrobić szybko i sprawnie, by owad nie zdążył wydalić śmierdzącej wydzieliny. Jeśli zaś chodzi o zwalczanie wtyka amerykańskiego z roślin, niezbędne będą metody chemiczne lub naturalne.

Skuteczne przeciw tym owadom są środki chemiczne, które poleca się do eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy. Zaś wśród naturalnych metod poleca się produkt na bazie oleju rydzowego. Skutecznie pozwala usunąć mszyce, przędziorki i wiele innych szkodników roślin. Stosując te produkty możemy skutecznie utrudnić owadom rozmnażanie się, żerowanie, jak i doprowadzić do ich śmierci. W ten sposób szybko i skutecznie ochronimy swój ogród przed szkodnikami. Zaś w okresie jesiennym nie powinny już przedostawać się do naszych mieszkań.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Oleksandr_UA / Depositphotos

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Gość Jakoona
20-10-2021 15:10
Ah! Zastanawiałam się właśnie, cóż to dziwnego się dzieje, że tyle ich włazi do domu w tym roku. Inwazja po prostu! I do tego latają! - Pewnie wilgotne lato było dla nich idealne do namnożenia się. No nic - łapiemy dalej ;)
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści