Bez względu na to, na jakie rośliny się decydujecie, to zawsze świeżość ma kulminacyjne znaczenie. Jest jednak kilka innych defektów, które mogą nam pomóc w decyzji. Nieuczciwi sprzedawcy czekają w tym dniu, aż większość okazów zostanie wyprzedanych w promocyjnych cenach, a my pozostaniemy ze zwiędła chryzantemą po 1 dniu. Jak tego uniknąć oraz jakie odmiany wybierać? Poniżej znajdziecie te rekomendowane przeze mnie, z wyszczególnionymi cechami, którymi możemy się po nich spodziewać.
Jak pielęgnować chryzantemy w doniczce? Stanowisko i podłoże
Pielęgnacja oraz odpowiednie stanowisko sprawi, że chryzantemy będą odpowiednio długo stały na grobach bliskich. Ważne jest, aby rozróżnić poszczególne chryzantemy doniczkowe, które możemy spotkać w ogólnym użytkowaniu:
- Chryzantemy wielkokwiatowe - możemy je odróżnić po charakterystycznych kulach - są one mniej wytrzymałe od tych drobnokwiatowych kuzynek, jednak przy temperaturze wynoszącej do 3 stopni Celsjusza, wytrzymają przez 2-3 tygodni na cmentarzu,
- Chryzantemy średniokwiatowe - długi czas kwitnienia oraz odporność sprawia, że spotkamy je nie tylko na cmentarzach, ale także na tarasach domów,
- Chryzantemy drobnokwiatowe jesienne - odporne na silny wiatr oraz niskie temperatury, które wahają się od 0 do -2 stopni Celsjusza,
- Chryzantemy drobnokwiatowe letnie - to idealna dekoracja balkonów, tarasów i ogrodów w sezonie letnim.
Stanowisko dla chryzantem w doniczce
Stanowisko dla chryzantem powinno być słoneczne, zasobne w promienie słoneczne. Niestety w półcieniu szybko marnieją i rozwijają mniej pąków kwiatowych. Optymalnym okresem jest minimum 6 godzin światła słonecznego, jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, starajcie się, aby nie było to całkowicie zacienione miejsce.
Podłoże dla chryzantem w doniczce
Podłoże na chryzantem w doniczce nie powinno być mokre, ale lekko wilgotne. Nie mylmy przelania z podlewaniem, w przeciwnym razie dojdzie do gnicia korzeni. Dodatkowo pamiętajcie, aby nie podlewać i namaczać liści czy kwiatów - roślina stanie się podatna na choroby grzybowe, a spód zacznie delikatnie brązowieć i schnąć. Nawóz wieloskładnikowy pozwoli im rozwijać się prawidłowo w trakcie okresu kwitnienia.
Te chryzantemy nie nadają się na groby bliskich
Jednym z najgorszych wyborów, jaki możemy dokonać, to zakup chryzantem w większych supermarketach oraz dyskontach. Warunki ich przechowywania pozostawiają wiele do życzenia. Wyłaniające się z foliowych opakowań ziemiórki już wskazują, że podłoże jest zainfekowane larwami oraz dorosłymi osobnikami.
Takie chryzantemy nie wytrzymają zbyt długo w niesprzyjających warunkach na cmentarzach. Dodatkowo warto zwrócić szczególną uwagę na spód chryzantem wielkokwiatowych lub tych drobnokwiatowych.
Jeżeli czujemy charakterystyczny, zgniły zapach, lub widzimy brunatne końcówki, zrezygnujmy z zakupu. Roślina bardzo szybko "padnie" i nie da się jej odratować.
Zdjęcie tytułowe: Peakstock/ AdobeStock