1 składnikiem z kuchni czyszczę groby w kilka minut. Wosk, kurz i plamy znikają

czyszczenie grobów z osadów i zanieczyszczeń

Odwiedzając groby zmarłych na Wszystkich Świętych, warto z tygodniowym wyprzedzeniem umyć powierzchnię nagrobków oraz uprzątnąć zalegające liście oraz mech. Dzięki prewencji z łatwością usuniemy wosk, kurz czy plamy. Wykorzystajcie kuchenny składnik za grosze, który zastąpi wam wszelkie środki chemiczne. Niewielka porcja starczy na dłuższy czas.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Materiały wykorzystywane do produkcji nagrobków ewoluują i są coraz bardziej odporne na zarysowania czy inne uszkodzenia mechaniczne. Jednak warto wiedzieć, jakich środków nie powinniśmy stosować, aby nie ryzykować pęknięciami czy odbarwieniami. Poniżej znajdziecie kompletne porady, które zaoszczędza wam stresu i zmartwień w tym temacie.

Nagrobki z marmuru i granitu - które łatwiej się czyści?

Surowiec nagrobków, wykorzystywany w obecnych trendach, nadal zależy od zasobności portfela oraz indywidualnych preferencji. Ważne jest, aby móc zachować je w należytej czystości i stanie przez długie lata, odwiedzając zmarłych bliskich.

Nagrobki z marmuru są bardzo podatne na korozję oraz opady deszczu. Wilgoć potrafi wnikać w surowiec, jeżeli nie jest odpowiednio impregnowany. Należy pamiętać, aby nie stosować barwiących środków podczas czyszczenia, gdyż istnieje spore ryzyko odbarwienia.

Natomiast groby z granitu jest wytrzymalszy na mechaniczne uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne. Podczas czyszczenia stosujmy środki zasadowe oraz miękkie ściereczki, które nie porysują powierzchni granitu.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Tani składnik kuchenny do czyszczenia każdej powierzchni nagrobka

Bez względu na materiał, z jakiego jest nagrobek, możemy wykorzystać jeden kuchenny składnik, który doskonale czyści powierzchnię z wosku, kurzu i brudu. Jest to szare mydło, które stosuję zarówno w postaci żelowej, jak i w kostce.

Jego składniki aktywne doskonale czyszczą, a jednocześnie są delikatne dla powierzchni marmuru, lastryko czy innych materiałów. Używam go także w kuchni, gdzie dopieram nim ściereczki kuchenne z dowolnych plam po owocach czy warzywach, takich jak burak.

Nakładam porcję szarego mydła na nagrobek i dokładnie czyszczę ściereczką lub gąbeczką - może być chropowata powierzchnia, jeżeli materiał jest wytrzymały. Pozostawiam na około 10 minut i spłukuję ciepłą woda z termosu.

Czy wosk można skrobać z powierzchni nagrobka? Patent za grosze, bez rys i plam

Wosk zbierający się na powierzchni nagrobków potrafi zalegać tygodniami i miesiącami. Gdy dochodzi do pęknięcia świecy, całość rozbryzguje się po nawierzchni i czeka nas żmudna i dość nieprzyjemna praca.

Z pewnością utrudnienia są uzależnione również od składu danego znicza - stearyna oraz parafina to najczęstsze oraz jedne z tańszych rozwiązań, które zapewniają długi czas palenia.

Niestety przywierają mocno do nagrobka, a cienkie strużki po zalaniu bywają sporym utrapieniem. Innymi alternatywami są - wosk pszczeli oraz wosk sojowy, które zdecydowanie podbijają cenę zniczy.

Sposób na odklejenie wosku z rozlanych zniczy

Najlepszym patentem na każdy rodzaj zacieków po zalaniu zniczem będzie kompres z wrzącej wody.

Jak to zrobić?

  1. Przed udaniem się na cmentarz, zabierzmy ze sobą termos wrzącej wody oraz ręcznik papierowy czy gazę - w postaci jałowej.
  2. Przyłóżmy ją do plam i zacieków, a następnie rozprowadźmy wrzątek na wybranej powierzchni.
  3. Po około 2-3 minutach z łatwością odkleimy parafinę, która przykleiła się do aptecznej gazy.
  4. Ten sposób działa za każdym razem, a do tego jest tani i nie rysuje kamienia.

Zdjęcie tytułowe: Robert Petrovic/ AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców  Morus - 0,9 kg Bros
Proszek do usuwania sadzy z kominków i pieców Morus - 0,9 kg Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Balsam do mycia naczyń – cytrynowy – 500 ml Frosch
Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści