Logo

Myję szafki kuchenne metodą babci. Lśnią na błysk, a muszki owocówki uciekają

Muszki owocówki są utrapieniem dla wielu gospodarstw domowych w okresie wiosenno-letnim. Niestety żerują w licznej ilości na fermentowanych owocach oraz warzywach. Ściągają je odpadki z kosza na śmieci, gdzie znajdziemy odcięte gniazda nasienne, skórki czy miąższ z wyciskarki. W rurach odpływowych oraz w pojemnikach uwielbiają składać jaja i rozmnażać się. Dobrym przykładem będzie regularne oczyszczanie tych miejsc, aby nie dawać im pożywki do zwiększania terytorium. Pozostawione na blacie poobijane owoce są dla nich zaproszeniem, dlatego przechowujmy je w lodówce lub jedzmy na bieżąco, aby nie gromadziły się w ich okolicy.

Niestety ich jaja potrafią być złożone już dawno, na kupowanych przez nas owocach. Bardzo istotne jest, aby dokładnie je oczyszczać, by mieć pewność, że jemy zdrowo. Najlepiej wykonać to łatwym i tanim sposobem - początkowo moczymy je w occie jabłkowym przez kilka minut, a na koniec w sodzie oczyszczonej. Płuczemy w wodzie i gotowe. To także świetny sposób na pozostałości pestycydów. Jest jedna metoda, która chroni mnie przed atakiem tych insektów. Co ważne, to sposób 2w1 - błyszczące szafki i przestrzeń wolna od muszek owocówek. Sprawdźcie koniecznie moją poradę poniżej. Kilka minut i gotowe!

Co użyć do mycia szafek, aby odstraszyć muszki owocówki?

Ten sposób będzie doskonały zarówno przy szafkach drewnianych, jak i tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Lubię domowe i naturalne rozwiązania, dlatego często po nie sięgam. Moja babcia była ich prekursorką i skrzętnie notowała w zeszycie wszystkie metody, które zdały egzamin.

Jednym z nich jest sposób na idealnie czyste szafki oraz kuchnię wolną od muszek owocówek. Co należy zrobić? Wystarczy wymieszać ulubiony ekologiczny płyn do czyszczenia z połową szklanki wody oraz 3 kroplami olejku lawendowego i 3 kroplami olejku z oregano.

To mieszanka, której wręcz nie znoszą. Dodatkowo lawenda pielęgnuje czyszczone powierzchnie i odkaża je. Zapach utrzymuje się dość długo, więc nie trzeba się obawiać, że czynność będzie powtarzać zbyt szybko.

Wystarczy wtedy, gdy pojawią się zabrudzenia na szafkach czy kurz. W ten sposób możecie wymyć również inne powierzchnie, wokół których gromadzą się te namolne insekty.

 
Czy nowy "Katalog Roślin" to must-have dla ogrodników i architektów? Nasza opinia i recenzja
Przeczytaj także
Czy nowy "Katalog Roślin" to must-have dla ogrodników i architektów? Nasza opinia i recenzja

Czy pułapka z octu jabłkowego na muszki owocówki jest skuteczna? Sprawdzone porady

Pułapka z octu jabłkowego jest bardzo popularna wśród domowych sposobów. Jest skuteczna, jednak ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim należy pamiętać, że intensywna woń octu przyciąga muszki, które łakną jego zapachu.

Niestety pojawia się ich znacznie więcej w okolicy, niż przypuszczaliśmy. Dorosłe osobniki latają wokół pułapki, kiedy niewielkie okazy są wpuszczane w przysłowiowe "maliny".

Muszki owocówki to wielbicieli fermentujących owoców, dlatego najlepiej sprawdza się ten jabłkowy - może być również gruszkowy, malinowy czy śliwkowy, jeżeli mamy akurat takie w swoich zbiorach.

Klasyczne "jabłuszko", które możemy kupić w supermarketach na te owady możecie zrobić sami. Wystarczy wlać do niewielkiego pojemniczka ocet wymieszany z wodą. Zapieczętujcie foliówką, w której zrobicie niewielki otwór. Zabezpieczcie gumką recepturką. W ten sposób muszki będą wchodzić w pułapkę, jak w klasycznego gotowca.

Zdjęcie tytułowe: ReaLiia, Pixel-Shot / AdobeStock

Autor
Myję szafki kuchenne metodą babci. Lśnią na błysk, a muszki owocówki uciekają
Myję szafki kuchenne metodą babci. Lśnią na błysk, a muszki owocówki uciekają
Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl