Żelazko zostawia plamy na ubraniu? Wystarczy ten 1 trik, a zapomnicie o nowym

czyszczenie żelazka z osadów i przypalenia

Prasowanie to dla jednych udręka, innych zaś skuteczne odstresowanie. Sterta ubrań czeka na uprasowanie, a jedynym dniem na to jest sobota? Wielu z nas tak ma, jednak najgorszym scenariuszem jest fakt, który odkrywamy po pierwszym uprasowanym kołnierzyku. Plama z przypalenia bywa nie do zmycia i wyprania, jednak warto pokusić się o gruntowne czyszczenie żelazka.

Posłuchaj
00:00
20

Co zrobić, gdy smugi są brązowe i bardzo przypalone? To niestety wina rowków oraz mikrouszkodzeń, w które wchodzą jony wapnia oraz magnezu. Po kilkakrotnym grzaniu stają się coraz bardziej brązowe i trudne do usunięcia. Jednak jest jeden domowy sposób, który zawsze stosuję. Nie wymieniam żelazka i zapominam o szukaniu lepszego modelu. Sprawdźcie poniżej co należy zrobić, krok po kroku.

Jak doczyścić żelazko domowym sposobem?

Żelazko już niejednokrotnie było u was do wymiany? Czyszczenie jego powierzchni doprowadzało was do łez? Niestety ten problem dotyka wielu z nas, którzy często prasują zarówno ubrania, jak i pościele.

Wytrzymałość stopki żelazka bywa dość wysoka, jednak jakość wody, jaki wlewamy do wnętrza powinien być zawsze monitorowany. Woda demineralizowana to jedyna, która powinna tam trafiać. Pozbawiona kluczowych minerałów, doprowadzających do powstawania kamienia, pozwala na niezachwiane użytkowanie. Niestety pojawia się problem, gdy odłożą się tam jony wapnia i magnezu.

Podczas wypuszczania pary przez niewielkie otworki wydostaje się kamień, który osadza się na ubraniach. Przez przypadek przypala się na stopce żelazka i doprowadza do coraz większych zarysowań na powierzchni. Nie jest to odosobniony przypadek.

Wielu z was sięgało w takiej chwili po portfel i nowy sprzęt. Warto wypróbować jednak tę mieszankę, która skutecznie doczyszcza wnętrze żelazka, jak i stopkę. Jak to zrobić?

Do pojemniczka nalejcie 150 ml wody demineralizowanej i wymieszajcie z 100 ml octu spirytusowego. Przelejcie do wnętrza i ustawcie grzałkę żelazka na maksimum, wraz z opcją pary. Ustawcie na kilka chwil na mokrym ręczniku tak, jakbyście prasowali.

Po kilku minutach pozostawcie płyn we wnętrzu na około 30 minut, a następnie wylejcie. Możecie powtórzyć tę czynność dwukrotnie. Wypolerujcie powierzchnię stopki i gotowe!

Co jeszcze można wyczyścić za pomocą mieszanki octu?

Ocet to niezwykle wszechstronna substancja, którą możemy wyczyścić wiele sprzętów kuchennych oraz łazienkowych. Pozwala na oczyszczenie, odkażenie, a także niweluje zacieki czy osady.

Możecie go sporządzić za pomocą łatwo dostępnych składników naturalnych, takich jak np. jabłka czy gruszki. Ten jabłkowy to najskuteczniejszy specyfik, który powinna mieć każda pani domu. Wykorzystajcie całe jabłka lub jedynie skórki.

W przypadku tych ostatnich będzie bardziej klarowny oraz przygotujecie go znacznie szybciej, jedynie z pozornych odpadków. Odstawcie do słoika i zalejcie słodzoną wodą. Po 3 tygodniach będzie gotowy - przefiltrujcie go i zamknijcie szczelnie w butelce czy słoiku.

Nie przejmujcie się górnym osadem - to matka octowa, która zabezpiecza macierz octu jabłkowego. Co można nim wyczyścić? Sprawdźcie sami poniżej:

  • krany kuchenne oraz łazienkowe
  • powierzchnię kuchenki gazowej czy płyty grzewczej
  • fugi kuchenne oraz łazienkowe
  • wnętrze lodówki
  • plamy z ubrań
  • zmiękczyć ręczniki kuchenne czy łazienkowe
  • oczyścić blat kuchenny z plam
  • doczyścić powierzchnię zlewu z konglomeratu.

Zdjęcie tytułowe: Yta/ AdobeStock

Obserwuj
Autor
Ewa Kwiatkowska Ewa Kwiatkowska

Ogrodniczka z wykształcenia, która dzieli się swoją pasją do uprawy roślin i sprawdzonymi poradami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści