Logo
Logo

Przyda się nie tylko w praniu obrusów i koszul. Jak zrobić krochmal i gdzie jeszcze się przydaje?

Czy wiesz, że krochmal nadaje się nie tylko do prania? To wszechstronny produkt, który może stać się Twoim pomocnikiem w porządkach, w kuchni jak i w codziennej pielęgnacji skóry. Co więcej, z jego właściwości skorzystają nawet rośliny! Sprawdź, jak łatwo możesz samodzielnie przygotować krochmal i wykorzystać go w niezliczonych, codziennych czynnościach.

Czym właściwie jest krochmal?

Krochmal to płyn powstały po zmieszaniu skrobi roślinnej z wodą. To substancja, która od wieków pełni kluczową rolę w domowych porządkach i nie tylko. Dzięki swoim naturalnym właściwościom, krochmal znajduje zastosowanie nie tylko w praniu, ale również w kosmetyce, ogrodnictwie i wielu innych dziedzinach życia codziennego. Prostota jego przygotowania oraz uniwersalność sprawiają, że jest cennym i wielofunkcyjnym produktem w każdym gospodarstwie domowym.

Jak zrobić krochmal w domu? Krok po kroku

Tworzenie domowego krochmalu to zadanie łatwiejsze niż mogłoby się wydawać, a wszystko to dzięki użyciu składników, które są standardowym wyposażeniem każdej kuchni. Podstawą do wytworzenia krochmalu jest skrobia roślinna – najczęściej ziemniaczana, ale także kukurydziana lub ryżowa – oraz woda.

  1. Wybór rodzaju skrobi: Decyzja o wyborze między skrobią ziemniaczaną, kukurydzianą a ryżową zależy od preferowanego efektu. Skrobia ziemniaczana jest powszechnie stosowana w gospodarstwach domowych, kukurydziana zapewnia gładki i "trzeszczący" efekt, natomiast ryżowa nadaje tkaninom miękkość oraz delikatny połysk.
  2. Rozpuszczenie skrobi: Pierwszym krokiem jest rozpuszczenie skrobi w niewielkiej ilości zimnej wody (np. w szklance), aby uniknąć powstawania grudek. Standardowo używa się około jednej łyżki skrobi na pół szklanki wody.
  3. Gotowanie krochmalu: Rozpuszczona wcześniej skrobia jest następnie dodawana do garnka z wrzącą wodą. Mieszaninę zagotowuje się, ciągle mieszając, aż do osiągnięcia przezroczystej i jednolitej konsystencji, podobnej do kisielu.

Źródło: Pani Samosia / Youtube

 

Zastosowanie domowego krochmalu w praniu. Jak krochmalić w pralce?

Aby osiągnąć optymalne rezultaty krochmalenia, jedną z bardziej efektywnych metod jest zanurzenie pranych przedmiotów, takich jak pościel, obrusy czy firanki, w naczyniu wypełnionym wodą wymieszaną z krochmalem. Po wypraniu tych tekstyliów, należy je niezwłocznie umieścić w przygotowanej mieszance krochmalowej. Po zakończeniu procesu moczenia, przenosi się je do pralki, gdzie wykonuje się odwirowanie przy ustawieniu na niskie obroty.

Jakie powinno być stężenie krochmalu dla danych tkanin?

  • Do ubrań: Dla delikatnego usztywnienia stosuje się mniejszą ilość skrobi – około 1 łyżeczki na litr wody.
  • Do pościeli i większych obrusów: Można użyć 1 łyżki stołowej skrobi na litr wody.
  • Do serwetek i małych obrusów: Zalecane jest zwiększenie stężenia skrobi, używając 2 łyżek stołowych skrobi na litr wody.

W jaki jeszcze sposób można wykorzystać krochmal w domu?

Krochmal znajduje również zastosowanie w domowej kosmetyce. Dzięki swoim właściwościom łagodzącym i antybakteryjnym pomaga w łagodzeniu podrażnień, przeciwdziała trądzikowi oraz zapewnia delikatne wysuszenie zmian skórnych bez podrażnienia. Krochmal może być używany do przemywania skóry dziecka w celu złagodzenia drobnych krostek czy podrażnień, działając kojąco i wspomagając naturalne procesy regeneracyjne skóry. Jako domowy dermokosmetyk, krochmal jest bezpieczny nawet dla najbardziej wrażliwej skóry, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla osób szukających skutecznych i naturalnych metod pielęgnacji.

Krochmal znajduje zastosowanie również jako ekologiczny środek czystości. Może być wykorzystany do przygotowania naturalnych roztworów do mycia okien, zapewniając im połysk bez smug, oraz jako bezpieczny i delikatny płyn do mycia naczyń.

Ponadto, dzięki swojej zdolności do gęstnienia i klejenia, sprawdza się jako prosty, ekologiczny klej do papieru.

Aby poprawić wygląd i zdrowie roślin domowych, krochmal można wykorzystać jako środek nabłyszczający liście. Efekt nabłyszczenia uzyskujemy przez utworzenie się na liściach cienkiej warstwy krochmalu, która pięknie odbija światło. Jest to metoda całkowicie bezpieczna i naturalna.

Dodatkowo, krochmal działa jako środek odstraszający niektóre szkodniki, takie jak mszyce, tworząc na liściach barierę, która utrudnia im dostęp.


Zdjęcie tytułowe: VolumeThings, GianlucaCiroTancredi, chayantorn / AdobeStock

Autor
Przyda się nie tylko w praniu obrusów i koszul. Jak zrobić krochmal i gdzie jeszcze się przydaje?
Przyda się nie tylko w praniu obrusów i koszul. Jak zrobić krochmal i gdzie jeszcze się przydaje?
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl