Myszy nie znoszą tego zapachu. Kupisz go w drogerii za kilka zł i zrobisz skuteczny odstraszasz

Myszy nie znosza tego zapachu Uciekaja z domu olejek gozdzikowy

Czy zauważyłeś niechcianych gości w swoim domu? Myszy mogą szukać schronienia w naszych przestrzeniach o każdej porze roku, stając się źródłem nie tylko dyskomfortu, ale i potencjalnego zagrożenia dla zdrowia oraz domowego dobytku. Nie musisz jednak od razu sięgać po trujące substancje czy kosztowne usługi deratyzacji. Odkryj sekret ukryty w naturalnym zapachu, dostępnym w każdej drogerii za symboliczne kilka złotych. Zapomnij o chemii i wybierz prosty, bezpieczny oraz skuteczny sposób, który pozwoli Ci raz na zawsze pożegnać nieproszonych gości. Skorzystaj z metody, która jest tania, łatwa w użyciu i co najważniejsze – humanitarna. Działaj skutecznie i szybko!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
6

Niezależnie od pory roku, nasze domy mogą stać się celem dla nieproszonych gości – myszy. Te małe, ale sprytne gryzonie, mogą stać się prawdziwym problemem dla każdego gospodarstwa domowego. Nie tylko przynoszą ze sobą ryzyko chorób, ale też potrafią zniszczyć żywność, ubrania, a nawet kable. Jednak zanim sięgniesz po gotowe i często drastyczne metody na pozbycie się myszy, warto wypróbować naturalne środki, które mogą okazać się równie skuteczne, a jednocześnie znacznie tańsze.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Jakiego zapachu nie lubią myszy?

Myszy, choć małe, mają bardzo wrażliwy węch. To, co dla nas jest ledwie wyczuwalne, dla nich może być nieznośnie intensywne. Jednym z takich zapachów, który działa na myszy odstraszająco, jest olejek goździkowy. Jego silna, intensywna woń sprawia, że gryzonie decydują się na szybką ucieczkę z miejsca, w którym go wyczuwają.

Olejek goździkowy jest łatwo dostępny w prawie każdej drogerii czy aptece i jego koszt nie jest wysoki – często nie przekracza kilku złotych. Wystarczy rozpylić kilka kropel w miejscach, gdzie myszy mogą się pojawiać lub mieć swoje trasy. Można też nasączyć nim niewielkie kawałki materiału czy bawełniane kulki i rozmieścić w strategicznych punktach.

Olejek goździkowy
Fot. Maryna Osadcha / AdobeStock
Olejek goździkowy jest produktem pozyskiwanym w procesie destylacji parowej z pąków kwiatów drzewa o nazwie czapetka pachnąca lub goździkowiec korzenny (łac. Syzygium aromaticum), które mogą być zarówno świeże, jak i suszone. Charakteryzuje się wyrazistym aromatem przypominającym pierniki oraz jasnożółtą barwą. W miarę starzenia się olejku, jego kolor stopniowo przechodzi w ciemniejsze tonacje, osiągając finalnie brązową barwę.

Inne zapachy, które nie przypadają do gustu myszom, to olejki eteryczne z mięty, lawendy, czy rumianku. Rozłożenie gałązek tych roślin w miejscach, gdzie pojawiają się myszy, może również pomóc w ich odstraszeniu. Warto jednak pamiętać, że rośliny tracą swoje aromatyczne właściwości po kilku dniach, dlatego należy je regularnie wymieniać.

Na poniższym filmie w języku angielskim, przedstawiono test sprawdzający czy myszy rzeczywiście unikają zapachów olejków eterycznych (w tym wypadku olejku miętowego).

Źródło: Shawn Woods / Youtube

 

Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online

Bezinwazyjne pułapki na myszy

Bezinwazyjne pułapki na myszy to humanitarna alternatywa dla tradycyjnych metod eliminacji tych gryzoni. W odróżnieniu od pułapek mechanicznych, które mogą powodować cierpienie i ból, bezinwazyjne rozwiązania skupiają się na bezpiecznym schwytaniu i możliwości późniejszego wypuszczenia myszy na wolność. Takie pułapki często mają postać przezroczystych pojemników lub rurek z mechanizmem wejściowym, który pozwala myszy wejść do środka, ale utrudnia jej wyjście. Wykonane są zazwyczaj z trwałego plastiku, co pozwala na łatwą weryfikację, czy pułapka schwytała gryzonia. 

Design tych pułapek jest opracowany tak, by maksymalnie zminimalizować stres dla zwierzęcia. Dzięki temu, po złapaniu, mysz można bezpiecznie przetransportować do miejsca, gdzie nie będzie stanowić zagrożenia dla ludzkich domostw, a jednocześnie będzie mogła kontynuować życie w naturalnym środowisku.


Zdjęcie tytułowe: torook, bnorbert3 / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Prusakolep – na prusaki, karaluchy i inne owady biegające – 2 szt. Bros
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Granulat na myszy i szczury – 150 g Target
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Pasta trutka na szczury i nornice Rodicum Extra – 200 g | SBM
Obserwuj
Autor
Dominika Nowak Dominika Nowak

Mama, blogerka, ekolożka, ogrodniczka amatorka. Dzieli się z Wami swoją pasją i wiedzą. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści