Logo
Logo

Jak pozbyć się myszy i szczurów z domu i ogrodu? 4 sprawdzone metody!

Myszy i szczury to problem, który występuje w wielu domach, ogrodach i pomieszczeniach gospodarczych. Potrafią przegryźć się przez większość materiałów i wcisnąć w bardzo małe otwory, co utrudnia ich zwalczanie. Nie tylko wyjadają zapasy i niszczą uprawy, ale dodatkowo zostawiają odchody, które mogą być źródłem zakażenia. Według ekspertów choroby przenoszone przez myszy często są dużo groźniejsze niż te przenoszone przez szczury. Dlatego przy pierwszych oznakach bytowania myszy i szczurów w naszym gospodarstwie, trzeba jak najszybciej rozpocząć ich zwalczanie. 

Kiedy i dlaczego myszy i szczury wchodzą do domu?

Gromadzone zapasy i uprawiane warzywa, owoce i zboża są nie tylko przysmakiem człowieka, ale też przyciągają szkodniki, a zwłaszcza myszy i szczury. Pojawiają się w domach zwykle późną jesienią, gdy robi się coraz zimniej, a z pól i ogrodów znikają uprawy, które do tej pory mogły podjadać. W poszukiwaniu pożywienia, ciepłej i bezpiecznej kryjówki odwiedzają nasze domostwa. 

Ich obecność można rozpoznać po charakterystycznych odchodach, które są małe, brązowo czarne i spiczaste po obu stronach. Gryzonie zostawiają również ślady zębów na żywności, ścianach, kablach, szafkach,  opakowaniach od żywności i różnych przedmiotach oraz wydają specyficzne odgłosy, które przypominają chrobotanie. Gryzonie po przybyciu do nowego miejsca szybko zakładają gniazda, które zazwyczaj zlokalizowane są w pobliżu źródła wody, w piwnicach, na strychach oraz w ogrodzie: pod stosami drewna, kompostu i śmieci bądź pod niewielkimi krzewami.  

DOmowe gryzinie - mysz na górze, szczur na dole
Fot. Ralphs_Fotos, wolfgang_vogt / Pixabay

Sprawdzone metody na szczury i myszy  

Załatanie dziur, likwidacja gniazda i chowanie jedzenia to zazwyczaj za mało, aby na dobre pozbyć się gryzoni. Jeśli do tej pory miały dostęp do żywności, to będą próbowały ponownie dostać się do naszego domostwa. Te metody nie sprawdzą się również, jeśli gryzonie zadomowiły się w ogrodzie. Jak zatem pozbyć się szczurów i myszy?   

W pierwszej kolejności należy zlokalizować wszystkie dziury, otwory i nieszczelności, którymi mogą przedostawać się gryzonie. Należy przy tym pamiętać, że myszy potrafią wejść przez naprawdę niewielkie otwory, które z czasem sobie poszerzają, gdyż ich ostre zęby radzą sobie z kartonem, drewnem, a nawet betonem. Tego typu miejsca warto uszczelnić gipsem i dobrze zabezpieczyć. Warto także dokładnie obejrzeć wszystkie zakamarki, poszukując gniazda, które może być wykonane z papieru, plastiku i różnorodnych śmieci, a więc z tego, co gryzonie znalazły w domu lub ogrodzie. Takie gniazdo trzeba oczywiście od razu usunąć. Niezbędne jest również schowanie wszystkich produktów żywnościowych, aby ograniczyć gryzoniom do nich dostęp.   

Trutka na gryzonie
Trutka na gryzonie
Trutka RATIMOR w postaci sprasowanych w pellet ziaren zbóż przeznaczona do zwalczania wszystkich gryzoni. Trująca jednodawkowa przynęta o właściwościach mumifikujących, przeznaczona do zwalczania gryzoni w pomieszczeniach (lokalach użyteczności publicznej, hotelach, mieszkaniach, zakładach produkcyjnych, magazynach, obiektach handlowych i inwentarskich, oborach, chlewniach, mleczarniach itp.) oraz na zewnątrz – w bezpośrednim ich sąsiedztwie po umieszczeniu jej w stacji deratyzacyjnej.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Lep na myszy
Lep na myszy
Gotowy do użycia, bez zawartości substancji biobójczych zestaw trzech pułapek lepowych służący do mechanicznego zwalczania myszy. Z dodatkiem zawartego w kleju, wabiącego atraktantu o zapachu orzechów arachidowych. Utrzymuje lepkość przez długi czas, dzięki czemu doskonale nadaje się do chwytania oraz monitorowania niepożądanych gryzoni. Użycie produktu zapewnia szybki i skuteczny sposób pozbycia się szkodników, szczególnie w miejscach, gdzie stosowanie chemicznych produktów biobójczych stanowi zagrożenie (kuchnie, spiżarnie, magazyny z żywnością itp.).
KUP W NASZYM SKLEPIE
Pułapka trutka na myszy
Pułapka trutka na myszy
Rodicum Alpha to skuteczne i innowacyjne rozwiązanie w formie gotowego do użycia pojemnika z trutką, który wystarczy tylko wyjąć z opakowania i położyć w miejscu pojawiania się myszy. Trutka znajdująca się w jednym pojemniku skutecznie likwiduje aż do 50 myszy i nie trzeba martwić się o jej uzupełnianie.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Drewniana łapka na myszy
Łapka na myszy
Tradycyjna łapka drewniana przeznaczona do zwalczania myszy. Można rozstawić ją np. w kuchni, piwnicy, spiżarni. Dzięki relatywnie małym rozmiarom zmieści się w większości miejsc i nie będzie przeszkadzać. W przeciwieństwie do trutek nie używa żadnej niebezpiecznej substancji, a zatem nie stanowi ryzyka zatrucia dla zwierząt domowych czy małych dzieci.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Stacja deratyzacyjna
Stacja deratyzacyjna
Stacja odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie warunków atmosferycznych, zamykana na kluczyk. Posiada dwa niezależne wejścia oraz przezroczystą szybkę. Nadaje się do użytku wewnątrz pomieszczeń, powinna zostać rozmieszczona wzdłuż ścian. Trutkę na myszy należy umieścić wewnątrz urządzenia. Dopuszcza się stosowanie granulatu, saszetek lub kostek. Jest prosta w obsłudze oraz zabezpieczona przed dziećmi i zwierzętami domowymi. Łatwo ją utrzymać w czystości.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Rośliny, których nie lubią gryzonie   

W zakamarkach i miejscach, przez które potencjalnie mogą przedostawać się myszy i szczury, warto rozłożyć produkty, które wydzielają zapach nieprzyjemny dla szkodników. Są to przede wszystkim: cytryna – najlepiej przeciąć ją na pół i rozłożyć w kątach oraz w miejscu, gdzie gryzonie założyły gniazdo; dzika mięta i dziki rumianek; wilczomlecz; dziewanna; oleander; świeże liście pomidorów. Taką mieszankę ziół i liści warto wysypać w różnych miejscach, aby odstraszały szkodniki.   

Trutki na gryzonie   

Wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem są trutki na szczury i myszy, które należy wyłożyć w miejscu ich bytowania. Ich niewątpliwą zaletą jest niska cena, łatwość użycia i bardzo wysoka skuteczność. Niestety trutka jest też bardzo groźna dla zwierząt domowych oraz dzieci, a przypadkowe zjedzenie może skończyć się śmiercią. Z tego powodu lepszym tego typu rozwiązaniem jest stacja deratyzacyjna – specjalna pułapka, w której znajduje się przynęta. Po wejściu gryzonia stacja się zamyka, a uruchomiona zostaje gilotyna.   

Pułapki na myszy i szczury   

Bardziej humanitarną metodą zwalczenie gryzoni jest ich wyłapanie za pomocą pułapek. Tak zwana żywołapka to specjalnie skonstruowana klatka, która zamyka się, gdy wejdzie do niej gryzoń. Do jej środka należy włożyć przysmak wabiący np. intensywnie pachnący ser. Po złapaniu zwierzę należy wypuścić na łące lub w lesie z dala od naszego domu. Jej zaletą jest fakt, że nie szkodzi zwierzętom, nie powoduje ich cierpienia i można ją wykorzystywać wielokrotnie.   

Odstraszacze myszy i szczurów

Dobrym rozwiązaniem są również urządzenia, które emitują dźwięki niesłyszalne dla człowieka, ale bardzo nieprzyjemne dla gryzoni. To prosty i skuteczny sposób, aby odstraszyć zwierzęta bez szkody dla nich.  

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: kolaż fergregory / Depositphotos oraz Alexas_Fotos / Pixabay

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl