Logo
Logo

Czym wyczyścić bardzo brudną kostkę bez myjki ciśnieniowej? Te 3 sposoby są tanie, ale działają doskonale

Kostka brukowa należy do najpowszechniejszych i cieszących się największą popularnością materiałów do tworzenia podjazdów czy też ścieżek w przydomowych ogrodach. Odpowiednio zadbana, stanowi chlubę każdego gospodarza i pięknie kontrastuje z wypielęgnowanym trawnikiem. Ale czy zastanawiałeś się, jak często powinno się ją myć, aby utrzymać jej estetyczny wygląd i trwałość? Odpowiedź na to pytanie może nie być tak oczywista, jak się wydaje.

Jak często należy myć kostkę brukową?

To, jak często powinno się myć kostkę brukową zależy od wielu czynników, takich jak miejsce zamieszkana i zanieczyszczenia panujące w danym regionie. Jednocześnie każda kostka jest nieustannie narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak opady, wiatr, promienie słoneczne czy zanieczyszczenia przynoszona na butach lub przywożone na oponach samochodów z zewnątrz.

Przyjmuje się, że kompleksowe oczyszczenie kostki brukowej powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w roku, a mianowicie przez okresem zimowym i niedługo po nim. Ponadto warto na bieżąco usuwać wszelkie pojawiające się na niej zanieczyszczenia. Regularne oczyszczanie kostki z mchu i uzupełnianie przestrzeni między kostkami piachem to pierwszy krok do sukcesu. Usuwanie opadających z drzew liści, nadmiaru piachu z samej kostki czy też źdźbeł trawy to kolejna kwestia.

3 metody na to, jak umyć domowym sposobem kostkę brukową

Poza czynnikami zupełnie niezależnymi od człowieka, kostka brukowa jest narażona również na te, które jak najbardziej stanowią skutek jego działań i obecności. Należą do nich na przykład zanieczyszczenia z oleju będące wynikiem nieszczelności samochodu czy też smaru. Na rynku dostępne są najróżniejsze środki do mycia kostki brukowej, które skutecznie usuwają wszelkie przebarwienia, tłuste plamy czy mech. Są to jednak środki chemiczne o bardzo silnym działaniu. Jeśli ktoś pragnie uniknąć stosowania takich substancji we własnym ogrodzie, istnieje sporo domowych sposobów czyszczenia kostki.

  1. Pasta wykonana z sody oczyszczonej i wody wcierana w plamy szczotką szybko wykaże właściwości rozpuszczające nawet trudne zabrudzenia, a z kolei soda wsypana w szczeliny między kostką skutecznie usunie nieestetyczny mech oraz chwasty.
  2. W przypadku mchu i chwastów wyrastających z pomiędzy kostki doskonale sprawdzi się również roztwór z octu spirytusowego oraz wody. Działa on bardzo silnie na nadziemne, zielone części chwastów, uszkadzając ich komórki i doprowadzając do sukcesywnego obumierania. Regularne stosowanie tego rodzaju preparatu sprawi, że z czasem chwasty będą odrastały w coraz mniejszych ilościach.
  3. Dobrym sposobem na wyczyszczenie kostki brukowej jest stosowanie zwykłego płynu do naczyń, a także coca-coli, która usuwa rdzę i tłuste plamy. Wystarczy wylać colę na zauważoną plamę, pozostawić ją tam na całą noc, a po tym czasie dokładnie wypłukać.

 

Wszystkie wyżej wymienione metody są bardzo skuteczne, ale mogą okazać się niewystarczające w przypadku poważniejszych zabrudzeń. Plamy pochodzenia biologicznego lub chemicznego, wymagają często stosowania specjalnych preparatów dostępnych w sklepach. Niewielkie ilości środków biobójczych okażą się pomocne podczas zwalczania mchu, zwłaszcza jeśli kostka znajduje się w zacienionym, wilgotnym miejscu, a mech bardzo szybko odrasta. Tłuszcze spożywcze i olej silnikowy, które w wielkim stopniu zabrudziły kostkę, również mogą wymagać specjalnych detergentów. Najczęściej mają one formę aerozolu.

Środki chemiczne na zabrudzenia olejowe kostki brukowej należy stosować jak najszybciej, ponieważ tłuszcze bardzo szybko wsiąkają w strukturę kostki i z czasem są coraz trudniejsze do wybawienia.

 

Czy warto impregnować kostkę po myciu?

Eksperci w tym zakresie przekonują, że najlepszym momentem na impregnację kostki brukowej jest ten następujący zaraz po jej ułożeniu. Dzięki temu cała struktura będzie pokryta barierą chroniącą ją przed wchłanianiem wilgoci oraz wszelkich zanieczyszczeń. Proces ten należy powtarzać co kilka lat, a wówczas powinien mieć miejsce po dokładnym oczyszczeniu kostki z mchu, chwastów oraz powstałych plam. Impregnacja powinna przebiegać w suchych warunkach, dlatego warto wybrać bezdeszczowy i ciepły dzień, żeby była w pełni skuteczna. Zapewnia kostce wytrzymałość, odporność na czynniki zewnętrzne i piękny wygląd.

Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: Rafal, Grafik-Komputerowy / AdobeStock

Autor
Czym wyczyścić bardzo brudną kostkę bez myjki ciśnieniowej? Te 3 sposoby są tanie, ale działają doskonale
Czym wyczyścić bardzo brudną kostkę bez myjki ciśnieniowej? Te 3 sposoby są tanie, ale działają doskonale
Dominika Nowak

Mama na pełen etat i blogerka z zamiłowania, łączy codzienne obowiązki z pasją. Dzieli się swoją praktyczną wiedzą na temat prowadzenia domu, gotowania, oszczędzania, oferując praktyczne i ekologiczne rozwiązania, które możesz wprowadzić od dziś. Jej porady pomagają przekształcić dom w przyjazną dla środowiska przestrzeń, zachęcając do wykorzystania naturalnych produktów w codziennym życiu.

Tagi